Paskelbs galutinę išvadą

Rugsėjo 8 d. Vyriausiasis Administracinis Teismas paskelbs, ar už mokesčių mokėtojų pinigus spaudoje save liaupsinusi K.Prunskienė pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) prieš kelis mėnesius priėmė žemės ūkio ministrei nepalankų sprendimą.

Juo nepatenkinta K.Prunskienė kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą. Šis priėmė sprendimą, kad už savo vadovaujamos ministerijos lėšas spaudoje pasireklamavusi Valstiečių liaudininkų lyderė esą nesiekė neturtinės naudos.

VTEK apskundė tokį teismo sprendimą aukštesnei instancijai – Vyriausiajam Administraciniam Teismui. Pastarosiomis dienomis šis teismas išnagrinėjo skundą ir dabar rengia galutinę ir neskundžiamą išvadą. Nuo jos priklausys, ar K.Prunskienė bus pripažinta pažeidusi etiką.

Trejų metų draudimas

Jeigu ministrė "galutinai ir neskundžiamai" bus pažeidusi įstatymą, ji kurį laiką gali netekti galimybės dirbti valstybės tarnyboje.

Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas nustato tam tikras sankcijas valdininkams, kurie šį įstatymą pažeidė.

"Valstybinėje tarnyboje dirbantys asmenys, pripažinti pažeidusiais šio įstatymo reikalavimus, vienus metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti skatinami, skiriami į aukštesnes pareigas, o tarnybos santykiams pasibaigus bet kuriais pagrindais, trejus metus negali būti priimami į valstybinę tarnybą", – teigiama įstatyme.

Tai reiškia, kad jei bus pripažinta, jog K.Prunskienė pažeidė tarnybinę etiką reglamentuojantį įstatymą, ji iki 2011 m. negalės įsidarbinti valstybės tarnyboje – tapti ministerijos sekretore, departamento, skyriaus direktore ar pavaduotoja, net paprasta, eiline valdininke.

Politikai – išskirtinė kasta

Padarytas pažeidimas neprivers Valstiečių liaudininkų lyderės atsistatydinti iš žemės ūkio ministrės posto, taip pat neužkirs kelio siekti prezidento, Seimo nario ar ministro kitoje Vyriausybėje posto.

Prezidentas, Seimo ir Vyriausybės nariai – ne valstybės tarnautojai. Tai politikai, kuriems netaikomi valstybės tarnyboje dirbantiems asmenims nustatyti apribojimai.

"Politikas ir valstybės tarnautojas – du skirtingi dalykai. Ministras yra politikas, todėl jei jis ir pažeidžia tarnybinę etiką, negalima sakyti, jog draudžiama trejus metus siekti politinių pareigų. Tiesa, ribojimų valstybės tarnyboje vis dėlto būtų", – paaiškino VTEK Tarnybinės etikos normų pažeidimų tyrimų skyriaus vedėjas Gediminas Sakalauskas.

Pasak jo, etikos normų pažeidimai vertinami pagal Valstybės politikų etikos kodeksą.

"Bedantis" kodeksas

2006 m. įsigaliojęs Valstybės politikų etikos kodeksas yra "bedantis". Jame nenumatytos jokios sankcijos politikams, kurie pripažinti pažeidę etikos normas.

Nebent pats politikas dėl moralinių priežasčių atsistatydintų iš užimamų pareigų arba būtų atstatydintas tų, kurie jį paskyrė.

Valstybės politiko etikos kodekse nustatyta, kad dėl politikų, kurie pažeidė etiką gali būti priimti tik tokie sprendimai dėl įtarimų: konstatuoti, kad jokio pažeidimo nėra, apsiriboti jo svarstymu atitinkamose etikos komisijose, konstatuoti, kad pažeidimas yra, bet tik rekomenduoti politikui derinti savo elgesį su įstatymais arba viešai atsiprašyti.

Įtarus, kad būta nusikalstamos veikos, medžiaga apie neetiškai pasielgusį politiką gali būti perduota prokurorams.

Jokių kitų sankcijų ar apribojimų nėra. Nei VTEK, nei teismo sprendimai negali drausti politikui vėl dalyvauti rinkimuose arba užimti tų pareigų, į kurias skiriama remiantis politiniu pasitikėjimu.

“Vilniaus dienoje” taip pat skaitykite:

Viskas brangsta – net ir liftai

Į mokyklą išlydėtas Vilniaus ketvertukas