Prie ambasados protestavę 6 asmenys rodė plakatus su užrašais „Žemei nereikia dar vieno naftotiekio“, „Stop forest crime“ („Gana nusikaltimų prieš miškus“), „Nespartinkite klimato kaitos“, „Do not fund EACOP pipeline“ („Nefinansuokite EACOP naftotiekio“). Dalyviai taip pat skandavo „Žemei nereikia dar vieno naftotiekio“.
Kaip aiškina protestuotojai, nors šis projektas drieksis per Ugandą ir Tanzaniją, jis skatina naftos vartojimą, kas ir toliau kursto klimato krizę, kuri veikia ir Lietuvą. Anot protesto organizatorių, šiuo metu kaip tik reiktų skubiai mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijas ir iškastinio kuro naudojimą.
Proteste dalyvavusi Lietuvos žaliųjų partijos narė ir įmonės „Giriu inspekcija“ atstovė Vilija Bezumavičiūtė nesistebėjo mažu dalyvių kiekiu. Anot jos, daugeliui visuomenėje tiesiog sunku suprasti pasaulines, o ne valstybines problemas.
„Nesistebiu, kad susirinko nedaug. Kažkaip žmonėms yra sunku galvoti apie pasaulines problemas. Net ir rinkimuose tai matome, į Europos Parlamento rinkimus ateina daug mažiau žmonių nei Seimo ar prezidento“, – aiškino V. Bezumavičiūtė.
Anot dalyvių, panašūs protestai šiuo metu vyksta keliose kitose Europos valstybėse. Kaip pabrėžė viena iš „Extinction Rebellion Lietuva“ narių Gabija Gorobecaitė-Jocienė, protestai prieš šį projektą nuolatos vyksta ir JAV bei Afrikos šalyse.
„Protestai vyksta būtent šiandien Europoje įvairiose valstybėse. Į mus būtent šiandien kreipėsi danai su šia iniciatyva ir perdavė informaciją. Taip pat akcijos prieš projektą vyksta JAV, įvairiose Afrikos valstybėse. Taip pat, žinoma, protestuoja ir žmonės iš Ugandos ir Tanzanijos, bet ten žmonės net suiminėjami ir 15 moksleivių suimta“, – aiškino ji.
Organizacijos narė paaiškino, kad vykstančiais protestais siekiama priminti, kad daugelis pasaulio šalių yra pasirašiusios Paryžiaus susitarimą, kuriuo įsipareigojo riboti klimato kaitą, tad turėtų pagal jį ir veikti.
„Esame klimato krizės akivaizdoje. Esame pasirašę Paryžiaus susitarimą, jį yra pasirašiusios Uganda ir Tanzanija, kuriose ir planuojama tiesti vieną didžiausių pasaulyje naftotiekių“, – tvirtino ji.
Dalyviai pabrėžia, kad šis naftotiekis kirs septynis saugomus miškus ir du laukinės gamtos rezervatus.
„Tiesiant šį naftotiekį bus sunaikinama daug gamtos, kur gali būti nepaliesti žmonių miškai“, – sakė V. Bezumavičiūtė.
„Esame prie Kinijos Liaudies Respublikos ambasados, nes būtent šios valstybės bankai sutinka finansuoti šį naftotiekį. Ir klimato krizės akivaizdoje mes reikalaujame, kad šis naftotiekis nebūtų pastatytas ir būtų išsaugoti ten esančios saugomos teritorijos, vietinių žmonių namai. Kad būtų išlaikyti ežerai, nuo kurių šie žmonės priklausomi išgyvenimui“, – komentavo G. Gorobecaitė-Jocienė.
EACOP – šiuo metu Rytų Afrikoje statomas ilgiausias naftotiekis pasaulyje, kurio planuojamas ilgis – 1,4 tūkst. km. Juo planuojama gabenti apie 216 tūkst. naftos barelių per dieną iš apie 400 grežinių esančių netoli Alberto ežero. Dalis šių grežinių būtų regione esančiuose nacionaliniuose parkuose.