Sostinės centre vykusiuose piketuose žydai protestavo prieš bendruomenės pirmininko rinkimų tvarką ir valstybės lėšų skirstymo politiką, o kiti reiškė palaikymą LŽB vadovei Fainai Kukliansky.
Šios demonstracijos vyko prieš Lietuvos žydų bendruomenės ataskaitinę konferenciją, kur patvirtintos organizacijos finansinės ir veiklos ataskaitos.
Bendruomenė pranešė pernai gavusi 2,46 mln. eurų pajamų – beveik 11 proc. daugiau nei 2016-aisiais. Panašiai augo ir LŽB sąnaudos.
LŽB teigia, kad daugiausiai ji užsiima socialine veikla – iš pernai pabaigoje čia dirbusių 159 žmonių 120 jų buvo lankomosios slaugos darbuotojai. 2017 metais bendruomenė suteikė socialinių paslaugų 1122 klientams.
Lietuvos žydų bendruomenė teigia buvusi aktyvi ir žydų paveldo puoselėjimo srityse – organizavo renginius, prisidėjo prie žydų masinių žudynių vietų ir žydų kapinių priežiūros.
Pirmadienį taip pat suėjo metai po to, kai F. Kukliansky į LŽB pirmininkės pareigas perrinkta antrai kadencijai.
„Mums nereikia karalienės“
Protestuotojai prieš LŽB vadovybę sakė, kad pernai prieš pirmininko rinkimus jų tvarka pakeista, apribojant regioninių žydų organizacijų galią, tai lėmė F. Kukliansky pergalę.
Plakatuose lietuvių ir anglų kalba raginta sustabdyti „despotizmą“ Lietuvos žydų bendruomenėje, vienas jų skelbė: „Mums nereikia karalienės“.
Protestą surengusios Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Gurevičius teigė, kad į renginį atvyko žydai iš didžiųjų Lietuvos miestų ir Ukmergės.
Vilniaus miesto apylinkės teismas pernai gruodį nusprendė, kad F. Kukliansky bendruomenės pirmininke perrinkta neteisėtai, nes rinkimų išvakarėse nepagrįstai apribotas jai oponuojančiai Vilniaus žydų bendruomenei tenkantis balsų skaičius.
Šis sprendimas apskųstas apeliacine tvarka, o lygiagrečiai vyksta dar keli teisminiai procesai. Vienoje iš bylų ginčijamas didžiausio F. Kukliansky kritiko S. Gurevičiaus išrinkimas.
„Mes norėtumėme, kad tokie dalykai būtų sprendžiami ne teismų pagalba, ne žurnalistų pagalba, o pačioje bendruomenėje, bet, deja, mūsų prašymai yra neišgirstami, todėl mes ryžtamės net viešoms akcijoms“, – žurnalistams sakė S. Gurevičius.
„Mes reikalaujame demokratinių, sąžiningų rinkimų, kad mūsų namai būtų grąžinti Lietuvos žydams“, – kalbėjo jis.
Lietuvos žydų bendruomenė su kitomis žydų organizacijomis per Geros valios fondą valdo Lietuvos valstybės suteikiamas lėšas, skirtas kompensuoti už totalitarinių režimų nusavintą žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą.
Proteste dalyvavęs žydas Danielius Lupshitzas (Danielis Lupšitsas) tvirtino, kad LŽB tik pasisavina šiuos pinigus ir neskiria pakankamo dėmesio Lietuvos žydų švietimui, kultūrai.
„Ji nėra mano bendruomenės prezidentė. Tai yra gėda. (...) Ji ir jos visa klika, gauja dalinasi tarpusavyje Lietuvos Respublikos mokesčių mokėtojų pinigus, ir yra didžiulė gėda, kad tai daroma mūsų vardu“, – teigė jis.
Oponentai ragina nedrumsti vienybės
Oponuoti netoli Lietuvos žydų bendruomenės būstinės surengtam protestui atvyko keliolika F. Kukliansky rėmėjų su plakatais, tokiais kaip „Žydų supriešinimui – ne! Mes už vertybes, ne pinigus!“.
Į protestą atėjo ir pati LŽB pirmininkė. Ji teigė, kad nedidelė protestuotojų gausa įrodo, jog S. Gurevičius neturi didžiosios Lietuvos žydų dalies paramos.
LŽB sekmadienį išplatintame pranešime teigė, kad siekdamas grąžinti buvusią bendruomenės pirmininko rinkimų tvarką S. Gurevičius nori užsitikrinti sprendimų priėmimo monopoliją.
Anot jo, dabartinė rinkimų tvarka patvirtinta pagal Asociacijų įstatymą, kur numatyta, kad visuotiniame asociacijos susirinkime kiekvienas jos narys turi vieną balsą.
F. Kukliansky žurnalistams tvirtino buvusi išrinkta teisėtai, o šiuose rinkimuose dalyvavo ir S. Gurevičius, bet jam užsitikrinti paramos nepavyko.
„Kiekvienam teisininkui, kuris mane šiandien girdi ir yra susipažinęs su Asociacijų įstatymų, jam neturėtų kilti jokių klausimų“, – sakė F. Kukliansky.
„Pernai S. Gurevičius buvo įleistas į pirmininko rinkimus, juose balsavo 28 organizacijų atstovai. Ir net jo draugai, nė vienas už jį nebalsavo“, – kalbėjo ji.
LŽB vykdantysis direktorius Renaldas Vaisbrodas sakė, kad kaltinimai neskaidriomis Geros valios fondo pinigų dalybomis yra nepagrįsti.
„Tai netgi teoriškai neįmanoma, kadangi Geros valios fondo lėšos yra kontroliuojamos Valstybės kontrolės, o Lietuvos žydų bendruomenės projektai ir veikla yra prižiūrimi nepriklausomų auditorių bei tarptautinių audito kompanijų“, – teigė jis.
Tvarką per piketus prižiūrėjo keli policijos pareigūnai, LŽB pastato įėjimą saugo privati apsauga.
Pagal 2011 metų surašymo duomenis, Lietuvoje gyvena apie 3 tūkst. žydų.