Žemaitaičiui sunkiai sekasi rasti ministrus: esminiai faktai – trumpai

  • Prezidentūra jau atmetė du kandidatus į Aplinkos ministerijos vadovo postą.

  • „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis pirmiausia siūlė Gamtos tyrimų centro direktorių Sigitą Podėną. Šis kandidatas yra profesorius, baigęs Vilniaus universitetą. Vis dėlto šalies prezidentui jis sukėlė abejonių dėl vadybinės ir politinės patirties stokos. Galiausiai jo kandidatūra buvo atmesta, nors ir daliai visuomenės S. Podėno išsilavinimas atrodė tinkamas šioms pareigoms.

  • Atmetus S. Podėno kandidatūrą, į aplinkos ministro pareigas R. Žemaitaitis pasiūlė Tomą Kovėrą. Jis yra gamtosaugininkas, biomedicinos mokslų daktaras, medžiotojas. Taip pat yra įkūręs judėjimą „Už gamtą“, kuris veikia jau daugiau nei 15 metų.

  • Tačiau šio kandidato praeities šešėliai sutrukdė jam užimti šias pareigas, todėl T. Kovėra pats atsisakė savo kandidatūros. Prieš keliolika metų jis turėjo problemų su teisėsauga – gamtininkui buvo iškelta baudžiamoji byla dėl netinkamo ginklų ir neteisėto šaudmenų laikymo. Klausimai dėl brakonieriavimo kelti ir tuomet, kai T. Kovėra kandidatavo į Žuvinto rezervato direktorius.

  • Ryškiausias įspaudas jo biografijoje liko dėl neaiškiomis aplinkybėmis mirusios buvusios draugės, kurią, įtariama, T. Kovėra sumušė prieš jos galimą savižudybę.

  • Dabar į Aplinkos ministro postą siūlomas Povilas Poderskis. Jis šiuo metu vadovauja Statybos sektoriaus vystymo agentūrai (SSVA). Jis yra dirbęs Vilniaus mero patarėju, savivaldybės administracijos direktoriumi, bendrovės „Nord Security“ vykdomuoju direktoriumi, Lietuvos verslo angelų asociacijoje LITBAN.

„Man paskambino Gintautas Paluckas vakar ir jis pakvietė mane į savo komandą. Manau, tai viską ir atsako“, – po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda žurnalistams sakė P. Poderskis, paklaustas, kas jį delegavo tapti ministru.

„Mes vakar buvome susitikę, pasikalbėjome apie tai, kokios yra jo (R. Žemaitaičio – ELTA) vizijos, kaip jis mato darbus. Ir manau, kad bendrų taškų ten yra daugiau, negu būtų galima pagalvoti“, – pridūrė jis.

„Kaip minėjau, aš ateinu dirbti į Gintauto Palucko Vyriausybę ir komandą. Tai, kad tai priskirta šiai partijai, manau, jeigu Lietuvos žmonės išrinko tokius atstovus, tai taip ir yra“, – pakartojo kandidatas.

Pagal koalicinę sutartį, Aplinkos, kaip ir Teisingumo bei Žemės ūkio ministerijos yra deleguotos „Nemuno aušrai“.

Povilas Poderskis

Jeigu taps ministru, P. Poderskis tikina, kad bus atskaitingas ne tiek „Nemuno aušrai“, bet visam Seimui bei jame veikiančiomis politinėmis jėgomis. Kandidatas tikina ir savarankiškai formuosiąs savo politinę komandą.

„Rinksime žmones, kurie galėtų pirmiausiai pagal tą viziją, kurią mes turime ir Vyriausybės programoje, įgyvendinti darbus“, – teigė jis, paklaustas, ar tarp viceministrų gali būti „aušriečių“.

„Jeigu taip sutaps, kad jie bus ir „Nemuno aušros“ sąraše, tai, manau, tame nebus didelės problemos. Bet, visų pirma, man reikės asmeniškai su jais dirbti. Tai tą pasirinkimą darysiu aš“, – aiškino P. Poderskis.

Pasisakė, ką galvoja apie R. Žemaitaitį: labai daug ir plačiai visko kalba

Po susitikimo su šalies vadovu, kandidatas į aplinkos ministrus sulaukė ir klausimo, ką jis galvoja apie „Nemuno aušros“ pirmininką R. Žemaitaitį.

„Tai yra Lietuvos politikas, labai daug ir plačiai visko kalba. Nežinau, nieko per daug apie jį negalvoju, neatsikeliu galvodamas apie Remigijų Žemaitaitį ir koks jis yra“, – tepasakė P. Poderskis.

Prezidentas su kandidatu į aplinkos ministrus P. Poderskiu kalbėjo apie galimą interesų konfliktą

Prezidentas Gitanas Nausėda pokalbio su kandidatu į aplinkos ministrus metu pabrėžė poreikį išvengti galimo interesų konflikto, kadangi Povilas Poderskis šiuo metu yra Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktorius, teigia prezidento patarėjas Ramūnas Dilba. Tuo metu pats P. Poderskis tvirtina, kad lobistinės veiklos nevykdo nuo darbo SSVA pradžios, o vis dar pažymėtas lobistu nes manė, jog iš sąrašų asmenys išbraukiami automatiškai.

„Iškeltas interesų konflikto klausimas. Šiuo metu kandidatas užima SSVA vadovo pareigas ir yra užsiregistravęs kaip statybų sektoriaus lobistas. Tad buvo kalbėta, kad siekiant bet kokios regimybės reikia priimti visus sprendimus“, – po trečiadienį vykusio šalies vadovo bei Aplinkos ministerijai vadovauti siūlomo P. Poderskio susitikimo žurnalistams teigė R. Dilba.

„Dirbau lobistu iki darbo SSVA pradžios. Ten dirbant būti lobistu aš negaliu pagal Lobistinės veiklos įstatymą. Mano klaida šioje vietoje yra tame, kad pamiršau išsideklaruoti iš sąrašo. Maniau, kad tai vyksta automatiškai“, – aiškino P. Poderskis.

Taip pat, anot R. Dilbos, šalies vadovas kandidatui iškėlė poreikį surinkti profesionalų komandą.

„Susitikimo metu kandidatas pristatė savo profesinę patirtį, vadovavimo patirtį įvairiuose sektoriuose, aukštųjų technologijų, statybų ir kitose verslo ir savivaldos srityse. Turint tokią kompetenciją buvo pabrėžta būtinybė suburti profesionalią komandą, kuri sugebėtų atstovėti aplinkosaugos ir biologinės įvairovės klausimais“, – aiškino patarėjas.

Paklaustas apie 2024 m. įvykusius lobistų susitikimus su premjeru Gintautu Palucku, kuriuose dalyvavo, P. Poderskis paaiškino, kad šie susitikimai buvo apie atsinaujinančią energetiką. Jis pridūrė, kad paskutinis susitikimas įvyko dar vasaros pradžioje.

„Apskritai tai jie buvo apie atsinaujinančią energetiką. Deklaruotose susitikimuose nurodyta, kokius pasiūlymus teikėme“, – sakė kandidatas.

„Paskutinį kartą su G. Palucku susitikome tik vasaros pradžioje“, – paminėjo jis.

Jis taip pat patikino, kad neturėjo ryšių su teisėtvarkos institucijų akiratyje atsidūrusia „Foxpay“.

Prezidento ir kandidato pokalbio metu aptarta miškų politika

Prezidento patarėjas teigė, kad prezidento lūkestis iš kandidato – miškų strategijos įgyvendinimas, sukuriamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) apimčių, bei iškastinio kuro panaudojimo mažinimas.

„Svarbiausia sritis, tai miškų strategijos įgyvendinimas. Subalansuotas ekonominis, ekologinis aspektas“, – teigė patarėjas.

„Užtikrinti žaliojo kurso tikslų įgyvendinimą. Būtent tiek ŠESD kūrimo, tiek iškastinio kuro panaudojimo mažinimo“, – sakė jis.

Pats kandidatas P. Poderskis paminėjo, kad prioritetas būtų miškų klausimas, tačiau prieš sprendžiant problemas reiktų diskusijų apie šios politikos vykdymą.

„Manau, kad pats susitarimas dėl miškų yra viena iš didesnių problemų, kurią reikia spręsti. Bet nemanau, kad tai kažkoks degantis klausimas, kurio staiga imtis reiktų. Manau, kad kaip tik, ką mes turime su aplinkosauga reikia gerai išdiskutuoti ar saugome tai, ką norime apsaugoti. Daug tų klausimų“, – aiškino jis.

„Dabar tiksliai negaliu atsakyti apie normas. Man plyni kirtimai nepatinka, kaip ir bet kuriam kitam žmogui. Bet tai mūsų ūkis“, – poziciją apie plynus kirtimus išsakė jis.

Gentvilas teigiamai vertina P. Poderskio kandidatūrą: vadovaudamas SSVA vos per 3 mėn. pasiekė reikšmingų rezultatų

Laikinasis aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigiamai vertina Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriaus Povilo Poderskio kandidatūrą į Aplinkos ministerijos vadovo postą. Anot jo, kandidatas vadovaudamas SSVA pasiekė labai gerų rezultatų.

„Aš Povilą Poderskį vertinu gerai. Jis mano kadencijos metu atėjo vadovauti mums pavaldžiai įstaigai SSVA. Per 3 mėn. padarė reikšmingus rezultatus“, – žurnalistams teigė S. Gentvilas.

„Tai tikrai labai gerai vertinu“, – pabrėžė jis.

Laikinasis ministras taip pat stebėjosi trečiadienį prie Prezidentūros vykusiu profsąjungų mitingu prieš kandidatą.

„Truputį juokingai atrodo profsąjungų mitingas. Kai dažniausiai į profsąjungas įstoja jau tie, kurie atleidinėjami“, – paminėjo jis.

Trečiadienį prie Prezidentūros vyko profesinių sąjungų protestas, kurio metu prieštarauta P. Poderskio kandidatūrai į aplinkos ministro postą. Anot Regionų profesinių sąjungų federacijos pirmininko ir protesto organizatoriaus Audriaus Gelžinio, kandidatas yra buvusios valdančiosios daugumos, sugriovusios daugelį aplinkos ministerijos pavaldumo sričių, atstovas, tad negalima leisti, jog jis vadovautų ministerijai.

Anot protestuotojų, dirbdamas SSVA direktoriumi P. Poderskis netinkamai elgėsi su darbuotojais, nepagrįstai juos atleidinėjo ir „išmesdavo į gatvę“.

Trečiadienį prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su Aplinkos ministerijai vadovauti siūlomu P. Poderskiu.

Anksčiau P. Poderskis yra dirbęs Vilniaus miesto administracijos direktoriumi, priklausė Laisvės partijai, tačiau vėliau ją paliko. Susiklosčiusią situaciją, kai yra teikiamas į „Nemuno aušrai“ priklausančių ministerijų vadovus, jis tikino vertinantis „ironiškai“.

Tai, jog Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriui, buvusiam Vilniaus miesto administracijos direktoriui P. Poderskiui siūloma tapti aplinkos ministru paaiškėjo vakar. Iki tol „aušriečiai“ buvo įvardiję kitą potencialą pretendento pavardę – į šį postą svarstytas Tomas Kovėra, tačiau sulaukęs žiniasklaidos dėmesio atsisakė galimybės siekti minėto posto.

Tiesa, klausimų sukėlė ir P. Poderskio kandidatūra – „Nemuno aušros“ atstovė Agnė Širinskienė nurodė, jog pastarąją kandidatūrą ji sužinojo iš žiniasklaidos.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (20)