„Grėsmės lygis pakankamai aukštas. Mes kviestumėm visuomenę išlaikyti budrumą. Esam konsultavęsi ir davę tam tikrus rekomendacinius pasiūlymus tiek įmonėms, tiek saugos tarnyboms, kurios rūpinasi atskirų objektų saugumu. Tas darbas vyksta nuolat, – penktadienį žurnalistams komentavo V. Vitkauskas.
Konsultuojam, kviečiam pakelti budrumo lygį ir šiek tiek budėjimo sustiprinimą visuomeniniuose objektuose, kurie susiję su prekyba, tose įmonėse, kurios, galbūt, turi tam tikrus ryšius su parama Ukrainai, taip pat – sandėliavimo objektai, kuriuose, galbūt, yra tam tikrųjų degiųjų medžiagų.
Tai padegimo grėsmė, ką matome iš kaimyninių valstybių, egzistuoja ir Lietuvoje. Už tai mes kviečiame įmones ir saugos tarnybas būti labai budrioms, stebėti situaciją, fiksuoti galimus įtartinus incidentus. O mūsų policija ir kitos tarnybos, kurios rūpinasi viešuoju saugumu, jų parengties lygis yra pakeltas eilę savaičių. Tai čia mes papildomų veiksmų imtis neturime.“
Jis dar kartą pakartojo, kad įmonės, reaguodamos į atsiradusias grėsmes, turėtų pakelti budrumo lygį, suaktyvuoti tarnybas ar kompanijas, kurios užsiima apsauga, kad būtų fiksuojama įtartina veikla, pavyzdžiui, žmonių bandymai apsižiūrėti patalpas, važinėjantys kitų valstybių automobiliai.
„Laikas, kuomet gali kilti gaisrai ar išpuoliai, dažniausiai būna nakties metu. Tai 24/7 budrumas turi būti išlaikytas. Savaitgalį yra tas laikas, kada nutinka incidentai žiūrint į kitų valstybių praktiką, taip kad budrumo lygis, prevencija, aš manau, yra pagrindinis tikslas.
Ir naudodamasis proga, noriu dar kartą paraginti įmones išlaikyti budrumą ir maksimaliai užtikrinti objektų, už kuriuos jie atsakingi, apsaugą“, – sakė V. Vitkauskas.
Padegėjų ieško „Telegram“ platformoje
Praėjusią savaitę Lenkijoje, Varšuvoje degė prekybos centras, kilo didžiulis gaisras. Savo ruožtu Lietuvoje, Vilniuje degė prekybos parduotuvė „Ikea“. Įtariamas padegimas.
„Vyksta tyrimas. Pagal braižą, pagal objekto aprašymą ir ten esančias medžiagas, tai kaip ir patektų į tą diapazoną, apie kurį mes kalbame ir kur jau yra įvykę konkretūs atvejai tiek Lenkijoje, tiek Britanijoje, tiek Vokietijoje, Ispanijoje ir kitose valstybėse.
Policija intensyviai dirba, tikiuosi, kad artimiausiu metu bus ir tyrimo rezultatai“, – dėstė NKVC vadovas.
Jis pasakojo, kad užsakovai padegėjų ar panašių atakų vykdytojų ieško „Telegram“ platformoje ir paragino gyventojus, pamačiusius atitinkamus skelbimus, kreiptis į policiją.
„Paprastai yra „Telegram“ kanaluose kvietimai. Kol kas lietuvių kalba, kad toks kvietimas būtų, neteko fiksuoti, bet tai nereiškia, kad šiandien ar rytoj jis nepasirodys.
Paprastai tai yra rusų kalba, bet nebūtinai, yra ir anglų kalba. Kvietimas yra padaryti tam tikrą veiksmą už atlygį.
Šioje vietoje, naudodamasis proga, norėčiau visuomenę paraginti ir įspėti, jeigu pamatytumėt tokį kvietimą, tai nedelsiant informuokite policiją, kad policija galėtų tinkamai sureaguoti ir užkardyti, kad kuo mažiau būtų paveikumo ir žmonės nebūtų įtraukti į nusikalstamą veiką, kuri kelia rimtą grėsmę mūsų visuomenei“, – kalbėjo V. Vitkauskas.
Išpuolių vykdytojai, pasak NKVC vadovo, gali būti tiek vietiniai gyventojai, tiek atvykėliai iš užsienio.
Kam visa tai naudinga
Padegimai ar panašios provokacijos, kaip sakė V. Vitkauskas, yra naudingos Rusijos specialiosioms tarnyboms.
„Provokacijos, turbūt, naudingiausios tiems, kurie suinteresuoti, kad parama Ukrainai, kurią mes teikiame, būtų sumažinta, kad būtų tam tikri apribojimai ir, galbūt, tam tikrų dilemų iškėlimas visuomenėje. Aš manau, tai turėtų būti nukreipta būtent į Rusijos spec. tarnybas“, – komentavo V. Vitkauskas.
Jis pastebėjo, kad iki šiol buvusių įtariamų padegimų braižas yra panašus.
„Braižas yra panašus. Stengiamasi patekti į vidų, ieškoti, galbūt, tų vietų, kurios yra greičiausiai padegamos, greičiausiai dega, lengviausiai į jas galima papulti. Taip pat bandoma žiūrėti, kur yra saugos sistemos, kad jas būtų galima eliminuoti, išjungti. Tai braižai yra pakankamai panašūs, bent jau šiame etape. Kaip jis kis, transformuosis, sunku pasakyti. Bet noriu patikinti, kad, pastebėję naujas apraiškas, mes iš karto informuosime atitinkamas tarnybas, kurios rūpinasi įmonių ar objektų apsauga, kad jos būtų įspėtos kuo anksčiau iš anksto“, – dėstė V. Vitkauskas.
Ar galimi išpuoliai prieš konkrečius asmenis, kurie siekia padėti besiginančiai Ukrainai?
Indikacijų, kad taikiniais būtų žmonės, kol kas nėra, teigė NKVC vadovas.
„Politinės opozicijos veikėjai, turbūt, yra atskiras atvejis. Mes turėjome incidentą kovo mėnesį, ne taip seniai (kai Vilniuje buvo užpultas Aleksejaus Navalno bendražygis Leonidas Volkovas – Delfi), bet tokių konkrečių pavyzdžių bent jau iš mūsų kaimyninių valstybių nėra fiksuota. Tai kol kas, bent jau šitame etape, perspėjimų ar grasinimų mes nesame fiksavę“, – nurodė V. Vitkauskas.
Kalbėdamas bendrai, jis pažymėjo, kad visuomenei šiuo metu nereikėtų nerimauti, bet piliečiams derėtų būti atidesniems, budresniems.
Konkrečios rekomendacijos dėl veiksmų
NKVC, neatmesdamas, kad taikiniais įvairioms provokacijoms Lietuvoje gali būti pasirinktos prekybos įmonės, tiekimo, logistikos ar kitas paslaugas teikiančios organizacijos, atskiri jų darbuotojai, išplatino rekomendacijas dėl veiksmų.
„Siūlytume atidžiau stebėti situaciją saugomuose objektuose ir jų prieigose. Pastebėjus galimo pavojaus šaltinį (pašaliniai asmenys, automobiliai, neįprasta veikla prie objektų ar kiti įtarimą keliantys veiksmai), nedelsiant skambinti 112, informuoti situacijų valdymo centrą ir už objekto apsaugą atsakingus asmenis.
Be to, prekybos ir pramogų centruose ypač svarbu imtis prevencinių priemonių gaisrų rizikai išvengti arba jų padariniams sumažinti. Todėl raginame objektuose pasitikrinti gaisrinės saugos sistemas, vykdyti jų techninę priežiūrą ir užtikrinti padidintą apsaugą, organizuoti darbuotojų instruktavimą ir mokymą, organizuoti pratybas bei pasirūpinti, kad objektuose pakaktų gaisro gesinimo priemonių, o darbuotojai mokėtų jomis naudotis. Taip pat siūlome objektuose pasitikrinti evakuacijos kelius bei atidžiai vertinti buvusių darbuotojų galimybę patekti į objektus (įsitikinti, ar įmonėse jau nebedirbantys darbuotojai atidavė leidimus patekti į patalpas)“, – pranešime žiniasklaidai išdėstė centras.
Kontaktai konsultacijoms dėl saugumo priemonių įgyvendinimo: NKVC Situacijų valdymo biuro budėtojas (24/7) tel. +370 520 98911, mob. tel. +370 618 88003, el. p. SITCEN@lrv.lt.
Gaisrinės saugos klausimais konsultacijas teikia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas telefonu (8 707) 56 880 ir el. p. konsultacija@vpgt.lt.