Kaip skelbia BNS, Lietuvoje šiuo metu ištirti 1154 žmonės, iš jų koronavirusas patvirtintas 49 asmenims.
Tuo tarpu kitos Baltijos šalys tyrimų atlieka daugiau, taip pat nustatytas ir didesnis užsikrėtusiųjų skaičius: Latvijoje ištirti 3205 žmonės (patvirtinta 111 atvejų), Estijoje ištirti 2504 žmonės (patvirtinti 283 atvejai).
Paragino visas valstybes atlikti kuo daugiau tyrimų
Pasaulyje plintant sunkiai suvaldomo viruso pandemijai kovo 16 d. PSO socialiniame tinkle „Twitter“ paliko žinutę visoms pasaulio šalims.
„Mes turime paprastą žinutę visoms šalims: tirkite, tirkite, tirkite. Tirkite kiekvieną asmenį, kuriam įtariamas virusas.
Jeigu virusas patvirtinimas, izoliuokite juos ir išsiaiškinkite, su kuo jie turėjo artimą kontaktą dvi dienas iki pasireiškiant simptomams. Tuomet taip pat atlikite tyrimus tiems žmonėms“, – PSO socialiniame tinkle citavo savo generalinį direktorių T. A. Ghebreyesusą.
Delfi primena, kad kol kas asmenys, kurie turėjo kontaktą su sergančiuoju koronavirusu, Lietuvoje netiriami, kol jiems nepasireiškia simptomai. Tokie asmenys turėtų izoliuotis namie, tačiau, pagal oficialias SAM taisykles, kartu gyvenantiems šeimoms nariams izoliacija nėra privaloma.
Veryga mano, kad tyrimų skaičiaus sureikšminti nereikia
Tuo tarpu sveikatos apsaugos ministras A. Veryga šiandien per spaudos konferenciją pareiškė, kad absoliutus tyrimų skaičius sureikšminamas be reikalo ir apkaltino apie tai kalbančius medikus spekuliavimu skaičiais.
„Be reikalo yra sureikšminamas tas absoliutus tyrimų skaičius. Kai kurie kolegos, medikai, kurie viešoje erdvėje spekuliuoja skaičiais, kad turi būti nemažiau kaip 500 tyrimų. Tuos skaičius nukabina visiškai „iš lubų“, jie yra niekuo nepagrįsti“, – spaudos konferencijoje teigė A. Veryga.
Ministras sako, kad verčiau reikėtų žiūrėti, kiek iš 100 atliekamų testų yra nustatoma užsikrėtusių asmenų.
„Lietuvoje iš 100 atliktų testų maždaug 3.3 asmenims yra nustatomas užkratas, tuo tarpu Estijoje yra nustatoma maždaug 12 iš 100 tiriamųjų, ten ir išplitimas yra didesnis, tai ir tyrimų reikia daugiau“, – sakė A. Veryga.
Sureagavo S. Malinauskas
Į A. Verygos pasisakymą feisbuke sureagavo ir buvęs S. Skvernelio patarėjas S. Malinauskas. Jis atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Lietuvoje jau yra užfiksuota atvejų, kai nebėra galimybės atsekti visų užsikrėtusiųjų kontaktų ir kėlė klausimus dėl atliekamų tyrimų kiekio.
„Jau šiandien turime atvejus, kur nėra galimybės atsekti visų sergančių asmenų kontaktų, nes jie naudojosi viešuoju transportu, buvo masiniuose renginiuose, lankėsi gydymo įstaigose, prekybos centruose.
Teoriškai, šiandien bet kas iš skaitančių šį įrašą gali būti viruso nešiotojas. Net jeigu nesilankė užsienyje, nedirba su rizikos grupėmis, laikosi rekomendacijų.
Ar tai nereiškia, kad atėjo laikas testuoti visus, kurių būklė atitinka viruso simptomus, prioritetą teikiant asmenims, kurie turi papildomų sveikatos problemų, yra senyvo amžiaus arba dirba su didelėmis žmonių grupėmis? Vos tik žmogus kreipėsi su pakilusia temperatūra, skausmais, skrandžio problemomis ar kitomis bėdomis, kurios atitinka COVID-19 aprašymą.“ – klausė S. Malinauskas.
Buvęs S. Skvernelio patarėjas stebėjosi, kad A. Veryga kritikuoja medikus, kurie turi ilgametę darbo medicinoje patirtį.
„Aš tikrai galiu suprasti objektyvias priežastis, kurios riboja testavimą. Apie jas daug kalbama, bet jeigu tai asmeninis ministro nusiteikimas, tai suprasti būtų sunku. Juo labiau, kad medikai, kurie ministro teigimu, „nuo lubų kabina skaičius“, skirtingai nei jis, visą savo gyvenimą dirba su tokiais pacientais, užkrečiamomis ligomis ir jų stabdymu“, – rašė jis.