„Neprieštaraujame Lietuvos siekiui normalizuoti santykius su Kinija, tačiau tai nereiškia, kad ši Baltijos šalis negali palaikyti santykių su Taivanu“, – nurodė jis, paklaustas apie būsimojo Lietuvos ministro pirmininko Gintauto Palucko pastabas – šis savo ruožtu buvo pareiškęs, jog nori atkurti visapusiškus diplomatinius santykius su Kinija.
Lin Chia-lungas pažymėjo, kad trišaliai Taivano, Kinijos ir Lietuvos santykiai nėra „žaidimas, kuriame vienas laimi, o kitas pralaimi“. Anot jo, Lietuva, kaip suvereni valstybė, gali savo nuožiūra pasirinkti bendradarbiauti su Kinija ir Taivanu.
Dar paklaustas apie tai, ar būsimoji Lietuvos vyriausybė pakeis Taivaniečių atstovybės pavadinimą, ministras sakė, kad dėl pavadinimo susitarė abi vyriausybės. Jei kuri nors pusė norės pakeisti atitinkamą sprendimą, reikės dvišalių diskusijų, kalbėjo Lin Chia-lungas.
Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo 2021 m., kai Lietuvoje buvo atidaryta Taivaniečių atstovybė. Kinija pritaikė griežtas diplomatines ir ekonomines sankcijas ir oficialiai pakeitė diplomatinių santykių su Lietuva lygį – nuo ambasadoriaus iki laikinojo reikalų patikėtinio.
Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė socialdemokratų į premjero postą siūlomo Gintauto Palucko kalbas apie poreikį gerinti santykius su Kinija vadina neišmintingomis. Pasak jos, jei G. Paluckas būtų bent kažkiek domėjęsis užsienio politika, jis žinotų, kad Lietuvos pastangos plėtoti santykius su Indijos-Ramiojo vandenyno regiono šalimis yra vertinamos tiek tarp JAV demokratų, tiek ir tarp respublikonų.
„Vertinu kaip neišmintingus, ir visai nepriklausomai nuo to, kokia būtų JAV administracija. Ponas Nausėda puikiai žino iš informacijos, kuri prieinama mums abiem, o ponas Paluckas žinotų, jeigu bent kiek labiau būtų domėjęsis užsienio politika, kad tiek respublikonų, tiek demokratų politikai vertina Lietuvos institucijų pastangas stiprinti ryšius su demokratijomis Indijos-Ramiojo vandenyno regione ir supratimą, kad būtina minimizuoti rizikas, kylančias iš Kinijos ambicijų“, – raštu Eltai pateiktame atsakyme teigia I. Šimonytė.
„Tai yra klausimas, kuriuo JAV politikoje egzistuoja konsensusas ir tokių temų likę ne tiek daug. Todėl Lietuvos pastangos per šią kadenciją stiprinti savo atsparumą, kurti švarias tiekimo grandines taip pat buvo aukštai vertinamos ir atvėrė nemažai durų“, – pabrėžia I. Šimonytė.