Nors prieš gimdymą žadėjo vaikelį auginti kartu su savo sugyventiniu, tačiau vos tik šis gimė, motina jo išsižadėjo – po gimdymo išvyko į namus ir ligoninėje daugiau nepasirodė.
Tokios aplinkybės paaiškėjo Vilniaus miesto apylinkės teismui išnagrinėjus baudžiamąją bylą, kurioje anksčiau neteista, bet daugybę kartų dėl įvairių administracinių nusižengimų bausta moteris buvo nuteista dėl naujagimiui sutrikdytos sveikatos.
Ikiteisminio tyrimo metu surinktus duomenis įvertinęs teisėjas Mindaugas Ražanskas konstatavo, kad moteris (jos asmens duomenys negali būti skelbiami, nes taip būtų atskleista vaikelio tapatybė), „žinodama, kad yra nėščia ir numatydama, jog alkoholinių gėrimų gėrimas pakenks vaikui, tačiau lengvabūdiškai tikėdamasi išvengti pasekmių, nenustatytą kiekį kartų gėrė alkoholinius gėrimus, dėl ko jos naujagimio sveikata dėl vaisiaus alkoholinio sindromo sutrikdyta nesunkiai.“
Kad prieš gimdymą moteris nuolat vartojo alkoholį, medikai suprato vos tik ši pagimdė kūdikį.
„Jos ligos istorijoje buvo pažymėtas tabako vartojimas nėštumo metu, buvusi narkomanija, be to, gimdė būdama neblaivi, teigė prieš gimdymą gėrusi sidro, – teigė viena gydymo įstaigos darbuotoja, gimdyvę apžiūrėjusi praėjus pusei paros po gimdymo. – Konsultacijos metu ji jau buvo išsiblaiviusi, bet jos veidas buvo ištinęs, nors jokių sužalojimų nepastebėjau. Naujagimis buvo gydomas Reanimacijos skyriuje dėl sunkios būklės.“
Po pokalbio su naujagimį pagimdžiusia moterimi medikė išsiuntė pranešimą Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos skyriui.
„Po dviejų dienų iš Akušerijos skyriaus man paskambino budinti gydytoja ir pranešė, kad ši moteris nori išvažiuoti namo parsivežti daiktų – įspėta dėl sveikatos būklės, atsisakiusi tolimesnio gydymo ji buvo išleista namo ir daugiau į ligoninę negrįžo, su ja man nepavyko susisiekti“, – medikė teigė, kad naujagimis berniukas po kelių dienų buvo perkeltas į Intensyvios naujagimių terapijos skyrių, vėliau – į Naujagimių skyrių.
Tuo metu viena socialinė darbuotoja policijos tyrėjams nurodė, kad naujagimį pagimdžiusi moteris anksčiau yra susilaukusi dviejų vaikų, bet jų neaugino – šiems nustatyta laikinoji globa. Bet susitikti su motina vaikai galėjo. Tiesa, ne visuomet – kai dar 2018 m. kovą ji vaikų akivaizdoje buvo užtikta neblaivi, socialiniai darbuotojai uždraudė su jais matytis.
Anot tarnautojos, dėl nėštumo moteriai buvo kviesti medikai, šie rekomendavo jai vykti į ligoninę apžiūrai ir detoksikacijai, tačiau ji atsisakė.
Socialinės priežiūros paslaugas teikianti specialistė pažymėjo, kad nėščiai moteriai, kuri po trijų savaičių turėjo gimdyti, buvo nustatytas net 2,61 prom. girtumas.
Apie šią keblią situaciją žinojo ir atvejo vadybininkė – jos teigimu, nėščioji į ligoninę gimdyti buvo atvežta neblaivi.
„O po kelių dienų pasišalino iš gydymo įstaigos palikusi kūdikį – nuo to laiko buvo bandyta su ja susisiekti, lankytasi šios namuose, tačiau rasti moters nepavyko, todėl naujagimis buvo perduotas globėjams“, – valstybės tarnautoja pažymėjo, kad jai buvo pavykę susisiekti su naujagimio motinos seserimi, bet ši nurodė, kad su ja nepalaiko ryšių, nes „ši būdama nėščia vartojo alkoholį“.
To ikiteisminio tyrimo metu neneigė ir baudžiamojon atsakomybėn patraukta moteris – kad yra nėščia, ji suprato tik aštuntą savaitę.
„Neketinau vaiko palikti, planavau jį auginti, bet prieš gimdymą mano namuose apsilankiusi socialinė darbuotoja mane užtiko neblaivią, – sakė ji. – Alkoholį vartodavau dėl susiklosčiusių aplinkybių ir nuotaikos.“
Tiesa, ji tikino, kad, vos tik sužinojusi apie nėštumą, alkoholio nevartojo – esą tik kartą išgėrė, o tas kartas ir buvo tuomet, kai namuose apsilankė socialinė darbuotoja.
„Negėriau, nes nebuvo poreikio“, – apklausos metu sakė ji.
Bet „poreikis“ atsirado likus trim dienoms iki gimdymo: „Tuo metu gėriau gal trečią dieną, o gimdymo dieną, išgėrusi vyno pajutau, kad nubėgo vandenys. Tada buvau gatvėje, man iškvietė greitąją pagalbą, kuri nuvežė gimdyti į ligoninę.“
Moteris pripažino, kad nėštumo metu elgėsi neatsakingai, tikino, jog gailisi dėl tokio savo elgesio.
„Gydytojai minėjo, kad mano vaikas gimė su abstinencija – gali būti, kad toks neatsakingas mano elgesys galėjo sutrikdyti jo sveikatą, turėti įtakos jo vystymuisi“, – moteris teigė, kad savo vaikelį matė tik ligoninėje, o kai iš jos išėjo, berniuko daugiau ir nematė – jis buvo perduotas globėjams.
Tuo metu kūdikio tėvas policijos pareigūnams prisipažino, kad, sužinojusi apie nėštumą, jo draugė, su kuria šis artimus ryšius palaiko apie 7 metus, ketino darytis abortą.
„Tačiau negalėjo – gydytoja pasakė, kad jau per vėlu, todėl ji nutarė gimdyti, – sakė vyras. – Žadėjau jai padėti, o ji man aiškino, kad nėštumo metu nevartos alkoholinių gėrimų.“
Anot vyro, tądien, kai prasidėjo gimdymas, jo draugė buvo išgėrusi vyno, tačiau esą tik dėl to, kad taip šiai „rekomendavo gydytojai“.
„Ji teisinosi, kad gydytojai rekomenduoja išgerti 100 ml vyno dėl spaudimo“, – pridūrė moters sugyventinis.
Tuo metu medikai, prižiūrėję naujagimį, pabrėžė, kad berniukui buvo nesunkiai sutrikdyta sveikata.
„Pagrindine vaisiaus vystymosi ir raidos atsilikimo priežastimi galėjo būti ilgalaikis piktnaudžiavimas alkoholiu, ką nurodo medicininiuose dokumentuose fiksuoti alkoholinės anamnezės duomenys ir vaisiaus alkoholinei embriopatijai – vaisiaus alkoholiniam sindromui būdingas fenotipas, dėl ko po gimimo ilgam (ilgiau nei 10 dienų) buvo sutrikusi kūdikio adaptacija: maitinimo netoleravimas, kvėpavimo nepakankamumas, trikimas, lėtas kūno masės augimas“, – pabrėžė jie.
Už tai, kad sutrikdė naujagimiui sveikatą, teismas moteriai skyrė vienerių metų ir keturių mėnesių laisvės apribojimo bausmę su intensyvia priežiūra – visą bausmės laikotarpį nuteistoji įpareigota būti namuose nuo 22 iki 6 val., įsidarbinti, o nerandant darbo ar jį praradus – užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje. Taip pat jai uždrausta vartoti alkoholį ir per keturis mėnesius neatlygintinai išdirbti 100 val.sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevyriausybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis.