A.Udalcovas, praėjusią savaitę kalbėdamas Karaliaučiuje Imanuelio Kanto universitete vykusioje mokslinėje konferencijoje, palygino Baltijos šalių merus, girdamas Rygos merą Nilą Ušakovą dėl „pastangų“ kovojant su Latvijos vadovų vykdomu spaudimu „rusišku klausimu“.
„Kitos pozicijos laikosi naujasis Vilniaus meras. Žinote, jis visai neseniai tiesiog užsiundė „Jukos“ advokatus prieš statomus Maskvos namus. Jis norėjo, kad jie areštuotų šį objektą dar statybų etapu. Šio namo statybos vyksta susidurdamos su sunkumais daugybę metų. Dabar yra štai toks sudėtingas etapas“, - sakė A.Udalcovas, kurį cituoja Karaliaučiaus naujienų portalas newkaliningrad.ru.
Vilniaus mero atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas patvirtino, kad pernai meras susitiko su advokatais šiuo klausimu, tačiau plačiau susitikimo ir kitų veiksmų dėl Maskvos namų nekomentavo.
„Mero iniciatyva pernai vyko jo ir vienos Olandijos teisinių paslaugų bendrovės sutikimas, kuriame buvo svarstomi lėšų išieškojimo „Jukos“ naudai klausimai“, - BNS sakė A.Zubriakovas.
2014-ųjų liepą Hagos teismas patenkino „Group Menatep“ inicijuotus ieškinius, nurodydamas Rusijai sumokėti buvusiems „ Jukos“ akcininkams rekordinio dydžio kompensaciją – 50 mlrd. dolerių.
Kaip paaiškino mero atstovas, „Jukos“ teisininkai, vadovaudamiesi tarptautinio arbitražo sprendimu, vykdo Rusijos vyriausybės turto išieškojimą visoje Europoje, o Vilniuje Rusijos vyriausybei priklauso Maskvos namai.
Tuo metu patys Maskvos namų statytojai sako, kad statybos stringa dėl negaunamo finansavimo iš Generalinio rangovo Rusijoje.
„Esame statybininkai ir statome tiktai tada, kai yra pinigai. Šiandien jo nėra, mes stovime, nes nėra objektui finansavimo. Dėl tolimesnių žingsnių - mes negalime prognozuoti, kada bus tęsiama statyba, nes iki šiol buvo prastova dviejų su puse metų, dabar sustojo vėl“, - BNS sakė įstaigos „Maskvos Kultūros ir Verslo Centras-Maskvos Namai“ direktorius Aleksandras Makarovas, kuris yra ir objektą statančios bendrovės „Masyvo statyba“ vadovas.
Jis tvirtino, kad bendrovė nepajuto jokio spaudimo nei iš Vilniaus savivaldybės, nei iš minėtų teisininkų pusės.
„Tikrai negaliu pasakyti, kad kažkas mums sutrukdė šiandien, tikrai neturime bėdų. Geopolitinė situacija kokia yra, tokia yra, bet dėl trukdžių neturiu ko pasakyti“, - teigė A.Makarovas.
Pasak jo, statybos pastarąjį kartą įstrigo pernai gruodį. Jis abejojo, ar jos galėtų būti atnaujintos. Pasak jo, šiuo metu įvykdyta apie „50-60 procentų“ statybų darbų.
Kaip skelbta anksčiau, Statinio generalinė rangovė - Maskvos bendrovė "MCity", darbus finansuoja Maskvos vyriausybė.
Pernai pareigas pradėjęs eiti Vilniaus meras Remigijus Šimašius po susitikimo su A.Udalcovu suabejojo šio objekto nauda, sakydamas, kad kol nebus išspręstas įstrigęs Vilniaus namų klausimas, „bus imamasi priemonių“, kad neatsidarytų ir Maskvos namai.
Maskvos namai pradėti statyti 2008-aisiais. Suprojektuotame 9 tūkst. kvadratinių metrų statinyje planuojama įrengti salę, muziejų, įvairias ekspozicijų patalpas.
Vilniaus namų projektas Maskvoje yra įstrigęs, statybos nėra pradėtos - dėl kokių priežasčių, Užsienio reikalų ministerija ir Vilniaus savivaldybė plačiau nekomentuoja.