„Tyrimo veiksmų ir taikomų metodų VSD nekomentuoja“, – teigiama „Delfi“ pateiktame atsakyme.

Kartu atkreipiamas dėmesys, kad VSD ne kartą viešai perspėjo, kad į Lietuvą persikėlę Rusijos ir Baltarusijos opozicijos aktyvistai yra šių autoritarinių režimų žvalgybos taikiniai.

„Kaip skelbta Lietuvos žvalgybos tarnybų parengtame 2022 metų Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime, Rusijos ir Baltarusijos valdantiesiems režimams didinant spaudimą nesisteminės opozicijos organizacijoms, šios veiklą perkelia į užsienio valstybes, kurios savo ruožtu dėl to pritraukia Rusijos ir Baltarusijos teisėsaugos institucijų ir žvalgybos tarnybų dėmesį“, – rašoma atsakyme „Delfi“.

Atkreipiamas dėmesys, kad Rusijos žvalgybos tarnybos aktyviai veikia prieš opozicijos organizacijas ir aktyvistus tiek Rusijos teritorijoje, tiek užsienyje.

„Rusijos žvalgybininkai vykdo opozicijos aktyvistų sekimą, klausosi telefoninių pokalbių, siekia infiltruotis į jų artimą aplinką, organizuoja provokacijas ir netgi pasikėsinimus į gyvybę. 2020 m. FSB pareigūnai organizavo bandymą nužudyti Rusijos opozicijos lyderį A. Navalną“, – rašoma atsakyme.

Žvalgyba atkreipia dėmesį, kad Lietuva yra viena iš pagrindinių Rusijos opozicijos aktyvistų emigracijos krypčių, čia gyvena keli šimtai prieglobstį gavusių Rusijos piliečių, taip pat asmenų, kurie nesikreipia dėl specialaus statuso, tačiau užsiima politine ar žurnalistine veikla.

„Lietuvoje nuolat lankosi Rusijos valdžiai oponuojančių politinių, visuomeninių ir žiniasklaidos organizacijų atstovai iš Rusijos ar ES valstybių, vyksta Rusijos opozicionierių renginiai. Rusijos žvalgybos tarnybas domina informacija apie Lietuvoje gyvenančius Rusijos opozicionierius ir jų organizacijas, veiklos kryptis ir planuojamus veiksmus, naujus projektus“, – teigia VSD.

Atkreipiamas dėmesys, kad VSD yra perspėjęs sprendimų priėmėjus ir platesnę visuomenę, kad Rusijos žvalgybos tarnybos gali siekti infiltruoti agentus į Lietuvoje veikiančias Rusijos opozicines organizacijas, į Lietuvą deleguoti žvalgybos darbuotojus su netradicine priedanga, kibernetinėmis priemonėmis skverbtis į opozicijos aktyvistų ir organizacijų IT sistemas.

„VSD taip pat prognozavo, kad augant politinėms represijoms Rusijoje ir didėjant politinių emigrantų iš Rusijos skaičiui, didės ir Rusijos žvalgybos tarnybų dėmesys Lietuvoje esantiems opozicijos aktyvistams.

Nuo politinės krizės Baltarusijoje pradžios, kai Lietuva tapo vienu iš Baltarusijos politinės opozicijos veiklos centrų, augo ir Baltarusijos žvalgybos tarnybų aktyvumas Lietuvoje. Baltarusijos žvalgybos tarnybos dalyvauja suvaldant politinę krizę Baltarusijoje, identifikuoja politinę opoziciją ir ją remiančius asmenis, siekia juos įbauginti, o surinktą žvalgybos informaciją naudoja jų, kaimyninių valstybių ir jų žvalgybos tarnybų diskreditavimo ir propagandos kampanijose“, – pažymi VSD.

GRU agentas – žmogaus teisių aktyvistų renginyje


Kaip jau skelbta, 2017 metais „Laisvosios Rusijos forume“ lankėsi žmogaus teisių aktyvistu apsimetęs Rusijos karinės žvalgybos GRU specialiojo dalinio Nr. 29155 agentas I. Žigariovas.

„Delfi“ nuotraukoje užfiksuotas momentas, kai žudyti ir panašius Kremliaus įsakymus vykdyti deleguotas GRU karininkas sėdi ant kėdės šalia vyro, kuris tuo metu šnekučiuojasi su V. Landsbergiu, o agentas sau ramiai žiūri į sceną, kurioje kalba G. Kasparovas.

GRU agentas rankoje laiko telefoną su nežinia kokiomis įjungtomis programėlėmis ar vykdomomis funkcijomis. Dar tolėliau sėdi Andrejus Ilarionovas – švelniai pasakius, prieštaringai dėl savo pasisakymų vertinamas buvęs V. Putino patarėjas.

Informacija apie GRU agento I. Žigariovo, kuris ne ypač subtiliai pasirinko Ivano Žichariovo tapatybę, pirmadienio vakarą pasidalijo leidinys „The Insider“. Savo tyrime, garsūs tiriamosios žurnalistikos autoriai – Michaelas Weissas, Christo Grozevas ir Romanas Dobrochotovas atskleidė kelių Europoje jau „pasižymėti“ spėjusių ir apsišvietusių GRU agentų tapatybes. Plačiau apie šią istoriją skaitykite Vaido Saldžiūno tekste „Delfi“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (39)