Iš visų Panevėžio miesto ir rajono tarybų narių tik trijų politikų atžalos pareiškė norą atlikti pareigą tėvynei. Panevėžio miesto savivaldybės mero pavaduotojo Petro Luomano 23 metų sūnus Adomas Lietuvos kariuomenėje tarnavo prieš dvejus metus.

„Jis pats pareiškė norą tarnauti. Iš pradžių tarnavo Rukloje, paskui buvo perkeltas į ginklų arsenalą netoli Radviliškio. Jokios įtakos jo pasirinkimui su žmona nedarėme. Pats taip nusprendė. 27 metų Andrius tarnauti negalėjo dėl ligos, o jaunylis Jonas pasirinko studijas, baigęs vidurinę mokyklą įstojo į Vilniaus Gedimino technikos universitetą“, – sakė politikas.

Karinės tarnybos nevengė ir Vitalijaus Satkevičiaus sūnus dvidešimtmetis Martynas. „Jis mokosi KTU Panevėžio institute ir laisvu nuo studijų laiku atlieka tarnybą Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5–ojoje rinktinėje.“

Privalomosios karinės tarnybos nevengė ir Panevėžio rajono savivaldybės tarybos narės Vitalijos Kuliešienės 28 metų Gytis. „Baigęs mokslus vidurinėje mokykloje sūnus pareiškė eisiąs atlikti privalomosios karinės tarnybos. Buvau prieš, bet pakeisti jo sprendimo negalėjau. Tarnavo Karaliaus Mindaugo motorizuotajame pėstininkų batalione. Gytis sprendimu buvo patenkintas. Atlikęs tarnybą įstojo ir baigė mokslus KTU Panevėžio institute“, – nuoširdžiai pasakojo politikė apie sūnaus pasirinkimą.

Pasirinko mokslus aukštojoje mokykloje

Kitų kalbintų tiek miesto, tiek rajono politikų atžalos vietoj privalomosios karinės tarnybos pasirinko mokslus aukštosiose mokyklose. Mokslus aukštojoje kremta 24 metų Valdemaro Jakšto sūnus Vytis, 21 metų Ramūno Vyžinto atžala Justas. Taip pat aukštojoje mokosi ir Kastyčio Vainausko vyresnėlis 22 metų Marius, jaunėlis aštuoniolikmetis Donatas kol kas mokosi „Ąžuolo“ vidurinės mokyklos 12 klasėje. Politikas teigė su jaunesniuoju sūnumi dar nekalbėjęs, ką jis veiks baigęs mokslus. „Norėčiau, kad mokytųsi toliau, bet jei nepavyks įstoti, teks atlikti privalomą tarnybą. Tai būtų gera gyvenimo mokykla“, – tvirtino politikas.

Neturėtų vengti

Miesto Tarybos nario Visvaldo Matkevičiaus aiškinimu, sūnui Domui dar tik 16 ir apie karinę tarnybą anksti galvoti. Politikas įsitikinęs – privalomos tarnybos jaunuoliai neturėtų vengti.

„Vaikinai tarnauja Lietuvoje. Niekur toli važiuoti nereikia. Vengiantieji ir išsisukinėjantieji nuo tarnybos – ne patriotai. Be to, jeigu nuo tarnybos bando išsisukti, vadinasi, taip elgėsi ir jų tėvai. Manau, kiekvienas vyras turi paragauti kario duonos. Tai gera vyriškumo mokykla“, – kalbėjo miesto Tarybos narys.

Niekur nesimoko

Dvidešimtmetis politiko Vidmanto Urbono sūnus Rokas niekur nesimoko. Pasak tėvo, sūnus gyvena atskirai. „Jis jau pusę metų gyvena ir dirba Šiauliuose. Žinau, kad tvarkėsi dokumentus Karo prievolės centre“, – trumpai paaiškino buvęs garsus sportininkas. Karo prievolės centro teritorinio skyriaus vedėjo pavaduotoja Rasa Grigalienė sakė, jog V.Urbono sūnus įrašytas į įskaitą Panevėžyje.

„Dokumentuose įrašyta, kad jis turėjo sveikatos problemų, todėl privalomos tarnybos neatliko“, – teigė vedėjo pavaduotoja, bet negalėjo pasakyti, kokios sveikatos problemos kankina jaunąjį Urboną.

Privalomos tarnybos neatliko ir rajono savivaldybės Tarybos narės Angelės Narbutienės sūnus 22 metų Aurimas. Išgirdusi klausimą, ką veikia sūnus, politikė sutrikusi aiškino: „Nesimoko. Šiuo metu išvykęs į Airiją dirbti. Sudėtinga pasakyti, ką jis galvoja. Lyg ir žada tarnauti kariuomenėje.“

R.Grigalienės teigimu, Karo prievolės centre A.Narbuto dokumentuose nėra nurodyta, kad išvykęs į užsienį. „Tėvai geranoriškai turėtų pateikti informaciją, kur jų sūnus. Juolab kad ne vienas jaunuolis uždarbiauja užsienyje“, – sakė ji.

STT akiratyje

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos pareigūnai kovo 17 dieną atliko kratą Panevėžio rajono savivaldybės karo prievolės vyriausiojo specialisto 55 metų Vitalijaus Kudinavičiaus darbo kabinete ir namuose. Jam pareikšti įtarimai dėl kyšių ėmimo ir tarpininkavimo. Teismo sprendimu V.Kudinavičius trims mėnesiams nušalintas nuo pareigų. Be to, paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Įtarimai pareikšti ir buvusiam Karo prievolės centro teritorinio skyriaus vadovui 49 metų Rimantui Legiui. Jis įtariamas tarpininkavęs kyšininkaujant, tačiau kardomoji priemonė nepaskirta.

STT Panevėžio valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio vyriausioji specialistė Rita Škutienė teigė, kad tyrimas tęsiasi, komentuoti eigos negalinti. „Įtariamasis V.Kudinavičius guli ligoninėje. Jis ir R.Legis apklausti. Sunku prognozuoti, kiek užsitęs ikiteisminis tyrimas“, – trumpai paaiškino situaciją Korupcijos prevencijos poskyrio vyriausioji specialistė.

Tyrėjai dirba toliau

Ikiteisminį tyrimą kontroliuojančio Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo (ONKT) skyriaus prokuroro Audriaus Leonavičiaus aiškinimu, kol atliekamas ikiteisminis tyrimas, jis jo eigos komentuoti negalįs. Prokuroras negalėjo pasakyti, kada baigsis tyrimas ir byla pasieks teismą.

Už vengimą baudos

Panevėžio karo prievolės centro viršininko kapitono Petro Vaičikonio nuomone, jaunuoliai nenori tarnauti kariuomenėje. Jų nuomone, vieneri metai tarnybos – veltui praleistas laikas. Karininkas teigė, kad per 2007 metus už vengimą atlikti tarnybą piniginėmis baudomis nubausta 700 jaunuolių.

„Tai didelis skaičius. Pernai iškelta viena byla vaikinui, vengusiam tarnybos. Šiais metais Karo prievolės centras iš Panevėžio miesto ir rajono turi pakviesti tarnauti 68 vaikinus.“