Seimo kanceliarijoje susiklosčiusias tradicijas Liberalų sąjūdžio pirmininkas parlamentaras Petras Auštrevičius pavadino nomenklatūriniu feodalizmu.
„Esame įsitikinę, kad Seimo kanceliariją, kaip ir kitas Lietuvos aukštos valdžios įstaigas, yra apėmusi liga, kurios pavadinimą galime pateikti jums kaip nomenklatūrinį feodalizmą, - teigė P.Auštrevičius. -Netgi reiškinį, kurį aš asmeniškai pavadinčiau išsikerojusia administracine nomenklatūrine brolija, kuri yra vienijama bendrų interesų, dalykų ir požiūrio į gyvenimą. Taip kuriamas neskaidrumas, neaiškumas, tam tikrų privačių ir grupinių interesų iškėlimas virš viešojo ir apskritai įstaigos veiklos pajungimas ūkiniams finansiniams interesams."
Anot liberalo Algio Kašėtos, atsakomybę dėl to turėtų prisiimti Seimo kancleris Arvydas Kregždė.
Pats kancleris DELFI sakė negirdėjęs tokių atvejų, apie kuriuos kalbėjo liberalai, ir tikino tirsiąs visus kaltinimus.
Anksčiau ne kartą tikinęs, kad nemato reikalo atsistatydinti, penktadienį ji teigė jau negalįs pasakyti, ar to nepadarys.
Liberalų frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis kreipėsi į Seimo kanclerį, kad šis pateiktų pavardes aukštų kanceliarijos pareigūnų, į kurių namus darbo dienos metu buvo siunčiami kanceliarijos Bendrųjų reikalų departamento darbuotojai atlikti įvairius ūkio darbus.
Liberalus domina, kurių pareigūnų būstų remonto darbams buvo skiriamos Seimo reikmėms įsigytos statybinės medžiagos ir su kurių pareigūnų žinia buvo vykdomas darbuotojų bei medžiagų paskirstymas su parlamento reikmėmis nesusijusiems darbams.
Kanclerio prašoma nurodyti, kurių pareigūnų privačiuose namuose, sodų nameliuose ar sodybose dirba Seimo kanceliarijos skelbtus konkursus laimėjusių statybos įmonių darbininkai.
Be to, E.Masiulis domisi, ar tinkamai apskaitomi Seimo kanceliarijos darbuotojų dirbami viršvalandžiai, ar tai tinkamai apmokama. A.Kregždė prašomas pateikti duomenis apie kiekvienam Transporto skyriaus darbuotojui mokamus atlyginimus bei viršvalandžius, kiek ir kada autoūkio automobilių aptarnavo aukštų valdininkų asmenines šventes.
Kancleris taip pat prašomas pateikti duomenis apie savo atlyginimą bei kiekvienam Seimo kanceliarijos direktorato nariui kas ketvirtį ir metų pabaigoje išmokamus priedus ir premijas.
„Ištisi darbuotojų pulkai transportu ar kitais būdais įjungiami į aukštų kanceliarijos pareigūnų privačių šeimyninių namų, būsto dalykų tvarkymą, pradedant malkų kapojimu prie namų, baigiant baldų gaminimu ar remontais", - per spaudos konferenciją kalbėjo G.Steponavičius.
Anot jo, „žmonės kaip kokioje dispečerinėje, kurios oficialus pavadinimas – Bendrųjų reikalų departamentas, kasdien siunčiami darbo metu be papildomo atlygio dirbti darbus, kurie žemina jų elementarų žmoniškąjį orumą".
A.Kregždės atsakymų liberalai tikisi jau pirmadienį. Jei jis nepaviešins prašomų pavardžių, tai padaryti žada patys parlamentarai.
Spaudos konferencijoje dalyvavę Seimo nariai tikino turintys paviešintus įtarimus patvirtinančių duomenų bei „tvirtus ne vieno, ne dviejų ir ne trijų žmonių patikinimus, kad jie nebetylės" ir atskleis aukštų valdininkų piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi. Jų tikinimu, susiklėsčiusi sistema negalėjo gyvuoti ir be politinės paramos.
Liberalai pažadėjo užtikrinti prabilusiems darbuotojams visą įmanomą teisinę pagalbą. „Imsimės visų galimų būdų, kad teisiškai apsaugotume darbuotojus nuo spaudimo, įtakos darymo jų nuomonei per administracinę liniją, - teigė G.Steponavičius. – Liberalų frakcija suteiks visas teisines paslaugas spaudžiamiems, gniuždomiems arba kitaip veikiamiems darbuotojams, kurie sutiks pasakyti tiesą."
Opozicijai priklausantys parlamentarai taip pat vylėsi, kad viešumas privers susikompromitavusius pareigūnus palikti savo postus.
„Daugeliu atveju įrodymai yra paviršiuje, nes lietuviai stato namus iš labai tvirtų medžiagų, - kalbėjo P.Auštrevičius. - Tai – ne popieriniai nameliai, kuriuos nuėjai, sulankstei ir paslėpei, padėjęs į palėpę. Tai yra turtas, ryšiai, įvykę faktai. Šių reiškinių nepaneigiamumas kai kuriuos pareigūnus priverčia padaryti labai greitą sprendimą, matyt, tikintis nebaudžiamumo."
Liberalai neatmetė galimybės inicijuoti ne tik parlamentinį iškeltų įtarimų tyrimą. Jų manymu, visų pirma tuo turėtų susidomėti kitos atsakingos institucijos, tarp jų – ir teisėsauga. Pavyzdžiui, G.Steponavičius pasiūlė pasidomėti, „kaip vienas kitas Seimo kanceliarijos darbuotojas kad ir per 15 metų darbo gali turėti kelis milijonus litų siekiantį turto arsenalą".