Trečiadienį teisme buvo tęsiama nukentėjusiojo, policijos pareigūno A. Mazio apklausa. Jis 2021 m. rugpjūčio 10 d. buvo paskirtas vadovauti policijos pajėgoms, kurios turėjo užtikrinti viešąją tvarką tądien prie Seimo vykusio mitingo metu.

Pareigūnas, atsakinėdamas į kaltinamųjų, jų gynėjų klausimus, dėstė, kad prie vartų į Seimo kiemą susispietusių žmones ne kartą ragino trauktis, tačiau jie jo neklausė.

„Raginome žmones atsitraukti 75 metrus nuo Seimo rūmų. Pakankamai garsiai išreiškiau reikalavimą atsitraukti. Ne kartą raginimą atsitraukti kartojau“, – dėstė A. Mazys.

Kaltinamasis Antanas Norvydas teigė, kad vienoje iš bylose medžiagoje esančių vaizdo įrašų esą girdima, kaip A. Mazys savo kolegai per raciją sakė, kad nereikėtų stumdyti žmonių, nes gali kilti riaušės. Ji klausė liudytojo, ar jis prisimenantis tokius savo žodžius.

„Nepamenu, kad taip kalbėjau“, – atsakė A. Mazys.

A. Norvydui pateikus dar keletą klausimų, bylą nagrinėjanti teisėja Zina Vilnienė atkreipė dėmesį, kad kaltinamasis užduoda su byla nesusijusius klausimus, tad juos teisėja šalino. Kaltinamasis, reaguodamas į tokias teisėjos pastabas, replikavo, kad „kažkam smegenėlės suminkštėjo“.

Z. Vilnienė savo ruožtu perspėjo A. Norvydą, kad už nepagarbą teismui gali būti taikomos procesinės prievartos. Galiausiai, kaltinamajam toliau replikuojant, iš jo atimtas mikrofonas ir neleista toliau uždavinėti klausimų liudytojui.

Kita kaltinamoji byloje Adelina Sabaliauskaitė prašė A. Mazio prisiminti momentą, kai 2021 m. rugpjūčio 10 d. mitinguotojai nutarė susikibti už ranku ir eiti ratu aplink Seimą.

„Mane tik informavo pareigūnai, kad užlipo ant scenos žmogus, vardu Kazimieras, ir paragino žmones susikibti rankomis, eiti aplink Seimą“, – pasakojo pareigūnas.

A. Sabaliauskaitė klausė A. Mazio, kodėl pareigūnai nesutrukdė žmonėms eiti ratu aplink Seimą. Pareigūnas dėstė, kad žmonės susibūrė, susikibę rankomis aplink Seimą, spontaniškai, tad nutarta tiesiog stebėti situaciją, siekiant, kad nekiltų didesnių konfliktų.

„Čia viskas įvyko spontaniškai, greitai. Vėliau nutarta viską vertinti. (...) Tuo metu priimtas toks sprendimas, kad neiššaukti didesnių konfliktų, provokacijų“, – aiškino A. Mazys.

Kaltinimai pateikti 86 asmenims

ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.

Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, iš Vilniaus „Juventos“ gimnazijos atleista mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.

2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.