„Man atrodo, kad mes turime tai, ką mes vadiname Verterio efektu, kad yra seka labai panašių savižudybių, kurios tikriausiai yra tarpusavyje susijusios, ir, deja, spręsdami problemą, mes iš tikrųjų ją aštriname“, – „Delfi“ komentavo P. Skruibis.

Pasak psichologo, situaciją blogina didžiulis žiniasklaidos dėmesys, o taip pat ir dėmesys socialiniuose tinkluose dingusių paauglių istorijoms.

„Platinami paieškos kvietimai, kurie, viena vertus, visiškai suprantami, kad žmonės nori padėti surasti dingusį žmogų. Aš suprantu, kodėl taip yra, bet, deja, kažkas turi tą pasakyti, kad tai aštrina problemą“, – teigė P. Skruibis.

Specialistas ragina visus nusiraminti.

„Galbūt daug kam nepatiks, ką aš sakysiu, bet reikia nusiraminti, ir neeskaluoti šitų situacijų iki beprotybės. (…) Net, kai ir aš kalbu, aš galvoju, ar prisidedu prie sprendimo, ar prie problemos aštrinimo“, – sakė P. Skruibis.

Paulius Skruibis

Paaugliai nėra išskirtinės rizikos grupėje

Kartu specialistas pažymėjo, kad, kalbant apie savižudybes Lietuvoje apskritai, jaunų žmonių savižudybės sudaro tik labai nedidelę dalį jų.

„2023 m. turėjome 562 savižudybes, iš jų amžiaus grupėje iki 19 metų buvo 6 savižudybės. Kitaip tariant, mes turime absoliučiai iškreiptą supratimą, kas dedasi? Kai sakote, kas dedasi su paaugliais? Jeigu žiūrėčiau tik į savižudybes, tai turėčiau pasakyti, kad niekas su jais nesideda. Didžioji dalis savižudybių apskritai nieko bendro su paaugliais neturi“, – sakė P. Skruibis.

Kartu jis atkreipė dėmesį, kad iš tų šešių jaunų žmonių savižudybių atvejų, jeigu ne visus, tai dalį jų skaitėme, matėme, stebėjome, kaip tai vyko, vos ne realiu laiku.

„Ir deja, man atrodo, kad būtent tai, kad mes visa tai stebime vos ne realiu laiku prisideda prie to, kad atvejai kartojasi ir kartosis“, – sakė P. Skruibis.

Kas yra Verterio efektas?

Specialistas paaiškino, kad Verterio efektas siekia dar Goethe’ės laikus.

„Kai jis parašė savo knygą „Jaunojo Verterio kančios“ , kur pagrindinis herojus, jaunas žmogus, nusižudo, buvo pastebėta, kad daug žmonių mėgdžiojo Verterį. Jie rengėsi taip pat, ir galų gale dalis jų nusižudė“, – sakė P. Skruibis.

Pasak specialisto, Verterio efektas buvo plačiai tyrinėtas įvairiose pasaulio šalyse. Tai veikia labai nedidelę dalį žmonių, kurie tapatinasi su herojumi, knygos personažu ar realiu žmogumi. Jie yra kažkuo panašūs, galbūt turi panašių sunkumų, ir tada jie pasirenka tokį patį savižudybės būdą.

„Čia mes irgi matome paauglius, kurie yra kažkuo panašūs, panašaus amžiaus, kurie pasirenka tokį savižudybės būdą. Jeigu žiūrėtume plačiau, tai aišku, kad jie turbūt turėjo kažkokių sunkumų. Galbūt jie panašūs, o gal ir skirtingi, bet jie turbūt kažkokiu būdu tapatinosi vienas su kitu ir su tuo būdu“, – teigė P. Skruibis.

Kaip efektas stabdomas?

Kalbant apie tai, kaip Verterio efektas stabdomas, specialistas pažymėjo, kad žiniasklaidos priemonėms rekomenduojama visiškai neakcentuoti arba kažkuriais atvejais net nerašyti apie savižudybės būdą.

„Šiuo atveju ne tik žiniasklaida, socialiniai tinklai gal net svarbesnį vaidmenį suvaidina, tai tampa paskata taip pat pasielgti. Mums reikėtų sustoti tą daryti. Aš, kai tą sakau, tai ir pats nelabai tikiu, kad tai įvyks, ir neabejoju, kad kažkas sakys, kad noriu užčiaupti laisvą spaudą, nuslėpti kažkokius faktus. Nenoriu to, bet suprantate, kad čia ir yra drama, kad tai, ką mes darome, nepadeda, o blogina situaciją“, – sakė P. Skruibis.

Tuo metu paauglių tėvus specialistas ragina į situaciją žiūrėti ramiai.

„Jeigu yra kažkokių sunkumų, reikia apie juos kalbėti. Jeigu neužtenka kalbėtis, reikia kreiptis pagalbos. Bet kažkaip išskirtinai dramatizuoti šitos situacijos nereikia“, – sakė P. Skruibis.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
Jaunimo linija Budi savanoriai konsultantai +370 800 28888 I-VII, visą parą
Vaikų linija Budi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111 I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui) Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai +370 800 77277 II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai +370 800 66366 I-VII, visą parą
Vilties linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123 I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centras Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) +370 640 51555 I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Dingusių žmonių šeimų paramos centras (teikiama pagalba nuo smurto nukentėjusiems asmenims - artimoje ir neartimoje aplinkoje, nusikalstamų veikų) +370 670 527 25 centras1@missing.lt
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
„Sidabrinė linija“ – draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Budi profesionalūs konsultantai +370 80080020 www.sidabrinelinija.lt pasikalbekime@sidabrinelinija.lt I-V 8.00-22.00, VI-VII 11.00-19.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.lt Atsako per 36val.
„Jaunimo linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: https://jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-pokalbiais-internetu/ Pokalbiai internetu (angl.chat) Kasdien nuo 18 iki 24 val. Emocinė parama elektroniniais laiškais "Jaunimo linijoje" neteikiama
„Vilties linija“ Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.com Atsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“ Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.lt Atsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijos Rašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.lt Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems Rašyti el. paštu: laukiam@artimiems.lt Atsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Messenger ar Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Visa papildoma informacija – puslapyje www.krizesiveikimas.lt. Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (+370-5) 275 75 64.
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)