„Žmonės turi žodžio laisvę kažką sakyti ir žodžio laisvę patylėti. Premjerė pasirinko nesakyti sveikinimo kalbos – čia jos pasirinkimas. (...) Kiekvienas yra laisvas džiaugtis prezidento antra kadencija arba dėl jos liūdėti“, – antradienį „Žinių radijui“ teigė F. Jansonas.

„Visos tradicijos kažkada formuojasi, visos tradicijos kažkada yra sulaužomos. Nemanau, kad iš to prezidentas darytų kažkokias išvadas ar tai keltų kažkokius jausmus. (...) Dirbti kartu yra viena, sakyti kalbas yra kita“, – pridūrė jis.

ELTA primena, kad, kitaip nei jos pirmtakai, ministrė pirmininkė I. Šimonytė penktadienį vykusios prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos ceremonijoje neskaitė sveikinimo kalbos.

Premjerės teigimu, toks sprendimas priimtas pasikonsultavus su Seimu ir įvertinus, kad parlamento pirmininkės sveikinimas bei paties prezidento kalba „puikiai užpildo iškilmių turinį“.

Visgi, toks sprendimas sulaukė kritikos ne tik iš politinių oponentų, bet ir iš bendražygių.

Ankstesnių šalies vadovų inauguracijų ceremonijose pareigas einantys premjerai skaitė sveikinimo kalbas. 2019 metais G. Nausėdai pradėjus pirmąją kadenciją šalies vadovo poste žodį tarė tuometis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, 2014 metais prisiekiant perrinktajai Daliai Grybauskaitei – premjeras Algirdas Butkevičius, 2009 metais – konservatorių premjeras Andrius Kubilius.

Jansonas: nesijaučiu esąs moralės policija, kuri sakytų, kas yra tinkami svečiai į prezidento inauguracijos priėmimą

Pasigirdus kritikai dėl penktadienį į priėmimą Prezidentūroje pakviestų nevienareikšmiškai vertinamų asmenybių bei politikų, šalies vadovo Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas sako, jog tokie vertinimai yra keisti. Anot jo, prezidentas į šventę kvietė įvairių organizacijų, visuomenės grupių atstovus.

„Inauguracijos vakaro dalyje dalyvavo beveik 2 tūkst. žmonių. Žmonės su negalia iš pačių įvairiausių organizacijų, bendruomenių atstovai iš visos Lietuvos, kultūros žmonės, švietimo žmonės. Buvo atstovaujami, turbūt, visi rajonai ir regionai. Diskusija sukeliama dėl vienos pavardės, kur absoliučiai turbūt didžiajai daliai Lietuvos gyventojų Tratas nieko nesako. Tai truputį keista“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė F. Jansonas.

Frederikas Jansonas

„Jeigu Lietuvoje bus sudarytas moralės policijos tribunolas ar trejetukas žmonių, kurie nustatys, kas yra tinkamas kur nors ateiti, kas yra netinkamas, jaus tą moralinę teisę ir patys bus tie, į kuriuos negalima net ir žvyro grumstelio mesti – tai bus faina, tik tai šiek tiek primins pačią Baltarusiją“, – ironizavo jis.

Klausiamas, ar Prezidentūra nesidomėjo, ką į priėmimą atlydėjo kritikos dėl politinių pasisakymų sulaukiantis aktorius Žilvinas Tratas, F. Jansonas pabrėžė nesąs „moralės policija“.

„Aš nesijaučiu esąs moralės policija, kuri sakytų, kad štai šitas žmogus negali atlydėti. Nes jeigu taip, tai tada, visų pirma, kas yra Tratas ir ką jis tokio padarė, dėl ko turėtų būti uždraustas kažkur pasirodyti? Parašė kažką feisbuke? Tai daugybė visai protingų žmonių, ypač naktimis, būna kartais pridaro nesąmonių feisbukuose. Na, ir?“, – retoriškai klausė jis.

Patarėjui taip pat atrodė nesuprantami priekaištai dėl priėmime dalyvavusių merų Mindaugo Sinkevičiaus, Visvaldo Matijošaičio. Anot jo, savivaldybių vadovai pakviesti, nes jie yra rajonų ir žmonių atstovai.

F. Jansonas taip pat sureagavo į konservatorių frakcijos Seime seniūno Andriaus Vyšniausko kritiką – politikas į Prezidentūrą penktadienio vakarui pakviestas nebuvo.

„Jeigu per tą laiką frakcijoje pasikeičia seniūnas ir išeinanti seniūnė ne visus kvietimus, popierius ar dar kažką atiduoda – atleiskite, tai nėra prezidento ar Prezidentūros problema“, – pažymėjo F. Jansonas.

„Kaip dalinasi viena ar kita frakcija savo popieriais, tegul patys viduje ir aiškinasi“, – pridūrė jis.

Apskritai, tęsė F. Jansonas, inauguracijos šventė nebuvo skirta „Vilniaus politiniam elitui“.

„Niekas niekada nesakė, kad prezidentas privalo kviesti visus Seimo narius“, – aiškino F. Jansonas.

„Jis norėjo pakviesti tuos, dėl kurių daugiausiai ir padarė per pirmąją kadenciją ir dėl kurių nori dirbti toliau“, – apibendrino šalies vadovo patarėjas.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (17)