Ši siaubinga istorija, nutikusi vidury dienos, buvo nuslėpta nuo visuomenės – apie tai policijos pareigūnai nepranešė nusikaltimų suvestinėse, o kai Delfi.lt parengė šią publikaciją, sužinojo, kad ikiteisminį tyrimą atliekantys pareigūnai nuo seksualinės prievartos nukentėjusios nepilnametės artimiesiems uždraudė pasakoti bet kokias detales apie galimai įvykdytą nusikaltimą.

„Deja, turiu tylėti – policijoje man pasakė, kad niekam negaliu pasakoti apie tai, kas įvyko, nes pasirašiau dokumentus, – prisipažino nukentėjusiosios motina. – Bijau apie tai kalbėti, bet suprantu, kad reikia viešumo, tik taip gali būti įvykdytas teisingumas.“

„Šis atvejis yra pasibaisėtinas“, – net nebandė slėpti Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė.

Apie tai, kas nutiko Anykščių rajone esančiame labirintų parke, seksualinę prievartą, įtariama, patyrusi nepilnametė pirmiausia papasakojo savo bendraklasiams – tada, kai išėjo iš parko ir autobusu važiavo į namus. Jos motina apie tai sužinojo gerokai vėliau, kai vidurnaktį iš dukros klasės auklėtojos sulaukė skambučio – viena mergaitė, žinojusi apie tai, kas įvyko, negalėjo užmigti ir papasakojo mokytojai.

Ši istorija nutiko dar spalio 25-ąją, kai vienos mokyklos ateitininkų būrelį lankantys nepilnamečiai su mokytoja atvyko į dienos ekskursiją Anykščiuose. Iš pradžių jiems mieste buvo suorganizuota edukacinė programa, o popiet nepilnamečiai buvo nuvežti į Skapiškių kaime esantį labirintų parką.

Čia buvo surengta speciali Helovino programa, kurios metu nepilnamečiams reikėjo įveikti ne tik sudėtingus labirintus, bet ir išgyventi ten besislepiančių demonų puolimus bei gąsdinimus.

Labirintų parke apsilankę nepilnamečiai vėliau pasakojo, kad susidūrė su čia dirbusių animatorių priešiškumu – iš dviejų mergaičių buvo atimtas pledas, o kai jų bendraklasiai bandė jį sugrąžinti, esą patyrė fizinį smurtą.

„Kai mergaitės buvo įtrauktos į juostelių labirintą, jų iš čia ilgą laiką neišleido, – pasakojo įvykio aplinkybes gerai žinantys liudytojai. – Tada vienas animatorius kalbėjosi su mergaite, klausė, kiek jai yra metų, bet tada ji jo paklausė, kiek jam – šis pirštų gestais parodė, kad 18-a, o kai jos paklausė, ar jai yra 16-a, ji papurtė galvą, jog dar nėra. Jai tuo metu buvo 15 metų. Paskui jis ėmė prie jos lįsti – ėmė už krūtinės, sėdmenų, už priekinės dalies. Mergaitė bandė priešintis ir animatorių atstūmė, sakė, ką tu čia darai, bandė sprukti iš labirinto, o jis – iš paskos, jos nepaleido, paėmė už riešo ir įtraukė į šalia buvusį kambariuką. Čia ji suklupo, norėjo atsistoti ir išeiti, bet jis ją pastūmė... Tada jis norėjo ją pabučiuoti, bet mergaitė vėl jį atstūmė, norėjo pabėgti, bet jis neleido. Ir paskui ją išžagino.“

Apie tai, kas nutiko labirintų parke, į namus grįžusi nepilnametė motinai taip ir neišdrįso papasakoti.

Pasak liudytojų, nukentėjusioji vėliau prisipažino, kad po seksualinės prievartos į kambarį atėjo kitas animatorius ir uždegė šviesą, o, įtariama, nepilnametę išžaginęs animatorius šiam pasakė: „Pasiimk ją kur nori.“

Nepilnametei pavyko ištrūkti iš šio kambario. Jos tuo metu jau buvo pasigedę bendraklasiai – ne tik bandė ją surasti, bet ir skambino į jai priklausantį mobiliojo ryšio telefoną.

„Kai išėjo iš labirintų parko, ją pamatė mokytoja, vėliau sakė, kad mergaitė jai atrodė kitaip nei įprastai, – pasakojo liudytojai. – Ir tik tada, kai visa grupė įsėdo į autobusą ir išvažiavo į namus, ji kelioms klasiokėms papasakojo, kas nutiko.“

Apie tai, ką patyrė labirintų parke, į namus grįžusi nepilnametė motinai taip ir neišdrįso papasakoti – nors ši iš karto suprato, kad dukrai kažkas galėjo nutikti, tačiau jos nespaudė ir nevertė pasakyti, kas nutiko, tiesiog žinojo, kad anksčiau ar vėliau papasakos savo įspūdžius.

Kai motina sužinojo siaubingą tiesą, iš karto kreipėsi į policiją, po to paauglė buvo apklausta ir pas ikiteisminio tyrimo teisėją, kur, dalyvaujant psichologams, buvo priversta prisiminti savo siaubingus išgyvenimus. Per apklausą ji sulaukė klausimo, kodėl prievartos metu nešaukė pagalbos, – į šį klausimą nepilnametei buvo labai sunku atsakyti, bet ji neslėpė, jog tuo metu buvo labai didelis triukšmas, šalia kambario esančiame labirintų tunelyje buvo girdimi kitų vaikų balsai, todėl tuo metu jos, ko gero, niekas taip ir nebūtų išgirdęs.

„Buvo ne tik didelis triukšmas, bet ji tuo metu taip pat patyrė šoką – buvo sunku suvokti, ką su ja daro animatorius“, – kalbėjo 15-metės istoriją gerai žinantys liudytojai.

Anot jų, policijoje buvo apklaustas pramogų parko animatorius, jis esą prisipažino, jog turėjo lytinių santykių su paaugle, tačiau pažymėjo, jog tai buvo jų abipusiu susitarimu.

Nors jos motinai policijos pareigūnai ir uždraudė pasakoti apie tai, kas nutiko Anykščių labirintų parke, tačiau pasakyti, kaip jos dukra jaučiasi po, įtariama, patirto seksualinio smurto, uždrausti niekas negali.

„Labai sunkus laikotarpis, mergaitė yra labai palūžusi; negaliu pasakyti, kad ji būtų kokia nors išsišokusi, dažytųsi, bet ne, ji padori mergaitė, net mokykloje visi pasakytų, jog ji neišsišokusi, lanko pamokas, nemaištauja ir dabar stengiasi bėgti nuo to įvykio, stengiasi, kiek įmanoma, apie tai negalvoti“, – sakė ji.

Moteris neabejoja, kad tai, kas įvyko populiariame pramogų parke, galėjo būti ne pirmas kartas.

Policija apie šį įvykį visuomenei net nepranešė, atrodo, kad tokio įvykio net nebuvo, o juk tai nutiko viešoje vietoje

„Pradėtas ikiteisminis tyrimas, pasirašiau pasižadėjimą, kad apie tai, kas įvyko, nešnekėsiu, bet noriu pažymėti, jog policija apie šį įvykį visuomenei net nepranešė, atrodo, kad tokio įvykio net nebuvo, o juk tai nutiko viešoje vietoje, – kalbėjo moteris. – Kodėl taip slepiama? Ar dėl to, kad būtų galima pritraukti kuo daugiau žmonių į parką? Esu įsitikinusi, kad tai tikrai nėra pirmas atvejis... Dienos metu, darbo metu taip daryti... Neįsivaizduoju, kaip taip galima, ar jie ten buvo prisivartoję psichotropinių medžiagų, neįsivaizduoju. Kaip taip galima – paimi vaiką ir išžagini. Todėl ir manau, kad tai tikrai negali būti pirmas atvejis.“

Moteris neslėpė, kad dukrai teko bendrauti ir su vaiko teisių tarnybos specialistais, tačiau realios pagalbos nukentėjusioji iš jų taip ir nesulaukė.

„Vaiko teisės sugeba vaiką iš tėvų greitai atimti, bet kai nutinka toks įvykis, jie nesuteikia pagalbos – mums rekomendavo nuvažiuoti į vaikų centrą „Užuovėja“, – sakė ji. – Taip, mes ten buvome nuvažiavę, o daugiau jokios pagalbos nesulaukėme, mums tepasakė „kreipkitės į psichologą“, bet juk pas bet kokį specialistą po tokio įvykio nenuvesi, be to, jo paslaugos mokamos. Toks požiūris baisus: vaikui įvyko tragedija, o jie sako, kad gyvenkite toliau, lyg nieko nebūtų nutikę. Pikčiausiam priešui nelinkiu, noriu, kad būtų įvykdytas teisingumas; tikiu, kad jis gyvenime iš aukščiau sulauks atpildo.“

Kadangi policijoje yra atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl prieš nepilnametę, įtariama, įvykdyto seksualinio nusikaltimo, pareigūnai apie tai nekalba. Delfi.lt kreipėsi į Anykščių pramogų parką – paprašė pateikti savo poziciją apie šį įvykį, bet atsakymas buvo toks, kad apie įvykį nieko nebuvo pasakyta.

Komentaras

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė

„Pastaruoju metu tenka vis daugiau teikti pagalbą smurto aukoms, kurios užpuolamos viešose vietose – parkuose, gatvėse, prekybos centruose. Šis atvejis, kai tikybos mokytojos atvežtos į ekskursiją mergaitės patyrė priekabiavimą ir seksualinę prievartą, – pasibaisėtinas. Šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, tačiau jau dabar aišku, jog galimi prievartautojai veikė labai užtikrintai, savotiškai pasiskirstę vaidmenimis – galbūt tai jau ne pirmas kartas, kai jiems pavyksta užpulti vaikus?

Kristina Mišinienė: „Mes įsipareigojame nepalikti šio atvejo, siekti, kad aukos gautų reikalingą pagalbą.“

Nukentėję tokiose situacijose vaikai būna labai sutrikę, išsigandę, neretai jie niekam neprasitaria apie įvykusią prievartą ir tik iš pasikeitusio elgesio aplinkiniai gali įtarti įvykus kažką negero vaiko gyvenime.

Vienos iš nukentėjusių mergaičių mama aktyviai ieško pagalbos, teisingumo, savo ruožtu, mes įsipareigojame nepalikti šio atvejo, siekti, kad tiek aukos gautų pilną pagalbą, tiek įžūlūs prievartautojai – atpildą.

Norime pakviesti ir kitus vaikus, galimai nukentėjusius panašiomis aplinkybėmis, prabilti, mamos, tėčiai, globėjai, netylėkite – aukų tyla yra visų prievartautojų geriausias skatinimas ir toliau daryti nusikaltimus, tad skambinkite mums ar policijai.“

*Seksualinio pobūdžio prievartą patyrusios moterys iš visos Lietuvos gali kreiptis tel. +370 65500775, el. paštu kmd.asoc@gmail.com (teikiama profesionali teisininko, psichologo pagalbą bei atstovavimas bylose)*
Pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims visoje Lietuvoje teikia Specializuotos pagalbos cendivai (SPC). Patyrėte fizinį, psichologinį, seksualinį, ekonominį smurtą? Nedvejodami kreipkitės nurodytais kontaktais pagal savo gyvenamąją vietą:
Regionas Specializuotos pagalbos centras Telefonai, el.paštas
Pagalba teikiama visoje Lietuvoje ir užsienyje Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras +370 679 61617
www.anti-trafficking.lt
Konsultacijos ir pagalba visoje Lietuvoje ribologija.lt pagalba@ribologija.lt
Vilniaus m. (be Naujininkų, Naujosios Vilnios, Grigiškių seniūnijų) Asociacija Vilniaus moterų namai +370 5 2616380
vmotnam@vmotnam.lt
Vilniaus m. Naujininkų, Naujosios Vilnios, Grigiškių seniūnijos, Vilniaus r., divakų r., Širvintų r., Šalčininkų r., Švenčionių r. Asociacija Moterų informacijos centras +370 650 95216
spc@lygus.lt
Kauno m. Asociacija Kauno apskrities moterų krizių centras +370 679 31930
kaunoaspc@kamkc.lt
Kauno r., Prienų r., Birštono Asociacija Kauno moterų draugija +370 37 262773,
+370 603 89833
kmd.asoc@gmail.com
Klaipėdos m., Neringos, Palangos m. Viešoji įstaiga Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras +370 46 350099,
+370 618 01464
kmn@moteriai.lt
Klaipėdos r., Kretingos r., Šilutės r., Skuodo r. Asociacija Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras +370 445 78024,
+370 605 82331
kmimc@kretvb.lt
Šiaulių m., Šiaulių r., Akmenės r., Joniškio r., Pakruojo r., Radviliškio r. Asociacija Moterų veiklos inovacijų centras +370 41 520239,
+370 652 24232
mvic@splius.lt
Panevėžio m., Panevėžio r., Biržų r., Kupiškio r., Rokiškio r., Pasvalio r. Asociacija Lietuvos agentūros "SOS vaikai" Panevėžio skyrius +370 685 65540
paramosnamai@gmail.com
Kalvarijos, Marijampolės r. Asociacija Marijampolės apskrities moters veiklos centras +370 343 59525,
+370 633 55007
spc.mar@gmail.com
Šakių r., Vilkaviškio r., Kazlų Rūdos, Jurbarko Asociacija Marijampolės apskrities moterų namai +370 617 23130
Moteru.namai@gmail.com
Alytaus m., Alytaus r., Varėnos r., Lazdijų r., Druskininkų Asociacija Alytaus miesto moterų krizių centras +370 611 54342
ammkc@aktv.lt
Jonavos r., Kaišiadorių r., Elekdivėnų, Ukmergės r., Kėdainių r., Raseinių r. savivaldybės VšĮ Moters pagalba moteriai +370 618 40044
info@moters-pagalba.lt
Telšių r., Plungės r., Rietavo, Mažeikių r. Viešoji įstaiga Telšių krizių centras +370 68 229459
kriziucentras@gmail.com
Visagino m., Ignalinos r., Zarasų Asociacija Visagino šeimos krizių centras +370 686 60657
viltisvskc@gmail.com
Utenos r., Molėtų r., Anykščių r. Asociacija Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras +370 615 45464
anyksciumoterys@gmail.com
Kelmės r., Tauragės r., Šilalės r., Pagėgių Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras +370 446 61565
taurage@moterscentras.w3.lt
Patikslinta 2014 08 17, remiantis oficialia LR SADM informacija. Parengė Asociacija Kauno moterų draugija (+370 65052858)
Sužinojus apie smurtą prieš vaiką, reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 arba teritoriniams vaiko teisių apsaugos skyriams, kurių kontaktus rasite www.vaikoteises.lt.
Emocinės paramos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
„Vaikų linija“ 116111 kasdien nuo 11 iki 23 val.
„Tėvų linija“ +370 800 900 12 darbo dienomis nuo 17 iki 21 val.
Kontaktai organizacijų, vykdančių kompleksinių paslaugų teikimo vaikams, nukentėjusiems nuo smurto ar netiesioginio šeimyninio smurto aukoms (liudininkams) ir jų šeimų nariams, projektus.
Organizacijos pavadinimas Tel. Nr. El. pašto adresas
Dingusių žmonių šeimų paramos centras +370 5 248 3373 centras1@missing.lt
natalija@missing.lt
Viešoji įstaiga Šeimos santykių institutas +370 37 750 935, +370 698 23995 pagalba@ssinstitut.lt
Viešoji įstaiga Psichologinės paramos ir konsultavimo centras +370 673 22562, +370 650 63789 ppkcentras@yahoo.com
VšĮ Vaikų laikinosios globos namai „Atsigręžk į vaikus“ +370 5 238 5770, +370 673 17380 atsigrezk@gmail.com
Viešoji įstaiga Vaikų ir paauglių socialinis centras +370 5 237 2548, +370 671 89218 info@vpscentras.lt
Telšių krizių centras +370 444 74282, +370 683 96793, +370 671 16590 kriziucentras@gmail.com
VšĮ Pagalbos paaugliams iniciatyva +370 672 35298 info@ppi.lt
VšĮ Paramos vaikams centras +370 5 271 5980, +370 611 43567 pvc@pvc.lt
Vilniaus arkivyskupijos Caritas +370 5 212 1653, +370 685 77347 mvnamai@vilnius.caritas.lt
Labdaros ir paramos fondas „Algojimas“ +370 699 54778 info@algojimas.lt
Visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“ +370 5 261 815, +370 682 62772 informacija@savethechildren.org
Lietuvos samariečių Jurbarko krašto bendrija +370 638 36475, +370 681 77002 jurbarkovdc@gmail.com
Specializuotos pagalbos centrai, teikiantys pagalbą nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje (suaugusiems)
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (44)