Rusijos karas Ukrainoje gali būti ilgas procesas – taip kalbėdamas Kremliaus žmogaus teisių tarybos posėdyje pareiškė V. Putinas. Kalboje jis taip pat save palygino su Rusijos caru Petru Didžiuoju. Mat Rusija, esą, dabar kontroliuoja Azovo jūrą, dėl kurios kovojo ir caras.
Pagyręs Maskvos teritorinius laimėjimus Ukrainoje, Kremliaus vadovas dėstė, kad Ukrainoje dislokuota neva tik pusė rugsėjį į karinę tarnybą pašauktų rusų. V. Putinas prabilo ir apie neva augantį branduolinio karo pavojų.
Tiesa, pasak jo, Maskva pirmoji branduolinio ginklo neištrauks. Bet sąjungininkus esą gins visomis priemonėmis.
„Daug amerikiečių branduolinių ginklų yra Europos valstybėse. Mes savojo branduolinio ginklo niekam nedavėme ir neduodame. Bet savo sąjungininkus, jei prireiks, ginsime visomis priemonėmis, kurias tik turime“, – teigė V. Putinas.
„Nuo pat Šaltojo karo laikų branduolinės galios visame pasaulyje, įskaitant Indiją, Kiniją, JAV ir pačią Rusiją, aiškiai nurodė, kad branduolinio karo niekada negalima kariauti, nes jo neįmanoma laimėti.
Manome, kad bet kokia kita retorika, nesvarbu, ar tai būtų žvanginimas branduoliniais ginklais, ar net taktinio branduolinio ginklo panaudojimo galimybės iškėlimas yra neatsakinga“, – savo ruožtu dėstė JAV Valstybės departamento atstovas Ned Price.
Tuo metu Jungtinės Tautos paskelbė ataskaitą, kurioje nurodoma, jog vos įsiveržę į Ukrainą rusai nužudė šimtus civilių.
Jungtinės Tautos iki šiol surinko įrodymų apie 441 civilio, tarp jų 8 vaikų nužudymą trijuose Ukrainos regionuose vien tik per pirmas šešias Rusijos įsiveržimo savaites.
Patys Jungtinių Tautų pareigūnai pripažįsta, kad tikrieji civilių nužudymų skaičiai yra daug didesni, dalis įrodymų iki šiol renkami. O dalis regionų, kaip Mariupolis ir kiti, tarptautiniams tyrėjams nepasiekiami.
Ukrainos prezidento administracija skelbia, kad per paskutinę parą rusų atakos pražudė 11 civilių.
„Yra rimtų požymių, kad ataskaitoje užfiksuotos egzekucijos gali būti karo nusikaltimai – tyčinis žudymas. Kadangi aplinkybės, susijusios su šiomis mirtimis, leidžia manyti, kad Rusijos kariai žinojo, jog taikosi į civilius, bet vis tiek naudojo mirtiną jėgą.
Paprasta trumpoji žinutė, maskuojamosios aprangos skiautė ar įrašas apie ankstesnę karinę tarnybą galėjo turėti mirtinų padarinių. Ir buvo dingstis egzekucijoms. Rusų kariai atvežė civilius į laikinąsias sulaikymo vietas ir po to jiems įvykdė mirties bausmę. Daugelio kūnai buvo rasti surištomis rankomis už nugaros ir su šautinėmis žaizdomis galvoje“, – teigė Jungtinių Tautų žmogaus teisių stebėjimo misijos Ukrainoje vadovė Matilda Bogner.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė vaizdo įrašą, kuriame esą matomas raketos nuniokotas rytų Ukrainos Kurachovės miesto turgus. Žuvo mažiausiai dešimt žmonių, dar keletas – sužeisti.
Valstybinė elektros tinklų operatorė skelbia, kad per pastarąsias okupantų atakas į Ukrainos elektros tinklus buvo paleista daugiau kaip tūkstantis raketų. Pranešama, kad Rusija visaip mėgina trukdyti Ukrainai gauti energetikos įrangos iš kitų šalių, todėl ji vakaruose ieško prorusiškų politikų ir lobistų.
V. Putinas pareiškė, kad ir toliau atakuos Ukrainos energetikos sistemas.
„Nuolat didiname elektros energijos gamybą ir tiekimą. Tačiau neturėtume pamiršti, kad dabar energetikos sistemas nėra įmanoma atkurti 100 procentų, kaip buvo prieš Rusijos energetinio teroro pradžią. Reikia laiko“, – kalbėjo Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Fiksuotas ir naujas sprogimas Rusijos teritorijoje – už maždaug 90 kilometrų nuo sienos su Ukraina Rusijos Belgorodo srityje įsiliepsnojo didelis gaisras.
Vietos gyventojai kalba apie ataką iš oro. Mat gaisras esą kilo po garso, primenančio sprogimą. Kiti šaltiniai tvirtina, kad esą regione dirbo oro gynyba. Rusijos valdžia kol kas šio incidento nekomentuoja.
Socialiniuose tinkluose paskelbtuose kadruose matyti didelis juodų dūmų stulpas virš miesto.
Visą LNK reportažą žiūrėkite čia: