Jis į žygį iš Priekulės Vilniaus link leidosi sekmadienio rytą. Su R. Ušacku kartu žygiuoja Lukas Kasnauskas, kuris taip pat atliko devynių mėnesių privalomąją karo tarnybą ir šeštadienį buvo išlydėtas į atsargą. L. Kasnausko tėvai gyvena Priekulėje, vaikinai pas juos pernakvojo, todėl ir startavo iš šio miestelio.
„Su Luku visus devynis mėnesius gyvenome tame pačiame kambaryje, tarnavome toje pačioje kuopoje. Juo tikrai pasitikiu, todėl ir keliauti bus drąsiau“, – teigė R. Ušackas.
Paklaustas, kodėl po devynių mėnesių kariuomenėje jis pasirinko ne poilsį, o daug ištvermės pareikalausiantį žygį per Lietuvą, vaikinas tikino turįs kilnių tikslų.
„Mano užsieniečiai draugai gana dažnai rengia tokias akcijas, kurių tikslas yra surinkti tam tikrą pinigų sumą labdarai. Jie įkuria internetinį puslapį, kuriame galima aukoti, ir organizuoja, pavyzdžiui, bėgimo maratoną, o visos surinktos lėšos ir skiriamos labdarai. Mūsų žygis taip pat yra noras paskatinti žmones aukoti. Ir būtent projektui „Misija Sibiras“, – teigė R. Ušackas.
Jis pats su tėvu Vygaudu Ušacku, kuris šiuo metu yra ES ambasadorius Rusijoje, „Misija Sibiras“ ekspedicijoje dalyvavo 2007 metais Krasnojarsko srityje.
„Todėl labai gerai suprantu, koks šis projektas svarbus Lietuvai ir lietuviams. Rengti tokias ekspedicijas kainuoja nemažus pinigus, todėl ir noriu paskatinti žmones aukoti, prisidėti, kad projektas tęstųsi, kad būtų skatinamas jaunimo pilietiškumas, ugdomas pasididžiavimo savo valstybe jausmas“, – kalbėjo R. Ušackas.
Jis neslėpė, jog daugelis, sužinoję, kad jis po karo tarnybos ne ilsėsis, o savaitę žygiuos per Lietuvą, ne tik nustebo, bet ir palaikė pamišėliu.
„Tėvai mane taip pat labai atkalbinėjo, tačiau aiškiai pasakiau, kad nesistengtų, nes taip sugalvojau, taip ir padarysiu. Man projektas „Misija Sibiras“ yra labai svarbus, žinau, kad jis labai reikšmingas ir Lietuvai, todėl nusprendžiau, kad šiuo savo žygiu galiu padėti jam tęstis“, – dėstė R. Ušackas.
Jie su L. Kasnausku sekmadienio rytą startavo Priekulėje Švėkšnos link. Vaikinai keliaus per Tauragę, Jurbarką, Kauną, Prienus, Birštoną, Trakus, o nuo jų pasuks Vilniaus link. Sostinę jie tikisi pasiekti sekmadienį.
„Paskaičiavome, kad maršrutas bus apie 350 kilometrų, todėl kasdien reikės nužygiuoti po 50 kilometrų. Eisime ne pagrindiniai keliais, o žvyrkeliais, miško keliukais, tačiau aplankysime daug miestelių, kiek galėdami skleisime žinią apie „Misiją Sibiras“, – planą dėstė pašnekovas.
Vaikinai nakvos palapinėse. „Jau esame įpratę, tokios sąlygos mūsų nebaugina. Be to, žiūrėjome orų prognozes ir galiu pasakyti, kad mums pasisekė – nei didelių karščių, nei smarkaus lietaus neprognozuojama“, – juokėsi R. Ušackas.
Iki sekmadienio vakaro žygeiviai tikisi pasiekti Kivylius – kaimelį, esantį netoli Tauragės.
Prisidėti prie projekto „Misija. Sibiras“ ir kartu išsaugoti gyvą istorinę atmintį galima net keliais skirtingais būdais. Vienas jų – pervesti norimą sumą projekto paskiroje aukojimo portale aukok.lt arba siųsti SMS žinutę numeriu 1405, įrašius tekstą 1255. SMS auka 2 eurai. Kitas būdas – įsigyti projekto „Misija Sibiras“ atributikos bei dešimtmečio albumą „Misija Sibiras 2006-2015“ (kreiptis tel.: 8 639 41183 arba el. paštu jauniems@jauniems.lt. Paaukoti projektui taip pat galima atliekant nemokamą perlaidą projektui bet kuriame Lietuvos pašto skyriuje.
„Būdų padėti daug ir visi jie veda į vieną tikslą – jaunosios kartos pilietiškumo bei didžiavimosi savo valstybe jausmo ugdymą. Iš anksto visiems dėkojame“, – kalbėjo labdaros ir paramos fondo „Jauniems“, įgyvendinančio projektą „Misija Sibiras“, direktorius Ignas Rusilas.
Projekto „Misija Sibiras“ esmė ta, kad jauni žmonės vyksta į apleistas Sibiro vietoves susitikti su dar ten tebegyvenančiais lietuvių tremtiniais ir sutvarkyti apleistas kapavietes. Nuo 2006 m. savo norą dalyvauti projekte išreiškė daugiau nei 11 tūkst. jaunų žmonių, suorganizuota 14 ekspedicijų bei tūkstančiai pristatymų mokyklose, universitetuose, bendruomenių centruose, eksponuota šimtai jaunimo ekspedicijų fotografijų parodų, sukurti dokumentiniai filmai.