"Stengiamės sutvarkyti areštines, kad sulaikytiems asmenims būtų sudarytos sąlygos, nežeminančios žmogaus orumo ir atitinkančios Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas bei galiojančius higienos reikalavimus, todėl toliau įgyvendinsime Areštinių renovavimo ir asmenų laikymo sąlygų gerinimo 2003-2007 m. programą. Ši programa praėjusiais metais buvo finansuota tik 39,2 procento metinio poreikio", - sako šalies policijos vadovas Vytautas Grigaravičius.

Antradienį įvykusiame šalies policijos operatyviniame pasitarime jis skaitė pranešimą "Policijos veikla 2004 metais ir uždaviniai 2005 metams".

Areštinių renovavimo ir asmenų laikymo sąlygų gerinimo 2003-2007 metų programos įgyvendinimui 2004 metais buvo skirti 2 mln. litų.

Panaudojant šias lėšas šiuo metu baigta rekonstruoti Klaipėdos miesto vyriausiojo policijos komisariato areštinė, atliekamas Panevėžio miesto vyriausiojo policijos komisariato areštinės remontas, vykdomi Kauno miesto vyriausiojo policijos komisariato bei Druskininkų policijos komisariato areštinių statybos projektavimo darbai.

Šiemet areštinėms renovuoti ir asmenų laikymo sąlygoms gerinti Vyriausybė planuoja skirti tik 1 mln. litų - t.y. 19,5 proc. planuoto metinio poreikio.

Pasak V.Grigaravičiaus, 2005 metų Valstybės investicijų programoje Policijos departamentui numatyta skirti tik 17 mln. 900 tūkst. litų, nors reikalingi daugiau kaip 44 mln. litų.

"Tai netenkina net minimalių policijos poreikių ir neužtikrins net esamos techninės materialinės bazės palaikymo", - perspėjos generalinis komisaras.

Šias lėšas, be kitų būtiniausių priemonių vykdymo, planuojama skirti Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato administraciniam pastatui ir areštinei rekonstruoti, Klaipėdos rajono policijos komisariato pastatams įsigyti, Ukmergės rajono policijos komisariato pastatui statyti, Elektrėnų, Kalvarijos policijos komisariatų pastatams įsigyti ir įrengti, Telšių rajono policijos komisariato pastatui rekonstruoti, Zarasų rajono policijos komisariato pastatui pirkti ir pritaikyti, pastatams ir statiniams Trakuose renovuoti, Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinei "Aras" ir kitoms policijos įstaigoms būtinai įrangai ir technikai kovai su terorizmu, ilgalaikiam turtui įsigyti.

Policijos pastatų rekonstrukcija ir statyba nėra numatyta kaip tikslinė sritis, kuriai skiriamos lėšos iš Europos Sąjungos paramos Lietuvai programų, todėl policijos pastatų rekonstrukcijos ir statybos lėšų šaltinis yra tik vienas - valstybės skiriamos lėšos.

Pasak policijos generalinio komisaro, užtikrinant gyventojų saugumą, būtina aprūpinti policiją modernia kriminalistine, operatyvine, specialiąja technika bei specialiais automobiliais, būtina pakeisti policijoje naudojamus karinius ginklus į atitinkančius Europos Sąjungos standartų reikalavimus, įsigyti trūkstamą ginkluotę, radijo ir ryšio priemones.

Siekdami padidinti kaimo gyvenamųjų vietovių gyventojų saugumą bei pagerinti policijos apylinkės inspektorių veiklos kokybę, ir toliau bus įgyvendinama Kaimo gyvenamųjų vietovių gyventojų saugumo ir policijos apylinkės inspektorių veiklos gerinimo 2003-2005 metų programa. 2004 metais ši programa buvo finansuota tik 41,1 procentu metinio poreikio.

Kaimo gyvenamųjų vietovių gyventojų saugumo ir policijos apylinkės inspektorių veiklos gerinimo 2003-2005 m. programai įgyvendinti šiais metais planuojame skirti 3 mln. litų arba 20,3 proc. poreikio.

Pasak V.Grigaravičiaus, šiuo metu šalies policijos sistemoje viena opiausių ir jau eilę metų neišspręstų problemų yra policijos personalo kokybė, rengimas ir darbuotojų kaita.

Lietuvoje vidurinės ir aukštesniosios grandžių pareigūnai rengiami Mykolo Romerio universiteto Policijos fakultete. Nemaža dalis Policijos fakulteto dieninių bakalauro ir magistro studijų absolventų nepageidauja įsidarbinti policijos sistemoje ir savo ateities nesieja su policijos pareigūno darbu.

Žinybinė Vidaus reikalų ministerijos mokymo įstaiga - Klaipėdos policijos mokykla, rengia pirminės grandies policijos pareigūnus. Tačiau pagal turimą materialinę bazę, dėstytojų skaičių ji nėra pajėgi patenkinti esamo policijos personalo poreikio. Todėl būtina derinti šių dviejų mokymo įstaigų mokymo programas.

Per pastaruosius ketverius metus Lietuvos policijos personalo kaita vidutiniškai buvo apie 10 procentų. Be to, iš tarnybos policijoje atleidžiamų pareigūnų vidutinis skaičius buvo beveik du kartus didesnis už priimamų į tarnybą. Nuolat didėja pareigūnų kvalifikacijos tobulinimo poreikiai.

Policijos departamentas siūlo eliminuoti iš valstybės įstaigų ir institucijų funkcijų teisingumo vykdymo (baudimo) funkciją, t.y. atsisakyti administracinių teisės pažeidimų bylų nagrinėjimo ir sprendimų šiose bylose priėmimo ir ją priskirti teismų kompetencijai.

2005-siais policija žada suaktyvinti smurtinių nusikaltimų, susijusių su narkotikais bei nepilnamečių daromų teisės pažeidimų tyrimą, kovoti su organizuotu nusikalstamumu, siekti pagrobto ir neteisėtai pasisavinto turto sugrąžinimo bei žalos atlyginimo nukentėjusiems asmenims ir valstybei.

Šaltinis
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją