Minia žmonių prie Seimo rinkosi išreikšti savo nepasitenkinimą vaikų apsaugos reforma, kuri, kaip teigė DELFI kalbinti susirinkusieji, kelia baimę.

Bijo, kad vieną dieną tarnybos pasibels į duris ir atims vaikus

„Mums rūpi šeimos, rūpi vaikai, – pasakojo prie Seimo atėjusi mama. – Visi bijome, vaikai bijo. Vaiką gali paimti dėl menkiausio menkniekio.“

Mama teigė, kad reforma yra absoliučiai bloga. „Senasis įstatymas buvo teisingas, – teigė mama. – Taip, yra blogų šeimų, bet ne visos.“

Jos teigimu, baimė tvyro visose šeimose: „Paskaičius punktus atrodo, kad prisikabinti gali prie bet ko. Jei norės prisikabinti, tai prisikabins“. Šalia stovėjusi moteris pritarė mamai ir tvirtino, kad baimė tokia stipri, kad mamos, kurių vaikai namuose „įsitaisė“ mėlynę, bijo net jį nuvesti į darželį: „Feisbuke rašo, ką daryti, kaip užtušuoti, o gal nevesti į darželį. Tai nesąmonė. Bijo, jei maudant vaiką šampūno į akis patenka, jei rėkia – bijo kaimyno, kad paskųs“.

Dovilė Šakalienė pati per televizorių pasakė, kad jei už sienos girdisi vaiko verksmas, reikia skambinti ir pranešti, nes niekas nežino, ar tas vaikas verkia dėl pilvuko skausmo, ar todėl, kad jį tranko į sieną. Kas tai per pasakymas? Agituoti visus būti išprotėjusiais? Dėl kiekvieno mažiuko vaiko verksmo kviesti tarnybas? Juk vien tarnybų atėjimas yra šokas, o ir po tarnybų apsilankymo niekas nežino, ar tos šeimos neliks „ant skaitliuko“. Ar tikrai neis vėl į šeimą? – piktinosi prie Seimo atėjusi moteris ir kaltino visą Seimą. – Kalti visi, kurie priėmė įstatymą. Visas Seimas kaltas. O Šakalienė labai stengėsi, kad įstatymas būtų priimtas.“

Mama
Bijo, jei maudant vaiką šampūno į akis patenka, jei rėkia – bijo kaimyno, kad paskųs.

Moteris teigė, kad jie čia susirinko norėdami pasakyti, kad yra prieš vaikų smurtą ir pridūrė, kad Seimo nariai to nesupranta. „Ponia Šakalienė apšaukė, kad mes čia susirinksime palaikyti smurto. Tai fantazija visiškai, – piktinosi moteris. – Mes ne už smurtą, mes už savo šeimas.“

Su dviem vaikais prie Seimo atėjusi Renata teigė, kad nusprendė prisijungti dėl to, kad jai šis įstatymas labai aktualus. „Kiekvienas vaikas patriukšmauja namuose. Visko būna. Tikrai baisu prarasti vaikučius, – kalbėjo mama Renata. – Labai baisu. Baisu kiekvieną dieną, gyvenu baimėje, nors suprantu, kad nereikėtų bijoti, bet baisu, nes nežinia koks kaimynas gali paskambinti ir pranešti. Šnekame ir su vaikais, kad jie tarpusavyje ramiau bendrautų, nes ir pasipeša, juk du broliai, du berniukai.“

„Mes už šeimas, nesutinkame, kad vaikai būtų atiminėjami už smulkmenas, – teigė vilnietė Asta. – Gali ir iš keršto paskųsti, ateiti ir paimti vaiką. Tai vaikų grobimas, o ne pagalba vaikams.“

Pensininkas Vincas DELFI teigė, kad vaikai – Lietuvos ateitis, o problema – ne tik įstatyme. „Kol žmogus bus be darbo ir alkanas, tol ir su vaikais bus blogai. Žmogus be darbo – piktas ir šeimoje, piktas ir ant savęs. Vaikai – mūsų ateitis, valstybė turi rūpintis“, – kalbėjo Vincas.

Mama
Ponia Šakalienė apšaukė, kad mes čia susirinksime palaikyti smurto. Tai fantazija visiškai.

„Šeima – valstybės pamatai, – kalbėjo ir prie minios prisijungusi klaipėdietė Jelena. – Šis įstatymas yra blogas. Taip, reikia ginti vaikus, bet ne tokiu būdu, kai jie atimami iš vaikui sveikos aplinkos. Tai smurtas prieš vaikus. Man tai kelia baimę, nes vaikus ima be priežasties. Vaikas pats gali nukristi, o paskui apkaltins, kad aš, mama, mušu.“

Moteris į Vilnių atvyko iš Klaipėdos. Ji teigė, kad dvejonių – vykti ar nevykti, nebuvo. Esą būtina parodyti, kad visuomenė yra nepatenkinta. „Stipri valstybė – laimingi vaikai“, – tikino Jelena.

Minioje – ir Seimo nariai

Prie piketo prisijungę Seimo nariai teigė, kad vieno tikrai nekeis – smurtas prieš vaikus bet kokia forma ir toliau bus draudžiamas, tačiau pridūrė, kad didžiausia problema – netinkamas tarnybų darbas.

„Ir pats esu susirūpinęs Vaiko teisių apsaugos sistema, susirūpinęs aplaidžiu Vaiko teisių tarnybų darbu, taip pat ir dėl neegzistuojančios pagalbos vaikui, – teigė Seimo narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Mykolas Majauskas. – Taip pat ir dėl rajonuose neegzistuojančio gydymo nuo alkoholizmo. Manau, kad tai susiję ir tai yra priežastis, kodėl Vaiko teisių apsaugos sistema Lietuvoje vis dar neišjuda iš mirties taško.“

„Visi esame kalti, kad Lietuvoje vis dar yra smurto, kad dar smurtaujama prieš vaikus. Tai ir Seimo, ir Vyriausybės, ir institucijų, ir savivaldybių atsakomybės reikalas“, – teigė M. Majauskas ir pridūrė, kad problema ne įstatymas, o netinkamas jo taikymas.

Parlamentaras susirinkusiems dalijo knygeles „Draudimas taikyti fizines bausmes vaikams“.

Mykolas Majauskas
Visi esame kalti, kad Lietuvoje vis dar yra smurto, kad dar smurtaujama prieš vaikus. Tai ir Seimo, ir Vyriausybės, ir institucijų, ir savivaldybių atsakomybės reikalas.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Tomas Tomilinas taip pat teigė, kad svarbiausia – sustabdyti Lietuvoje vis dar gajų smurtą prieš vaikus.

„Normalu, kad žmonės sunerimę, – teigė T. Tomilinas. – Pilietinė visuomenė reaguoja, gerai, bet klausimas – kas toliau?“

T. Tomilinas teigė, kad prieš metus buvo nuspręsta, kad smurtas prieš vaikus yra netoleruojamas, anot jo, tai niekada nepasikeis.

T. Tomilino teigimu, dabar svarbiausia paruošti tarnybas tinkamam darbui. „Problemų aibė, o vaiko teisių reforma atskleidė, kad mūsų socialinė politika yra gana silpna. Daugelį metų mes neskyrėme jai deramo dėmesio. Dabar finansavimas didėja ir aš norėčiau, kad jis didėtų dar labiau“, – kalbėjo T. Tomilinas.

„Norėčiau nuraminti šeimas, tik nežinau, kaip tai padaryti. Lietuvoje tikrai nėra jokio norvegų sąmokslo“, – tikino parlamentaras.

Už vaikystę be smurto

Mitingo organizatoriai feisbuke teigė, kad nebegalima tylėti. Mitingo „STOP nepagrįstam vaikų paėmimui ir Banevernet principams Lietuvoje“ organizatoriai kvietė visus būti aktyviais, organizuoti transportą ir ruošti plakatus.

Kiek vėliau feisbuke buvo pradėta kviestis prie antiprotesto už vaikystę be smurto. „2017-02-14 Lietuva pagaliau priėmė ilgai atidėliotą smurto prieš vaikus draudimo įstatymą, kuriuo pagaliau buvo uždraustos ir fizinės bausmės, ir nepriežiūra. Įstatymas padeda kaip galima anksčiau atkreipti dėmesį į smurtą šeimoje bei padėti šeimoms auginti vaikus be fizinių bausmių.

Deja, įstatymas nebuvo tinkamai vykdomas, vyriausybė nesuvokė jo svarbos ir savo atsakomybės, neskyrė reikalingų reikalingų finansų paslaugų šeimoms sukūrimui bei specialistų apmokymui. 58 Seimo nariai penktadienį pateikė apgailėtinas pataisas, kuriomis siekia vėl įteisinti smurtą prieš vaikus, – teigiama susibūrimo aprašyme feisbuke. – Jei taip nutiktų, mes taptume pirmoji valstybė pasaulyje, apsaugojusi vaikus, o po to vėl legalizavusi ir palaiminusi smurtą prieš juos.“

„Parodykime, kad yra kita Lietuva, kuriai vaikystė be smurto yra tikrasis siekis“, – buvo rašome kvietime prisijungti.

Prie Seimo budėjusių pareigūnų duomenimis, į mitingą susirinko apie pusantro tūkstančio žmonių.

Mitingas „Vaikystė be smurto“:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2525)