„Charles'is Michelis (Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas – ELTA) sukvietė neeilinę ES Vadovų tarybos sesiją vasario 1 d., kuomet tikimasi, kad vadovai patvirtins 50 mlrd. eurų paketą. Jau sausį pradėsime su Europos Parlamentu paruošiamuosius darbus, kad sprendimai galėtų įsigalioti tuoj pat“, – trečiadienį LRT radijui teigė A. Pranckevičius.
„Scenarijai yra du, arba Vengrija pritaria 27 valstybių sprendimui ir tuomet, kaip sutarta, mes naudodami ES biudžeto peržiūrą skiriame Ukrainai 50 mlrd. eurų 4 metams. (...) Arba Vengrija toliau vetuoja ir tuomet turime planą B – apsispręsti su 26 valstybių pagalba, naudojant tiek nacionalines garantijas, dotacijų daliai ir makrofinansinės paramos instrumentą paskolų daliai. Viskas paruošta vienu ar kitu atveju“, – pabrėžė jis.
A. Pranckevičius pažymėjo, kad likęs mėnuo yra paskutinis, skirtas Vengrijos įtikinėjimui, tačiau nepavykus perkalbėti šios šalies premjero Viktoro Orbano, bus judama „su planu B“. Anot ambasadoriaus, finansinės paramos Ukrainai patvirtinimas būtų svarbus signalas ir partneriams Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur taip pat kyla ginčai dėl lėšų skyrimo Kyjivui.
„Šis mėnuo buvo skirtas paskutiniam šansui įtikinti Vengriją, tačiau antro šanso niekas tikrai neskirs, nes laiko neturime. Jeigu premjeras Orbanas toliau nesileis į kalbas, mes judėsime su planu B“, – sakė Lietuvos ambasadorius ES.
„Tai yra ir labai svarbus signalas mūsų partneriams Vašingtone, JAV, kur sprendimai dėl finansavimo įstrigę ir dėl to teigiama žinia iš Europos, tikimės, kad galėtų suteikti daugiau argumentų, ypač prezidentui J. Bidenui, kovojant dėl paramos Ukrainos finansavimui“, – aiškino jis.
ELTA primena, kad Vengrijos ministras pirmininkas V. Orbanas neleido ES vadovams Briuselyje vykusiame viršūnių susitikime susitarti dėl finansinės pagalbos Ukrainai paketo, naujienų agentūrai dpa pranešė keletas diplomatų.
Sprendimą dėl naujo pagalbos Ukrainai paketo priimti apsunkino tai, kad tolesnė finansinė pagalba Kyjivui buvo įtraukta į siūlymą dėl plataus masto ilgalaikio ES biudžeto pertvarkymo.
Europos Sąjungoje biudžetas sudaromas 7 metams, o dabartinis bendras biudžetas galios iki 2027 m.
Europos Komisija šiemet siūlė Ukrainai iki 2027 m. suteikti 50 mlrd. eurų finansinės pagalbos – 33 mlrd. eurų paskolų ir 17 mlrd. eurų subsidijų.