„Jis buvo ledlaužis, nuolat kėlęs mums aktualius klausimus į politinės darbotvarkės viršų“, – BNS sakė Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.

„Dėl gynybos biudžeto ir užsienio politikos jis buvo vienas iš didžiausių ir įtakingiausių vanagų“, – BNS teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Kęstutis Girnius.

Pasak L. Kojalos, senatorius J. McCainas savo šalyje buvo moralinis autoritetas, kuris galėjo kalbėti drąsiau, atviriau, peržengiant real-politik ribas bei akcentuojant principus ir vertybes.

„Tą matėme ir Baltijos valstybių atžvilgiu: dar tuomet, kai SSRS egzistavo, jis kalbėjo apie būtinybę stiprinti regiono laisvės perspektyvas, o vėliau – kuo skubiau pripažinti nepriklausomybę. Tas pats ir su NATO: dešimtajame dešimtmetyje, kuomet kalba apie Aljanso plėtrą į regioną buvo itin atsargi (dėl apginamumo klausimo, nenoro erzinti Rusiją), J. McCainas kartojo, kad tai turi įvykti kuo greičiau“, – BNS teigė politologas.

„Jis buvo gerbiamas ir demokratų, ir respublikonų, tad į jo nuomonę buvo įsiklausoma. Ne veltui gynybos alokacijų įstatymas šiemet buvo pavadintas jo vardu. Ne veltui jis užėmė ir aukštas pareigas Senate, kur buvo ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas“, – pažymėjo jis.

K. Girnius savo ruožtu atkreipė dėmesį, kad J. McCainas pasisakė už kovingą JAV politiką.

„Jis visada reikalavo, kad gynybos išlaidos nuosekliai didėtų ir jis visą laiką ragino, kad Amerika turėtų kovingą užsienio politiką ir nebijotų įsiterpti į konfliktus. Jis, pavyzdžiui, norėjo, kad Amerika užimtų didesnį vaidmenį Sirijos konflikte. Jis gal net per daug buvo linkęs galvoti, kad bombomis galima spręsti visas politines problemas. Galima paminėti, kad jis buvo vienas iš tų, kurie atkakliausiai ragino, kad Amerika ir NATO šalys teiktų ginklus Ukrainai po Krymo aneksijos“, – priminė politologas.

Anot jo, senatorius buvo vienas iš Baltijos šalių nepriklausomybės gynėjų, kartu jas pačias ragino stiprinti gynybą.

„Jis visada labai skeptiškai vertino Rusiją, visada įžiūrėjo Rusijos grėsmę ir visada reikalavo, kad Amerika imtųsi žingsnių jai neutralizuoti. Pavyzdžiui, po to, kai įvyko invazija į Gruziją, jis apkaltino Amerikos Vyriausybę, kad Gruzijai nesuteiktas NATO narystės veiksmų planas, siūlė jį suteikti, kad tokiu būdu būtų Rusijai aiškiai pasakyta, kad ji neturi teisės kištis į tuos reikalus (...). Jam Lietuva nebuvo svetima, jis čia lankėsi, principingai ją palaikė“, – kalbėjo K. Girnius.

81-erių Vietnamo karo veteranas, parlamentaras J. McCainas mirė pralaimėjęs kovą su smegenų vėžiu. Senate jis dirbo ilgiau kaip tris dešimtmečius.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (52)