Kai kurios vakarų šalys po pirmos Rusijoje paskelbtos mobilizacijos bangos tikėjosi sukilimo, tačiau stebėtas buvo tik dalies šalies vyrų pasitraukimas iš šalies. VDU profesorius G. Mažeikis Žinių radijo eteryje teigė, jog sukilimo dėl galimos antrosios mobilizacijos bangos tikrai nebus.
„Nėra jokių nei sociologinių, nei kitų tendencijų. Jeigu pasižiūrėsime I Pasaulinio karo rezultatus, tada sukilimas kilo tarp dezertyravusių iš fronto. O šitų dezertyravusių iš fronto šiuo metu yra labai nedaug. Jeigu pabėga, tai ne tiek mobilizuoti, kiek nusikaltėliai, banditai, kurie tikrai nesiruošia rengti jokios revoliucijos“, – tikino Žinių radijo pašnekovas G. Mažeikis.
Jo teigimu, šiuo metu nėra nė vieno požymio, kad Rusijoje galėtų įvykti kokia nors revoliucija, ar didesnės protesto akcijos.
Vis dėlto ruošiamasi yra ir kitokiems scenarijams, Žinių radijo eteryje sakė pašnekovas G. Mažeikis.
„Dar daugiau, V. Putinas trečiadienį nepaskelbė jokios naujos mobilizacijos, tačiau Maskvoje, Sankt Peterburge buvo paskelbta, kad bus draudžiama ne tik rinktis daugiau nei 20 žmonių vienoje vietoje, bet ir grąžinami sovietmečiu buvę draugovininkai, kurie turėtų prižiūrėti gatves.
Suprantama, kam reikalinga ši priemonė. Nes jau seniai sklido gandai, kad kai šį kartą vyks mobilizacija, kuri yra neišvengiama karo logikos požiūriu, jai nereikia atskiro įsakymo, turint mintyje, kad anksčiau buvęs įsakymas nėra nei atšauktas. Ir vien tik gynybos ministro Sergejaus Šoigu įsakymu bet kurią dieną ir tyliai. Bet gandai, kurie sklinda, kad šį kartą bus imami žmonės nebe iš provincijos, o iš Maskvos ir Sankt Peterburgo“, – kalbėjo VDU profesorius G. Mažeikis.
Jo teigimu, nenorint didelio pasipriešinimo, prieš tai reikalinga įvesti represines priemones.
„Kad jie nepultų protestuoti. Ir tai, kas šiandien buvo nuspręsta dėl represijų Sankt Peterburge ir Maskvoje sustiprinimą ir prevenciją bet kokių protesto akcijų rodo, kad tai yra labai rimtas žingsnis ta linkme. Kad būtent šiuo miestuose bus vykdomi dideli mobilizacijos veiksmai“, – teigė VDU profesorius.
Šiuose Rusijos miestuose yra ir liberalų, demokratų, kurie norėtų protestuoti. Tačiau yra ir kita grupė, apie kuriuos, G. Mažeikio teigimu, Kremlius gal ir negalvoja tinkamai.
„Bet tie, kas jau yra tyrinėję, kas vyksta Maskvoje ir Sankt Peterburge, galėjo pastebėti, kad ten taip pat susiformavo didelės profašistinių, ultra–nacionalistinių rusų grupės su savo ideologais, savo vadais. Kurie norėtų irgi aktyviai įsikišti į šį karą. Yra vienas niuansas, į kurį V. Putino valdžia, ko gero, nelabai kreipia dėmesį.
Kad šie visi nacionalistai, kurie norėtų sutriuškinti Ukrainos, vakarų ir JAV, jie yra organizuotos grupės, o ne palaidos grupės, jie kur kas mažiau suinteresuoti pinigais. Antras dalykas – jie jau patys yra organizuoti ir šiuose miestuose ultra–nacionalistinių lyderių yra pakankamai daug, kurie nujaučia, kad V. Putinas yra silpnas, paliegęs, vos judantis.
Ir kurie norėtų iššauti į politinius lyderius, gauti kažkokių nuopelnų. Gali būti taip, kad mes matysime ne to, ko mes laukiame – rusai priešinsis karui, bet ir ne to, ko tikisi V. Putinas – kad maskviečiai ir peterburgiečiai žygiuos kaip avinėliai į karą“, – Žinių radijo laidoje „Aktualusis interviu“ kalbėjo VDU profesorius G. Mažeikis.
Jis teigė, jog tokiu elgesiu V. Putinas „pila žibalą į ugnį, kurios pats nežino, kaip suvaldys“.