„Nerimą kelia visuomenės sveikata. Tikrai stebime ir elektroninę erdvę, matome pasisakymus, komentarus, tam tikras iniciatyvas, tą prognozavome, tą matėme ir 2008 m. krizės metu, kai kai kurie žmonės prarado darbus, atsirado didesnė nežinomybė dėl rytdienos, – ne visi susitvarkė su savo psichologiniais dalykais. Šiandien irgi tokius dalykus matome. Tai yra ne vien Lietuvos fenomenas, mes prisimename Estijos atvejį, kai nei iš šio, nei iš to buvo atidengta ugnis, ir kitose šalyse panašių procesų vyksta“, – trečiadienį po Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdžio sakė R. Požėla.
Policijos generalinis komisaras sakė turįs mintyje pasipylusius įžeidimus, kaltinimus.
„Jaučiame, kad žmonių sveikata yra ant tam tikrų ribų“, – sakė R. Požėla.
Nerimą kelia išaugęs nužudymų skaičius
Pasak Policijos vadovo, palyginti su praėjusiais metais, bendra nusikalstamumo situacija nelabai pakitusi.
„Be galo neramina tai, kad yra daugiau nužudymo atvejų per penkių mėnesių laikotarpį. Tai yra dešimt nužudymų daugiau. Tai – karantininiai reiškiniai, būtent karantino laikotarpis padidino šitą nužudymų skaičių.
Mes padarėme tam tikrus pjūvius – liūto dalis nužudymų yra konfliktų artimoje aplinkoje išdava, net nekonfliktuojant artimos aplinkos nariams. Draugai, bičiuliai, sugėrovai, kurie nesaikingai vartoja alkoholį, ko nors nepasidalija ir griebiasi peilių. Mes niūriai pajuokavome, kokia galima prevencija, tai – uždrausti alkoholį tuose namuose ir surankioti peilius, kad nebūtų kuo įvykdyti nusikaltimų“, –sakė R. Požėla.
Vagysčių sumažėjo
Pasak Policijos generalinio komisaro, vagystės pagal skaičių išlieka dominuojanti nusikaltimų rūšis, tačiau registruotų vagysčių sumažėjo 13–15 procentų
„Tos vagystės, kurios yra nuskambėjusios garsiai, turi rezonansinį pobūdį, nes ir žalos padarytos, ir pats jų pobūdis toks, kad nukenčia žmonės, kurie dirba žemę. Reikia pasidžiaugti, kad turime keletą realizacijų, sulaikytų asmenų, grupuočių, ir toliau dirbama ta kryptimi“, – sakė R. Požėla.
Policijos generalinis komisaras nebuvo linkęs nusikalstamumo tendencijų sieti su grįžusiais emigrantais.
„Dalis šitų asmenų policijai žinomi, stebimi tiek Lietuvos policijos, tiek kitų tam tikrų šalių teisėsaugos įstaigų. Kai kurie atvykę asmenys linkę daryti nusikaltimus, tačiau tai – ne vienintelė priežastis, kodėl yra daugiau nužudymų ir kodėl bendrai vykdomi nusikaltimai“, – pabrėžė R. Požėla.
Pertvarkomos policijos įstaigos
Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete Seime taip pat kalbėta apie pertvarkas, kurios vykdomos arba svarstomos policijoje.
„Šiuo metu vyksta intensyvios diskusijos dėl Policijos departamento pertvarkymo, dėl specializuotų policijos įstaigų ir dėl darbo organizavimo ne iš dešimties apskrities policijos komisariatų, kaip dabar yra, bet pereinama prie penkių apygardų. Taip, kaip dabar dirba teismai, prokuratūra. Čia yra tokie esminiai strateginiai dalykai, o daugiau – kalbėjome apie būtinybę dar labiau priartinti policijos pareigūną prie žmogaus, padidinti kaimo žmonių saugumo jausmą“, – sakė R. Požėla.
Policijos generalinis komisaras pasisako ir už tai, kad būtų stambinami padaliniai ir mažėtų vadovaujančių asmenų skaičius Policijos departamente.
„Tokiu būdu efektyvinsime įstaigos veiklą ir sutaupytas lėšas skirsime darbuotojų motyvacijai didinti“, – sakė R. Požėla.
Keturiuose Lietuvos policijos komisariatuose (Klaipėdos miesto, Plungės rajono, Šiaulių ir Šakių rajono) vyksta bandymai kitaip organizuoti darbą, kad atsirastų specializacijų.
„Tai yra, kad žmonės galėtų ilgiau atlikti konkrečius tyrimus ir tam tikri pareigūnai galėtų efektyviau veikti proaktyviai, tai yra prevenciškai dirbti su apylinkių žmonėmis, bandyti užkirsti kelią nusikalstamoms veikoms“, – sakė R. Požėla.
Policijos generalinis komisaras tikisi, kad rudeniop eksperimentai bus jau baigti, bus galima apibendrinti rezultatus.
Sugriežtinimai – dėl liemenių dėvėjimo
Po tragiško įvykio Mažeikių rajone, kai žuvo policijos pareigūnas, dar griežčiau bus kontroliuojama, ar pareigūnai dėvi neperšaunamas liemenes.
„Griežtas imperatyvas, kad visi reaguojantys pareigūnai, vykdami į įvykius, turi būti su liemenėmis, jau veikė. Dabar sugriežtinta – kontroliuojantys asmenys privalo ne tik paklausti arba priminti „turite dėvėti liemenę“, bet ir patys vizualiai įsitikinti, kad pareigūnas ją dėvi. Lygiai taip pat – važiuojant generaliniam komisarui gatve ir pamačius policijos patrulių ekipažą, suteikta teisė ir pareiga patikrinti vizualiai, ar asmenys tas liemenes dėvi. (Jeigu ji nedėvima), tai bus tarnybinės drausmės pažeidimas su visomis iš to išplaukiančiomis aplinkybėmis“, – sakė R. Požėla.