„Reikia galvoti ne apie tai, kaip jas panaikinti, o kaip tautinių mažumų jaunuomenę integruoti į Lietuvos gyvenimą. Kaip padaryti, kad išėję iš mokyklos jie lietuvių kalbą mokėtų labai gerai, kad būtų pajėgūs išlaikyti lietuvių kalbos brandos egzaminą, kad būtų pajėgūs integruotis į gyvenimą visa apimtimi“, – antradienį „Žinių radijui“ komentavo A. Skaisgirytė.
Visgi, Prezidentūros teigimu, Lietuvoje išties kyla sunkumų dėl tautinių bendrijų integracijos ir atskirties visuomenėjė mažinimo.
„Jeigu jie baigę tautinių mažumų mokyklą lietuvių kalbą moka labai silpnai, nepažįsta Lietuvos kultūros, nepakankamai susipažinę su istorija – jie nepajėgūs gyventi pilnakraujo gyvenimo Lietuvoje, jie lieka gyventi užsidarę tautinės mažumos rėmuose“, – sakė prezidento vyriausioji patarėja.
„Tai gali būti problema, nes mes siekiame, kad visi piliečiai būtų integruojami į Lietuvos gyvenimą, visuomenėje mes tautines mažumas priimame kaip savo dalį ir ta dalis potencialiai galėtų duoti labai daug Lietuvos gyvenimui“, – pridūrė ji.
ELTA primena, kad švietimo, mokslo ir sporto ministras G. Jakštas praėjusią savaitę Eltai teigė ieškantis teisinių būdų atsisakyti rusų tautinės mažumos švietimo įstaigų.
„Vertiname ir tariamės dabar su komanda, ar įmanomi kažkokie keliai, kad galėtume palaipsniui atsisakyti rusiškų tautinių mažumų mokyklų. Vertiname teisinę bazę, ar bus tai išvis įmanoma padaryti“, – Eltai teigė G. Jakštas.
Tokiems ministro svarstymams nepritaria dalis politikų, tautinių bendrijų institucijos.
Viešojoje erdvėje prie diskusijų, ar Lietuvoje turėtų likti rusų tautinės mažumos mokyklos ir ar jose mokomoji kalba gali būti rusų, grįžta po to, kai pora paauglių, besimokančių rusų tautinės mažumos Vilniaus Naujamiesčio mokykloje, dėl politinių pažiūrų apšaudė bendramokslį pneumatiniu ginklu.
Pirmą kartą Lietuvoje šios diskusijos užvirė prasidėjus Rusijos invazijai Ukrainoje.
Prie jų grįžta ir paaiškėjus, kad Latvijoje ir Estijoje jau vyksta paskutinis rusų mokyklų reformos etapas – per kelerius metus jos turės pereiti prie visų dalykų mokymo atitinkamai latvių ir estų kalba.
Nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. visuose Latvijos vaikų darželiuose, taip pat pirmoje, ketvirtoje ir septintoje klasėse pereita prie visų dalykų mokymo latvių kalba. Nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. prie mokymo latvių kalba pereis antros, penktos ir aštuntos klasės, o nuo 2025 m. rugsėjo 1 d. – trečios, šeštos ir devintos klasės.
Estija 2023 metais taip pat pradeda rusakalbių mokyklų reformą. Pirmiausia 2024–2025 mokslo metais prie mokymo estų kalba pereis vaikų darželiai ir pirmos bei ketvirtos bendrojo lavinimo mokyklų klasės. Visiškai pereiti prie mokymo estų kalba planuojama 2029 m.
Lietuvos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) rugsėjį teigė, kad tokie pokyčiai Lietuvoje neplanuojami.
Vis dar laukia URM sprendimo dėl E. Bajarūno pradėti nepriklausomą tyrimą
Prezidentūra vis dar laukia Užsienio reikalų ministerijos (URM) sprendimo pradėti nepriklausomą patikrinimą, kad būtų išsiaiškinta, ar prieš konsultacijoms atšauktą Lietuvos ambasadorių Jungtinėje Karalystėje Eitvydą Bajarūną nebuvo vykdomas psichologinis smurtas.
„Kol kas esame toje situacijoje, kad prezidentas laukia, kaip jau ne kartą yra minėjęs Užsienio reikalų ministerijai, tam tikro išrišimo“, – „Žinių radijui“ teigė prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė.
„Bet tas išrišimas turėtų būti padarytas kolegialaus Užsienio reikalų ministerijos organo – ar komisijos, ar kažkokio kito sprendimo būdu – ką konkrečiai E. Bajarūnas padarė ne taip, kodėl jis yra atšauktas dirbti į Užsienio reikalų ministeriją“, – pridūrė ji.
Nuo praėjusių metų spalio 19 d. ambasadorius E. Bajarūnas atšauktas konsultacijoms. Diplomato funkcijos sustabdytos laikinai – iki tol, kol bus atstatytas konstruktyvus ir produktyvus atstovybės darbas.
Pats mobingu kaltinamas ambasadorius yra paprašęs atlikti tarnybinį patikrinimą, ar prieš jį nėra vykdomas psichologinis smurtas. Diplomato kreipimesi keltas ir klausimas dėl žalos ambasadoriaus reputacijai.
Tokį tyrimą ragino atlikti ir Prezidentūra, nurodžiusi, kad tokio URM sprendimo bus laukiama „tiek, kiek reikės“. O, pasak prezidento Gitano Nausėdos, ambasadoriaus atšaukimas konsultacijoms tėra „pusinis sprendimas“.
Savo ruožtu premjerė Ingrida Šimonytė kelissyk pakartojo, kad Vyriausybė neturi įgaliojimų pradėti tokį tarnybinį tyrimą. Todėl, panašiai kaip ir Daukanto aikštė, nurodė sprendimo iš šios situacijos lauksianti „tiek, kiek reikės“.
ELTA primena, kad abejonės dėl diplomato tinkamumo tęsti pareigas kilo po to, kai naujienų portalas „Delfi“ paskelbė, jog, šaltinių teigimu, URM sulaukė skundų dėl galimo E. Bajarūno mobingo ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.
Prezidento ir užsienio reikalų ministro pozicijos dėl E. Bajarūno išsiskyrė. Šalies vadovas teigė, kad pasitiki diplomatu, o įtampos Londono ambasadoje natūralios, mat, E. Bajarūnas yra reiklus vadovas. Tuo metu šalies diplomatijos vadovas stebėjosi tokia G. Nausėdos pozicija – G. Landsbergiui atrodė keista, kad prezidentas suskubo užstoti diplomatą, prieš tai neišklausęs skundą pateikusių darbuotojų.
Kaip numato įstatymas, Lietuvos ambasadoriai yra skiriami ir atleidžiami prezidento Vyriausybės teikimu ir Seimo Užsienio reikalų komiteto pritarimu.