„Jis su šių partijų, organizacijų naryste rinko informaciją, kuri domino užsienio žvalgybą“, – kalbėjo Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis.
Įtariamasis – jau pensininkas, jis nuo sausio mėnesio suimtas. Manoma, kad jis Rusijai dirbo bent nuo 2018 m.
„Apie pavardes ir vardus kalbėti dar negalime, tai yra įtariamasis, ne viešas asmuo, byla dar neperduota į teismą. Šitą konferenciją galimai stebi ir šios nusikalstamos veikos organizatoriai bei užsakovai“, – pridūrė jis.
Pareigūnai aiškino, kad įtariamasis buvo politinis tremtinys ir ilgą laiką gyveno Rusijoje, o iš ten atvykęs infiltravosi į TS-LKD, aktyviai dalyvavo įvairiuose partijos renginiuose bei politinių tremtinių organizacijos veikloje. Jis rinko neįslaptintą, tačiau Rusijai aktualią informaciją.
„Delfi“ žiniomis, įtariamasis yra Eduardas Manovas. Jis prisistato fotomeninku, yra rengęs savo nuotraukų parodas, viešai pasakojo apie savo vaikystę tremtyje, o 2011 m. su TS-LKD kandidatavo į Šiaulių miesto tarybą. 1969 m. Lvivo universitete baigė žurnalistiką.
„Jis profesionalas, Rusijos karinės žvalgybos darbuotojas, tarnavęs Rusijoje, parengtas ten“, – užsiminė Valstybės saugumo departamento direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis, pridūręs, kad už darbą gaudavo atlygį.
Pasak prokuroro, ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas šių metų sausio mėnesį, nustačius asmenį, kuris veikė užverbuotas ir teikė informaciją Rusijos generalinio štabo vyriausiajai valdybai (GRU).
„Surasta ir paimta sudėtinga ryšio priėmimo, perdavimo technika. Tai daugiapakopiai objektai, instrumentai, naudojant šnipinėjimo veiklą. Asmeniui buvo duodamos užduotys sekti tiek politinį lauką, tiek mūsų pasirengimą gynybai, vykdavo NATO susitikimai. Jis vykdė visą įmanomą žvalgybą tiek apie politinę, tiek ekonominę situaciją“, – kalbėjo A. Urbelis.
Tyrimą šioje byloje atliko Lietuvos kriminalinės policijos biuras (LKPB). Pagal BK 119 str. 2 d., už šnipinėjimą numatoma laisvės atėmimo bausmė nuo 6 iki 15 metų.
Dalyvavo nelegalų programoje
VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis pasakojo, kad šnipas rinko neįslaptintą, bet Rusiją dominančią informaciją: apie politinių partijų, tremtinių veiklą, Lietuvos gynybą, vidaus ir užsienio politiką.
„Svarbu paminėti, nors asmuo priklausė vienai politinei partijai, reikia suprasti, kad užduotis ir domėjimasis yra visu politiniu lauku Lietuvoje. Nesvarbu, kokia partija, koks politinis judėjimas. Jiems svarbu gauti informaciją, kokios nuotaikos Lietuvoje, kokie reikšmingi strateginiai sektoriai, kritinė infrastruktūra, gynybinis potencialas, užsienio politika. Norėtume pabrėžti, kad svarbus politinis laukas, neišskiriant vienos ar kitos partijos“, – kalbėjo R. Bridikis.
VSD direktoriaus pavaduotojas pasakojo, kad įtariamasis dirbo Rusijos karinės žvalgybos nelegalų programoje.
„Pati nelegalų programa yra išskirtinis, pakankamai brangus metodas, reikalaujantis daug resursų, darbo, pasiruošimo. Tokiais atvejais renkama jautri ir Rusijai ypač aktuali informacija. Pati programa sukurta dar Sovietų sąjungoje, po to perimta Rusijos. Pasirenkami gabūs pareigūnai, darbuotojai, vyksta apmokymas, pakankamai kompleksiškas. Pasirenkamos asmenybės, kurios neišsiskiria savo elgesiu, yra gabūs kalboms, psichologiškai pasirengę vykdyti operacijas svetimoje šalyje apsimesdami kitu asmeniu.
Kartais jie pasirenka svetimą tapatybę, kartais pagal aplinkybes jie pritaiko savo gyvenimo ritmą, savo biografiją prie šalies, kur jie būna išsiųsti. Tokie asmenys, išsiųsti į Vakarų šalis, susikuria naują gyvenimą, ieško kontaktų, ieško naujos aplinkos, kur natūraliausiai atrodytų. Užsiima veikla, kartais nekalta, tai gali būti verslas, menas. Susiradę pažįstamų ratą jie renka aktualią informaciją. Užduotis gauta iš karinės žvalgybos. Kadangi nenori atkreipti į save dėmesio, paprastai laikosi konspiracijos, ilgai ir techniškai gerai sukurtos, neišsiskiriantys asmenys. Dažnai jie laikosi antirusiškų naratyvų, pasisako prieš Rusiją, kad neatkreiptų į save dėmesio“, – pasakojo R. Bridikis.
Ypatingą konspiracijos lygį nusako ir tai, kad įtariamasis užduotis šnipinėjimui gaudavo naudojantis specialiu radijo ryšio kanalu, pagal griežtai nustatytą grafiką, o piniginis atlygis už veikimą vykdant užduotis ir lėšos veiklai nuo 2023 metų buvo perduodamos įtariamajam dėl to specialiai nuvykus į užsienio valstybes.
„Teismui priėmus apkaltinamąjį nuosprendį, tai būtų išskirtinis atvejis modernios Lietuvos kontržvalgybos istorijoje, kai buvo išaiškintas ir sulaikytas Rusijos karinės žvalgybos (GRU) nelegalų programos darbuotojas“, – teigia VSD.