Tokį bendrą vaizdą savo akimis galėjo išvysti Seimo Audito komiteto nariai, trečiadienį išvažiuojamame posėdyje lankę kai kuriuos galimai nelegalių statybų objektus pajūryje.
Šį parlamentarų desantą trečiadienį lydėjo ir Valstybės kontrolės, Aplinkos ministerijos, Klaipėdos apskrities viršininko administracijos, Palangos savivaldybės, Valstybės saugomų teritorijų tarnybos bei kitų institucijų atstovai.
“Elija“ daugiaaukščiai – šunys loja, karavanas eina
Vienas pirmųjų parlamentarų apžiūrėtų objektų – baigiamas statyti gyvenamųjų ir poilsio apartamentų „Elija“ kompleksas Šventojoje.
Klaipėdos apskrities viršininko sudarytos komisijos kontrolieriai būtent šiame objekte yra nustatę daugiausiai pažeidimų.
Nustatyta, kad kompleksas iškilo kultūros vertybių apsaugos teritorijoje. Vietoj detaliajame plane numatytų dviejų pastatų atsirado devyni septynių, aštuonių ir devynių aukštų pastatai, nebuvo atlikta privaloma ekspertizė.
Be to, trečiadienį parlamentarams aiškinta, kad pagal Palangos generalinį planą leidžiamas statinių aukštingumas – ne daugiau nei 7,5 m. Tuo tarpu pagal išduotą detalųjų „Elijos“ komplekso planą maksimalus statinių aukštis numatytas 30 m.
Kaip parlamentarams trečiadienį sakė Klaipėdos apskrities viršininko pavaduotoja Raisa Minčiauskienė, dėl nustatytų pažeidimų yra kreiptasi į Klaipėdos apylinkės teismą dėl statybos leidimo panaikimo.
Tačiau nepaisant šio kreipimosi į teismą „Elijos“ statybos toliau vyksta ir nėra sustabdytos.
Seimo Audito komiteto narių klausiama apie tai, kodėl iki šiol galimai neteisėtos statybos tebevyksta bei į daugelį kitų klausimų, Klaipėdos apskrities viršininko pavaduotoja R. Minčiauskienė atsakė gūžčiodama pečiais ar teigdama, jog neturi informacijos.
„Švelniai tariant, tokia atsakingų pareigūnų laikysena šokiravo. Paprastai į savo posėdžius kviečiame būtent įgaliotus pareigūnus, kurie turi suteikti mums informaciją. Akį rėžia valstybės institucijų neveiklumas. Panašu, kad mes atėjome prie tos ribos, kai neaišku, kas iš viso turi ginti valstybės ir viešąjį interesą. Pamatėme, kad institucijos tarpžinybinėse prarajose sumetė visas problemas, kurias turi spręsti“, - įspūdžiais po pokalbių su atsakingų ir statybas kontroliuojančių institucijų atstovais dalijosi Seimo audito komiteto pirmininkas Donatas Jankauskas.
Seimo Audito komiteto pirmininko pavaduotojas Artūras Skardžius taip pat piktinosi atsakingų pareigūnų neveiklumu, kuris, anot jo, panašus ir į sąmoningą bei galimai nelegalių statybų savininkams parankų vilkinimą.
„Šunys loja – karavanas eina. Panašu, kad vieniems leidžiama tai, ko neleidžiama kitiems verslininkams ar piliečiams. Todėl, kad šiuo konkrečiu atveju suteikta išskirtinė teisė statytis gerokai aukštesnius nei numatyta pagal visiems galiojantį bendrąjį planą, kuriame aukštingumo ribos keturis – penkis kartus mažesnės, statinius. Vykdomosios valdžios neveiklumas akivaizdus - statybos inspektorius jau dvejus metus susirašinėja su apskritim ir su Aplinkos ministerija, o tuo metu statybos kaip vyko, taip ir vyksta toliau“, - DELFI trečiadienį sakė A.Skardžius.
“Elija“ savininkai – turime visus leidimus
UAB „Baltijos pirkliai“ nuo 2000 m. vystančios „Elija“ projektą Šventojoje atstovas Palangos savivaldybės narys Vaidas Šimaitis teigė, jog statybos toliau vyksta, joms yra išduoti visų atsakingų institucijų leidimai.
Verslininkas guodėsi, jog žiniasklaidos sutelktas dėmesys ir sukeltas triukšmas dėl „Elijos“ statybų gali sužlugdyti visą projektą, kuris, anot V.Šimaičio, atgaivintų visą Šventosios kurortą.
„Dar pora tokių laidų - ir numirsime natūralia mirtimi ir kartu su savim nusinešime projekte dalyvaujančias dar 68 kompanijas“, - teigė V. Šimaitis.
Anot jo, dėl kilusio skandalo bankai nenori duoti paskolų, pradėjo strigti ir apartamentų pardavimas.
Pasak verslininko, projektas vystomas nes pajūrio juostoje, o 700 m metrų iki kopų. Visame projekte numatyti ne tik gyvenamieji apartamentai, viešbutis, bet ir vandens parkas.
Būtent todėl esą ir buvo reikalingas 30 m pastatų aukštis, nes tokio aukščio reikia numatytiems vandens parko nusileidimo kalneliams.
Anot V. Šimaičio, projektą vystanti bendrovė yra supirkusi daugiau nei 60 ha ploto žemės, kuriame numatyta įrengti ir golfo laukus, pastatyti dvarą.
Komplekso statybas iš tolo stebėję kai kurie parlamentarai neslėpė nuostabos dėl architektūros eklektikos – šalia daugiaaukščių modernios statybos pastatų čia pat pastatytas ir mažaaukščių medinių namų šiaudiniais stogais kompleksas.
Kalbėdamas apie vystomą projektą verslininkas pabrėžė jo naudą visam, anot jo, šiuo metu merdėjančiam Šventosios kurortui.
Seimūnai aiškinsis atsakingus
Trečiadienį parlamentarai taip pat aplankė Šventosios pakraštyje esančią poilsio bazę „Energetikas“, kurios teritorijoje – per 140 dar sovietmečiu statytų poilsio namelių.
Šiuo metu mediniai nameliai, esantys valstybinėje pajūrio zonoje, yra registruoti kaip nuolatiniai pastatai.
Šiuos dar sovietmečiu statytus pastatus privatizavę savininkai teisėtai prašo suformuoti žemės sklypus ir leisti juose statybas. Tuo tarpu įstatymai valstybinėje žemėje tokias statybas draudžia.
Iš viso panašių sovietmečio palikimo medinių namelių pajūryje - per 900. Aplinkos ministerijos atstovai teigė, jog šiuo metu jau rengiamos Statybos įstatymo pataisos, tikslinsiančios laikinų statinių apibrėžimą bei esą turinčios užkaišyti kai kurias piktnaudžiavimams atviras landas.
Pasak Seimo audito komiteto pirmininko D. Jankausko, susirinkę visą informaciją parlamentarai penktadienį žada svarstyti minėtas problemas specialiai tam rengiamame komiteto posėdyje.