Kaltinamieji yra pareiškę, kad savo parodymus duos tik po liudytojų apklausos. Jie taip pat turi teisę atsisakyti duoti teismui parodymus.
"Nenoriu skubinti įvykių", - BNS sakė V.Uspaskichas, pirmadienį paklaustas, ar duos parodymus teismui.
Vilniaus apygardos teismas nusprendė daugiau nekviesti liudytojų į posėdžius, kurie yra byloje esančiame sąraše - tokiu atveju liudytojų apklausos šioje proceso stadijoje baigtos.
Teismas nusprendė tik paskelbti mirusių ir į užsienį išvykusių liudytojų parodymus - tokių yra arti dvidešimties. Pirmadienį po pietų dalis tokių parodymų buvo paskelbta.
Darbo partijos byloje iš viso yra apie 330 liudytojų, teisme apklausta apie pusantro šimto, tarp jų - ir pagrindinė liudytoja Nijolė Steponavičiūtė. Prokuroras yra sakęs, kad teismui ir be liudytojų parodymų pakanka byloje esančios medžiagos.
Teismo sprendimas nebekviesti liudytojų papiktino kaltinamuosius.
''Džiaukitės tokia demokratija ir teise. (...) Ateityje ir jūs čia sėdėsite", - žurnalistams sakė kaltinamasis partijos vadovas V.Uspaskichas.
Pirmadienį teismas atmetė sukčiavimu įtariamo Darbo partijos pirmininko europarlamentaro V.Uspaskicho pareikštą nušalinimą valstybinį kaltinimą jo byloje palaikančiam Generalinės prokuratūros prokurorui Sauliui Verseckui. Teismas taip pat netenkino kaltinamojo Vytauto Gapšio ir jo gynėjo prašymo kreiptis į Seimą dėl neliečiamybės panaikinimo pateikus naujus kaltinimus. Teismas konstatavo, kad 2008-ųjų gruodį Seimas rezoliucija tiesiog leido patraukti V.Gapšį baudžiamojon atsakomybėn, o rezoliucijoje jokie Baudžiamojo kodekso straipsniai nurodyti nebuvo.
Teismas taip pat nesutiko skirti V.Gapšio gynėjui Sauliui Juzukoniui vieno mėnesio terminą, per kurį jis galėtų susipažinti su naujais prokuroro kaltinimais. Teismas atkreipė dėmesį, kad savo prašyme advokatas cituoja naujus prokuroro kaltinimus, todėl padarė išvadą, kad advokatas su šiais kaltinimais jau susipažinęs.
Spalio 26 dieną Generalinė prokuratūra vadinamojoje juodosios buhalterijos byloje Darbo partijai, jos lyderiui V.Uspaskichui, Seimo nariui V.Gapšiui, kandidatei į Seimo nares V.Vonžutaitei ir buvusiai partijos finansininkei M.Liutkevičienei pateikė kaltinimus dėl sukčiavimo. Šie kaltinimai atsirado prokurorui S.Verseckui nusprendus perkvalifikuoti kaltinamųjų veiksmus.
V.Uspaskicho pareikštame nušalinime teigta, kad prieš pat Seimo rinkimų antrąjį turą kaltinimus perkvalifikavęs prokuroras politikuoja.
Anksčiau Darbo partija ir keturi su ja siejami asmenys kaltinti neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimu valstybės institucijoms, siekiant išvengti mokesčių ir apgaulingu pareiškimu apie juridinio asmens veiklą. Šie du Baudžiamojo kodekso straipsniai pagal dabar prokuroro naujai pateiktą kaltinimą pakeisti į Baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 2 dalį, kuris numato atsakomybę už sukčiavimą.
S.Verseckas tvirtino nutaręs kaltinimus perkvalifikuoti, atsižvelgdamas į dabartinę teismų praktiką tokio pobūdžio bylose - kad mokestinių prievolių vengimas prieš valstybę yra sukčiavimas. Pasak jo, su šia teismų praktika jis susipažino rugsėjo mėnesį.
Anot prokuroro, faktinės bylos aplinkybės nekeičiamos, tik duodamas kitoks juridinis įvertinimas.
Pakeitus kaltinimus į sunkesnius, ilgėja senaties terminas, griežtėja bausmės. Pagal senesnius kaltinimus, senaties terminas buvo aštuoneri metai, skaičiuojant nuo 2006 metų. Pagal dabartinius kaltininimus, senaties terminas - dešimt metų.
Prokuroras yra skelbęs, kad 2004-2006 metais partijos dokumentuose nefiksuota apie 25 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, susijusių su turtu, įsipareigojimais ar struktūros pasikeitimais.
Ieškinį šioje byloje yra pareiškusi Valstybinė mokesčių inspekcija, kuriai nebuvo sumokėti daugiau kaip 3 mln. 9 tūkst. litų privalomų mokesčių ir įmokų, bei Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius dėl valstybei padarytos žalos nesumokant privalomų valstybinio socialinio draudimo įmokų - daugiau kaip 855 tūkst. litų.
V.Uspaskichas kategoriškai atmeta kaltinimus.