„Kalėdų senelis šiais metais panašu dovanų atnešė virusui“, – įrašą socialiniame tinkle pradėjo duomenų mokslininkas.

Anot jo, lieka daug neatsakytų klausimų, „bet kol kas visi nauji pasirodantys duomenys rodo, kad omikron plinta greičiau nei delta ir vakcinos prieš ją yra mažiau efektyvios“.

„Tam tikra paguoda, kad virusas dabar plinta Jungtinėje Karalystėje, kurios mokslininkų COVID–19 tyrimai yra patys patikimiausi. Tai į likusius klausimus: koks vakcinų efektyvumas populiacijoje ir koks simptomų sunkumas tikėtina greitai turėsim patikimus atsakymus“, – rašė V. Zemlys–Balevičius.

Jis rašė, jog kol kas panašu, kad „vakcinos vis tiek suteiks apsaugą nuo sunkios ligos formos ir mirties ir kad stiprinančioji dozė turėtų tą apsaugą sustiprinti“.

„Geriausias variantas būtų jeigu paaiškėtų, kad po trečios dozės apsauga nuo omikron yra tokia pati kaip buvo antros dozės apsauga nuo delta“, – feisbuke rašė duomenų mokslininkas.

Bet Pietų Afrikos tyrimas rodo, kad omikron „geriau pabėga“ nuo vakcinos nei beta.

„Vakcinų efektyvumas prieš beta yra mažesnis. Pvz., efektyvumas nuo susirgimo simptomatine forma studijoje yra 50 proc., palyginus su 80–90 proc., nuo delta ir alfa. Svarbu kad nuo sunkios ligos vakcinų efektyvumas prieš betą vis tiek yra gana aukštas: apie 90 procentų“, – rašė V. Zemlys–Balevičius.

Vaidotas Zemlys Balevičius

Jis teigė, jog galima tikėtis, kad vakcinos prastai saugos nuo užsikrėtimo.

„Efektyvumas bus apie 50 procentų ir mažiau ir efektyvumas nuo sunkios formos ir nuo mirties sumažės 10–20 procentų. Taip pat tikėtina, kad labai svarbus bus laikas nuo paskutinės dozės, t.y. efektyvumas kris greičiau nei stebime kas vyksta su delta“, – rašė mokslininkas, kartu pridurdamas, jog tai yra jo asmeninis spėjimas.

„Jeigu tai pasitvirtins tai labiausiai apsaugoti bus gavę trečią dozę. Trečia dozė pakelia antikūnių skaičių, daugiau antikūnių – stipresnė apsauga. Natūralu, kad neseniai persirgę irgi bus labiau apsaugoti, nes persirgimo efektas lygiai toks pat kaip ir stiprinančios dozės tik su kur kas didesnėm rizikom“, – rašė duomenų mokslininkas.

Visgi, kaip naujoji omikron atmaina palies Lietuvą, galima tik spėlioti, rašė V. Zemlys–Balevičius.

„Spėju, kad omikron paplitimas labiau atsakys į klausimą tai kiek vis dėlto pas mus yra persirgusių. Kadangi stebime leidimąsi nuo delta bangos ir vyksta aktyvus skiepijimas trečia doze, tai tikėtina kad omikron bent jau artimiausiu metu neturėtų sukelti didelių problemų. Kita vertus dėl didesnio plitimo greičio banga labiausiai palies nevakcinuotus, o kadangi pas Lietuvoje daugiausia nevakcinuotų yra tarp mokyklinio amžiaus ir vyresnio amžiaus žmonių, tai galime turėti spalio mėnesio augimus, t.y. omikron pakartos tai ką padarė delta su likusiais neskiepytais.

Dėl didesnio plitimo tai galimai įvyks greičiau, tai krizinė situacija truks trumpiau. Vėl gi čia mano spėjimas, kaip viskas vyks pamatysim. Visiems norintiems apsisaugoti trečia dozė yra vienintelis variantas. O tie kurie nenori saugotis, tai laikykitės ten“, – įrašą feisbuke užbaigė duomenų mokslininkas V. Zemlys–Balevičius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (112)