Rasma sako skambinusi vaiko teisių tarnybos telefonu, tačiau išgirdusi siūlymą ieškoti auklės. Esą, jeigu paliks dukrą vieną, tai bus įtraukta į socialinės rizikos grupę ir tikrinama pusę metų.
„Esu normali mama, negeriu, naktimis nesišlaistau, nesu įtraukta į socialinės rizikos grupę, bet man jie paaiškina, kad jeigu vaikų teisės atranda, kur palikti vaikus, tada, vadinasi, aš esu įtraukiama į rizikos grupę. Dėl ko?“, – klausė panevėžietė.
Rasma sako kelias dienas laksčiusi tarp ligoninės ir namų, nes kaimynė galėjo tik trumpai prižiūrėti mergaitę.
„Dvi dienas man teko suktis iš padėties. Kodėl tada nepadėjo, kodėl neišaiškino?“, – stebėjosi motina.
Ji tikino parašiusi skundą tarnybai, tačiau atsakymo negavo. Nusprendė dar kartą paskambinti, bet perspėjo, kad pokalbį įrašys. Iš tarnybos konsultantės išgirdo visai kitokį atsakymą.
„Jeigu žiūrėtume pagal įstatymą, tai nuo šešerių metų amžiaus vaiką galima tam tikram laikui palikti vieną“, – aiškino vaiko teisių specialistė. Tačiau iškart Rasma užklausė, ar tai galima daryti naktį?
„Nėra nurodyta laiko paroje“, – atsakė vaiko teisių specialistė.
Tačiau Rasmai užklausus, o kaip yra su naktiniu tėvų darbu ir jeigu dėl to paskundžia kaimynai, darbuotoja atsakė, kad tai priklausytų nuo to, ar buvo pažeisti vaiko interesai.
Rasma tuomet jai atkirto, kad jai buvo paaiškinta, jog jeigu ji neturi kur palikti vaiko, tuomet bus įtraukta į kažkokios rizikos grupę.
„Dabar jūs man sakote vėl kitaip, tai kaip man dabar žinoti tikslų atsakymą?“, – vėl klausė ji.
„Mes esame konsultantai. Negalime pateikti ir įvertinti jūsų situacijos, tik galiu daryt prielaidą“, – aiškino vaiko teisių specialistė.
Tėvas irgi privalo rūpintis vaiku
Vaiko teisių tarnybos atstovė teigė, kad esą nesvarbu, kad tėvai gyvena atskirai. Tėvas taip pat privalo rūpintis vaiku. Jeigu nesutinka, numatyta administracinė atsakomybė. Jeigu niekas nepadeda, tarnyba inicijuoja laikinąją vaiko globą.
„Visų pirma, žiūrime, kas galėtų iš artimųjų rato būtent pasirūpinti vaiku. Jeigu to nėra, tada, žinoma, budintys globotojai ar krizių centre, ar institucinė globa. Tada jau žiūrime pagal savivaldybės galimybės, ką galima“, – teigė Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovė Evelina Firaitė-Ryliškienė.
R. Pažemeckaitės antroji duktė jau išrašyta iš ligoninės. Mama turi nedarbingumo pažymėjimą ir abi dukras prižiūri pati. Bet sako, kad ir vėl nežinotų, ką daryti, jeigu viena iš dvynių patektų į ligoninę.
„Pasiskambinti dar kartą, jeigu sudėtingiau yra atvykti. Tikrai galima ir į teritorinį skyrių ar tarnybos administracijos metodinį skyrių, galima netgi pasiskambinti į vaiko teisių liniją“, – tikino Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovė E. Firaitė-Ryliškienė.