„Aš labai džiaugiuosi, kad praktiškai tiek daug šnekėjus apie didelius švaistymus, dabar jau kalbama apie kažkokių numerių neužrašymą. Palaukime tyrimų ir tikiuosi, kad Valstybės kontrolė irgi tuo užsiims, ir tada mes pamatysime. Mes gi neturėtume būdami žurnalistais pasiduoti paprasčiausiam triukšmui, kuris keliamas keli mėnesiai praktiškai iki šiol nepateikiant jokio konkretaus švaistymo ar kitokio fakto“, – kalbėjo Ž. Pečiulis.
Pasak LRT tarybos pirmininko, klausimais dėl LRT skaidrumo užgožiamos kitos svarbios visuomenei temos.
„Dabar esame susidomėję būtais ar nebūtais LRT dalykais, perdėtu skaidrumu, bet visiškai neklausiam – dabar ką tik kažkur girdėjau, kad kažkokioje savivaldybėje kažkoks klausimas svarstomas, ir pasirodo, kad ten yra kažkokia konfidenciali informacija. Pasirodo, gali savivaldybėse būti konfidenciali informacija, nors ji irgi yra išlaikoma iš mokesčių mokėtojų pinigų. O LRT yra taikomas 120 proc. skaidrumas“, – teigė Ž. Pečiulis.
Pasak jo, keliant diskusijas dėl LRT kuriamas nepatikimos, neprofesionalios ir visokios kitokios institucijos vaizdas.
„Tas kenkia ir žiniasklaidos patikimumui, ir žodžio laisvei, ir pakerta galimybes kritikuoti politikus. (…) Iš kieno lūpų mes tai daugiausiai girdime, anksčiau aš nebūčiau įsivaizdavęs tokio varianto, kad šitiek kritikuojamas, šitiek visų puolamas, ir ne tik LRT, žmogus pasirodo spaudos konferencijoje ir moko mus būti skaidriais, o žurnalistai sėdi, klauso, užsirašinėja ir perduoda“, – kalbėjo Ž. Pečiulis.
Kelia klausimą, kur iš tikro – chaosas
Atliepdamas į R. Karbauskio kritiką, kad dokumentai pateikti chaotiškai, LRT tarybos pirmininkas prisiminė visą jų reikalavimo priešistorę.
„Pirmą kartą mes gauname 44 klausimus, kurie vienas – iš vienos srities, kitas – iš kitos, kiekvienas atsakymas turėtų būti palydimas tam tikrais dokumentais. Mes dirbame kelias savaites, renkame, darome – ne, neužtenka, gauname naujus klausimus“, – pasakojo Ž. Pečiulis.
Jis atkreipė dėmesį, kad LRT tarybos prašoma visų dokumentų už laikotarpį nuo 2013 iki 2017 metų.
„Mes tą klausimą gauname prieš pat Kalėdas, per Kalėdų ir Naujų metų laikotarpį, kai visi švenčia, mes iki sausio 2 dienos, iki paskutinės dienos, dar iš ryto atsisėdę bandome ieškoti ir tikrinti kažkokius dokumentus, išsiunčiame, ką galime Seimui. Aišku, kaip chaotiškai klausiama, taip chaotiškai bus ir atsakyta, negalima tokių apimčių pateikti tokiu būdu, tokia tvarka, per tokį laiką“, – kalbėjo Ž. Pečiulis.
Pasak jo, kai dirba Valstybės kontrolė, jos kontrolieriai atvyksta į vietą ir kasdien paprašo po keletą dokumentų, kuriuos analizuoja.
„Niekas niekur sunkvežimiais neveža 5-6 metų dokumentų, ir po to yra sakoma, kad chaotiškai, nepilnai pateikta. Kitaip įsivaizduoti neįmanoma, nes reikia tiesiog normaliai prašyti, normaliai bendrauti, o ne parašų rinkimo, siuntimo būdais“, – sakė Ž. Pečiulis.
Jis atkreipė dėmesį, kad Kultūros komitete nutrūko LRT tarybos ataskaitos svarstymo procedūra, ko buvo nukelta į kitą posėdį ir iki šiol nėra pratęsta.
„Po to prasidėjo laiškai, parašų rinkimai ir pan. Niekas Kultūros komitete mūsų nieko nepaklausė apie šituos dalykus. Aš nelabai suprantu, kur čia yra chaosas, ar LRT, ar Seime“, – sakė Ž. Pečiulis.
LRT tarybos pirmininkas sutinka, kad didesnis skaidrumas praverstų visoms institucijoms, tačiau mato ir rizikų siūlymuose, kad LRT finansiniai dokumentai būtų išoriškai audituojami kasmet.
„Aš irgi labai sveikinčiau, iš tikrųjų keiskime įstatymus, skaidrinkime, darykime, kad ir Vilniaus universitetas, ir LRT, ir savivaldybės, ir Seimas viską atskleidžia išskyrus valstybės paslaptis ir viską parodo.
Šiais metais kreipėmės į Valstybės kontrolę atlikti mūsų patikrinimą, bet jie kol kas tiria situaciją, ir sakė, kad mes visų prašymų patenkinti negalime, mes tikriname tik ypatingos rizikos, ir ypatingai visuomenei svarbius dalykus. Vien tik noro paprašyti Valstybės kontrolės neužtenka, o samdyti auditus kainuoja. Kiekvienais metais samdant auditus, jei juos atliktų, kokia nors firma, būtų kalbama: koks čia auditas, jeigu už jūsų pinigus yra daromas. Plius mėtomi pinigai. Gali eidamas nuo kiškio ant vilko užbėgti“, – kalbėjo Ž. Pečiulis.
LRT tarybos vadovas BNS sakė negalintis atsakyti, ar visuomeninio transliuotojo administracija tvarkingai prižiūri dokumentus ir vykdo buhalterinę apskaitą. Jis teigė, kad tai turėtų aiškintis tarnybos.
„Yra sudaryta Seimo komisija, toliau mes bendradarbiausime su Valstybės kontrole ir, matyt, tam tikrais klausimais ji irgi atliks patikrinimus. Taryba prašys administracinės komisijos irgi atidžiau pasižiūrėti šitus dalykus“, – teigė Ž. Pečiulis.
LRT sutarčių kopijas spaudos konferencijoje antradienį pristatęs „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis teigė, kad ant dokumentų daug kur nėra numerių, datų.
Jis taip pat vardino atvejus, kai sutartyje, pasirašytoje kaip neatlygintina, praleidžiamas vienas punktas, o po kurio laiko jis atsiranda kaip priedas – ir čia jau atsiranda atlyginimo suma.
Seimas parlamentinę komisiją dėl LRT sudarė baigdamas rudens sesiją. Parlamentarai teigia, kad komisija padės išsiaiškinti, ar nacionalinis transliuotojas tinkamai leidžia biudžeto lėšas. Jie argumentuoja, kad LRT taryba, motyvuodama konfidencialumu, pateikė ne visą Seimo narių prašytą informaciją, o pateikti atsakymai reikalauja išsamios analizės.
Kritikai komisijos sudarymą vadina spaudimu žiniasklaidai ir kerštu žurnalistams už keliamus „valstiečiams“ nepatogius klausimus. Komisijos iniciatoriai pabrėžia ketiną aiškintis išskirtinai LRT finansus.