Pateikė įvykių chronologiją
Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentas Vytautas Jasutis spaudos konferencijos pradžioje teigė, jog po įvykusio renginio yra aukštai iškėlę galvas, girdi komplimentus, tačiau yra gaila, kad dėmesys sutelktas ne į patį renginį.
„Baigėsi Europos dailiojo čiuožimo čempionatas, esame aukštai iškėlę galvas. Padarėme tai, ko turbūt Lietuva nematė nuo Nepriklausomybės atkūrimo. Ką girdime dabar iš tarptautinės čiuožimo federacijos, kad tai buvo panašu į olimpines žaidynes, mes taip ir jaučiamės.
Deja, šiandien susirinkome komentuoti šiek tiek kitą įvykį. Įvykį, kuris, tarsi, ir įprastas renginiuose, jeigu kas nors pažeidžia renginių taisykles. Gaila, kad taip yra, gaila, kad jūsų dėmesys ne Europos dailiojo čiuožimo čempionatui ir puikiai 12 žmonių komandai, kuri padarė neįtikėtiną darbą be valstybės paramos“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė V. Jasutis.
Jis pateikė šio incidento, kaip pats šį įvykį vadino, chronologiją.
„Chronologija buvo labai paprasta ir labai aiški, ką mes matome iš video įrašų, kurie padaryti „Žalgirio“ arenoje ir paneigia visiškai išsakytas pozicijas. Pirmiausia noriu pasakyti, jog vaizdo įrašuos labai aiškiai matoma, jog nuo pat pirmos iki paskutinės sekundės prie minėtos merginos nebuvo net pirštu prisiliesta. Nei mūsų komiteto narių, nei apsaugos, nei policijos“, – pabrėžė jis.
Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentas V. Jasutis toliau kalbėjo, jog mergina pateko į zoną, kuri turėjo būti griežtai saugoma.
„Tokiuose renginiuose, kaip Europos, pasaulio čempionatuose net ir paprasti koncertai turi tam tikras zonas, į kurias patenka savanoriai, darbuotojai, ar atlikėjai. Tai tarptautinė čiuožimo sąjunga labai griežtai reglamentuoja ir turime pasirašę sutartį, kuria turime užtikrinti saugumą pačioje arenoje.
Žinote, kai gaunate akreditaciją patekti į zoną, kurioje dirba žurnalistai, toje zonoje jie ir gali būti. Sportininkai turi savo zonas, komitetas savo. Mes kalbame apie teisėjų pakylą į kurią gali patekti tik ten dirbantys žmonės, arba komiteto vadovė, aš. Ir žmogus, kuris koordinavo tos pakylos darbą, tai yra Ervinas Kvitkauskas“, – pasakojo V. Jasutis.
Jis teigė, jog ant minėtos pakylos šeštadienį, likus maždaug valandai iki lietuvių poros pasirodymo, pateko „ten neturėjęs būti žmogus“.
„Klausimas, kaip du apsaugos postus ji praėjusi ten pateko, mes nežinome ir aiškinamės. Nagrinėjame tą medžiagą, kalbamės su „Žalgirio“ arenos apsauga, mūsų teisininkai dirba. Ką pagal taisykles matome, kad greičiausiai gausime didelę baudą. Ir tą baudą kažkas turės sugerti.
Antras dalykas, ant tos pakylos pastebėta mergina, E. Kvitkauskas ten dirbo visas čempionato dienas ir visus žmones jis puikiai pažįsta, šeštadienio vakare jis pamatė ten pašalinį žmogų. Labai akivaizdžiai paklausė, kas jis yra, ką ji čia veikia. Ir mergina nuo pat pirmos sekundės atsakė, kad tai yra ne jo reikalas“, – pasakojo Lietuvos čiuožimo sąjungos vadovas.
V. Jasutis pasakojo, jog pats šio incidento nematė, jam apie jį buvo pranešta ir sprendimą jis priėmė žaibiškai.
„Čia nėra, kada aiškintis, kas, kaip ir kodėl. Man suteikta informacija buvo labai aiški – mergina pažeidė taisykles. Bet net ir tada aš buvau linkęs ją laikyti arenoje, nes tai buvo graži šventė. Vienintelis argumentas, paskatinęs mane atimti akreditaciją, tam aš turiu pilną teisę, buvo tai, kad mano vadovė buvo pasiųsta ant trijų raidžių. Ir keletą kartų tas pasiuntimas ir E. Kvitkauskui. Ir sprendimas buvo vienareikšmiškas – tokio žmogaus arenoje neturi būti“, – teigė jis spaudos konferencijoje.
Vėliau, pasak V. Jasučio, paaiškėjo, jog to žmogaus „apskritai neturėjo būti arenoje“, nes ji darbus atliko treniruočių arenoje.
„Darbas ten baigėsi penktadienį vakare, mes savanoriams leidome ateiti į areną, į tam tikrą tribūną pasižiūrėti pasirodymus. Tai buvo leidžiama visiems savanoriams. <...> Ir viskas tuo pasibaigė. Žmogus, matyt, aiškinamės ir tiriame, praėjo du apsaugos postus per tarnybinę dalį, atsisėdo ant pagrindinės teisėjų pakylos, ant kurios net aš, turėdamas galimybę, neinu. Nes tai būtų traktuojama kaip spaudimas teisėjams, įvyko konfliktas. Žmogus nenorėjo pasišalinti, buvo iškviesta apsauga, ji jos neklausė, buvo iškviesta policija, ir tik atvykus jai mes atgavome akreditaciją“, – pasakojo V. Jasutis.
Keisti sutapimai
Toliau apie šį incidentą V. Jasutis kalbėjo mįslingai. Jis teigė, jog kyla klausimai, kodėl šis įvykis, kurią jis pats vadina provokacija, įvyko likus valandai iki Lietuvos šokėjų poros pasirodymo.
V. Jasutis taip pat sakė turintis dar žinių – labai keisti sutapimai vyko po to.
„Švietimo, mokslo ir sporto ministras, kurio mes negalėjome rasti 6 mėnesius, išstojęs sekmadienį jau kalba apie priekabiavimo atvejus. Mergina sekmadienį pareiškimo policijai neparašė, parašėme tik mes dėl viešosios tvarkos pažeidimo, tą patį padarė apsauga.
O mergina sekmadienį parašo į feminisčių puslapį tai, ką ji parašo. Dabar versijas, kai girdime, jos skiriasi, atsiranda liudininkai, atsiranda dar detalių. Labai sunku vertinti, esu labai nustebęs“, – kalbėjo V. Jasutis.
Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentas dar pridūrė, jog kreipėsi į teisininkus ir sieks „bylų šiai merginai ir visiems susijusiems žmonėms dėl garbės ir orumo įžeidimo, kompensavimo dėl viso to, kas ten vyko“.
„Manau, kad tikrai prisidės ir bauda, kurią gaus Lietuvos čiuožimo federacija už patekimą į griežtai saugomą zoną. Kyla klausimų „Žalgirio“ arenos apsaugai, kaip įvyko, nors iki tol ir po to jie dirbo nuostabiai, šis incidentas“, – spaudos konferencijoje sakė V. Jasutis.
Prabilo Kvitkauskas: ji griebė telefoną ir grasino mesti į ledą
Pats sporto komentatorius E. Kvitkauskas spaudos konferencijoje papasakojo savo įvykių versiją.
Jis taip pat sakė apgailestaujantis, kad gerai suorganizuotą čempionatą aptemdė ši istorija.
„Suprantu, kad viešojoje erdvėje ši tema tapo labai jautri, pristačius viską per feminizmo prizmę, suprantu, kad moterys dar dažnai patenka į tokias situacijas. Ir tikrai niekada gyvenime nebuvau nei pakėlęs rankos prieš jokią moterį, visada ginu tokias situacijas.
Pats augino dukrą ir noriu, kad ji gyventų gražiame pasaulyje. <...> Bet ši rezonansinė istorija yra visiškai niekaip nesusijusi su kažkokiais dvigubais standartais, lyčių dalykais. Tai yra grynai darbinis konfliktas. Žmogaus, kuris atsidūrė ne savo vietoje. Kaip pati rašo, jai buvo trukdoma dirbti. Bet reikia pasakyti, kad ji toje vietoje nedirbo, neturėjo teisės ten būti. Toje vietoje aš esu vadovas ir aš ten dirbau. Aš dariau darbą ten savo, o ji priėjusi pradėjo aiškinti, kaip turi vykti dalykai, kaip turi būti leidžiama muzika“, – surengtoje spaudos konferencijoje sakė E. Kvitkauskas.
Jis pasakojo, jog minimai merginai pasakė, jog jis čia jau ketvirtą dieną, o ją mato pirmą kartą.
„Kodėl ji man turėtų aiškinti dalykus, kuriuos aš darau. Tada man buvo atsakymas nesusireikšminti, tuomet paprasčiau pateikti akreditaciją, nes aš jos nepažįstu ir matau pirmą kartą. <...> Ji atsisakė pateikti akreditaciją, pradėjo šūkauti kažką. Aš bandžiau iš šono priėjęs jos akreditaciją nufotografuoti. Ji griebė mano telefoną, yra žmonės, kurie sėdėjo šalia ir visą tai matė, ir pagrasino mesti telefoną į ledą. Tada aš jai pasakiau, galbūt negražiu tonu, bet pasakiau, jog dėl tokio neadekvataus elgesio privalėsi nešdintis iš šios vietos“, – situaciją atpasakojo E. Kvitkauskas.
Jis teigė, jog kaltinimai, kad jis buvo neblaivus yra visiškas šmeižtas ir dėl to kreipsis į teismą. E. Kvitkauskas taip pat kalbėjo, kad necenzūrinių žodžių, bendraudamas su mergina, nenaudojo.
Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentas V. Jasutis taip pat teigė, jog kreipsis į teismą dėl šmeižto kaip federacijos vadovas ir kaip asmuo.
„Konfliktas buvo“
Čempionato organizacinio komiteto vadovė Justina Fabijonavičienė taip pat sakė, jog minėta mergina griežtai atsisakė akreditaciją.
„Konfliktiškai. Užsisegė striukę specialiai, kad akreditacijos tikrai nebūtų įmanoma pamatyti. Tada aš jai pasakiau, kad tai saugumo klausimas ir ji privalo akreditaciją parodyti. Tada ji sutiko ją parodyti.
Pamačiusi, kad joje nėra leidimo būti ant teisėjo pakylos, supratau, kad viena aš jos iš ten neišprašysiu, nes konfliktas jau buvo su manimi. Nusprendžiau kviestis apsaugą. <...> Prašėme gražiai palikti pakylą, vis dar vyko konfliktas, asmuo atsisakė palikti erdvę, teigė, jog nieko jai nepadarysime, nes turi čia būti, nes jai sakė kiti vadovai. Šiaip ne taip išprašėme ją nulipti nuo pakylos, išsivedėme ją iš arenos ribų“, – pasakojo J. Fabijonavičienė.
Ji kartojo, jog iš minėtos merginos niekas fiziškai neatėmė akreditacijos, jos nelietė pirštu.
„Kadangi ji kategoriškai atsisakė atiduoti akreditaciją, mes nusprendėme kviesti policija. Kuri turi tokias teises, kaip atimti daiktą, kuris jai nepriklauso“, – teigė Čempionato organizacinio komiteto vadovė.
Jakštas: man tai atrodo komiška
Ministras Gintautas Jakštas tikina kvietimo į šį renginį negavęs.
„Jokio kreipimosi nesame sulaukę iš federacijos. Aš esu federacijas visas kartu ne vienu klausimu kvietęs, tačiau iš šios federacijos jokio skambučio, kvietimo ar prašymo dėl lėšų nesu sulaukęs“, – antradienį žurnalistams komentavo G. Jakštas.
„Mačiau kaltina, kad neįteikinėjau prizų, tai labai atrodytų įdomu, ateiti įteikinėti prizus, kai nesi kviestas. Tai iš jų pusės nebuvo nieko – jokių kvietimų, raginimų ar prašymų ar pageidavimų į mūsų pusę“, – teigė ministras komentuodamas Lietuvos čiuožimo federacijos prezidento Vytauto Jasučio išsakytus teiginius.
Anot jo, jei LČF nežinojo, kokia yra lėšų skyrimo tvarka, tai yra jų pačių aplaidžios vadybos pavyzdys.
„Sužinojome per spaudą, kad skundžiasi, kad negavo lėšų, tad priminėme, kokia yra tvarka. Ta tvarka yra galiojanti ne vienus metus, kitos federacijos žino, jei šita nežino, tai būtų labiau aplaidžios vadybos pavyzdys“, – sakė G. Jakštas, pridurdamas, kad tokiems renginiams finansavimas suteikiamas dalyvaujant konkursuose ir juose laimint.
Ministras tikina, kad iš federacijos sulaukta kritika atrodo komiškai.
„Man skaudu girdėti, kaip galima toliau kaltinti galimą auką. Mano pozicija nesikeičia, jeigu yra smurtas, ar kiti veiksmai. Kad kaltina mane turint tokią poziciją – atrodo komiška“, – teigė G. Jakštas.
Tyrimą pradėjo Darbo inspekcija
Delfi primena, kad plačiai feisbuke paplitusiu įrašu sekmadienį pasidalino akreditaciją čempionate turėjusi Kaja Elena Brinė. Šiame įraše ji teigė, jog renginio metu grubiu elgesiu pasižymėjo sporto žurnalistas Ervinas Kvitkauskas ir Lietuvos čiuožimo federacijos (LČF) prezidentas Vytautas Jasutis. Mergina nurodo, kad buvo nepagrįstai išmesta iš „Žalgirio“ arenos, kuomet susiginčijo su E. Kvitkausku, kuris esą trukdė darbui.
„Vadovės buvau paprašyta priėjau prie jo ir paprašiau elementariai netrukdyti didžėjui. Jis dirbo su mumis, jis turi klausyti mūsų komandų, o ne jūsų. Jis man atsakė keiksmažodžiu tiesiai į veidą. Paskui jis priėjo prie manęs ir vėl kalbėjo rusiškais keiksmažodžiais – kas tu čia tokia esi, ką tu čia veiki. Jis bandė fotografuoti mano akreditaciją“, – LNK žinioms pasakojo K. E. Brinė.
Valstybė Darbo inspekcija pradėjo tyrimą dėl galimai nelegalaus darbo ir priekabiavimo darbe Europos dailiojo čiuožimo čempionate.
K. E. Brinė feisbuke rašė ir vėliau LNK žinioms sakė, kad buvo sutarta aiški darbo sutartis, tačiau ji niekada negavo.
Pasak policijos, pareigūnai į Žalgirio areną šeštadienį buvo iškviesti dėl su apsaugos darbuotojais konfliktuojančios moters. O vėliau pareiškimus parašė tiek K. E. Brinė, tiek ir čiuožimo federacijos atstovai.
„Šiuo metu dėl įvykio yra pradėtas aplinkybių patikslinimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo, siekiant įsivertinti tiek vienos pusės, tiek ir kitos pusės veiksmus.
Bus pasitelkiami ir peržiūrimi įvairiausi vaizdo stebėjimo kamerų įrašai“, – LNK žinioms sakė Kauno policijos atstovė Odeta Vaitkevičienė.