Šeštadienį, pasak Portugalijos lietuvių, jie ėmėsi iniciatyvos ir patys pradėjo siųsti el. laiškus VRK bei ambasadai Madride.
„Rašiau VRK, gavau iš jų atsakymą, kad laiškas išsiųstas 17 dieną, o kaltę verčia paštui, nors laiškai yra siunčiami paprastu paštu, o ne priority. I-ojo turo balsavimo biuletenis į Madridą nukeliavo per 13 dienų, nes siunčiau registruotu paštu vien tam, kad žinočiau, ar mano balsas bus įskaitytas ir per kiek dienų laiškas nueis“, – „Delfi“ sakė Portugalijoje gyvenanti lietuvė Jūratė Kadzytė.
Ji taip pat pasidalino atsakymu iš VRK, kuriame teigiama, kad apgailestaujama dėl susiklosčiusios situacijos ir nurodoma, kad vokas su biuleteniu išsiųstas spalio 17 d. Laiške nurodoma, kad rinkėjai, norintys, kad jų vokas adresatą pasiektų greičiau, už papildomą mokestį pašte gali išsiųsti voką greitesniu paštu.
„Taip pat yra galimybė susisiekti su ambasada ir susitarus padengti kurjerio paslaugas, voką gauti greičiau, kaip tai daro dalis atokiau nuo ambasadų gyvenančių piliečių. Viliuosi, kad gausite voką ir jis iki lapkričio 1 d. pasieks ambasadą, svarbiausia išsiųsti jį iki rinkimų dienos“, – pažymima Balsavimo užsienyje grupės laiške J.Kadzytei. Ambasada moteriai taip pat teigė esą atradusi, kad laiškas buvo išsiųstas spalio 17 d.
„Vienintelis dabar būdas balsuoti yra važiuoti į ambasadą Madride, tik vargu, ar ambasada apmokės kelionės išlaidas“, – piktinosi J. Kadzytė.
„VRK atsakymas man pasirodė komiškas dėl siūlymų mokėti daugiau ir siųsti greituoju paštu ar net per kurjerių tarnybas, nes jie ten tikriausiai nesupranta, kad Portugalija nepriklauso Ispanijai ir nėra Ispanijos regionas, ir kad visi laiškai, siunčiami paštu ar per kurjerių tarnybas pirmiausia keliauja į Lisaboną, o tik iš ten pagal adresatą Ispanijoje, kad tai yra tarptautinis siuntimas, o ne vietinis“, – tęsė pašnekovė.
Paaiškėjo, kad buvo nebalsavusi anksčiau
Kaip toliau papasakojo J. Kadzytė, rinkėjo puslapyje ji nusprendė patikrinti, ar jos balsas buvo užskaitytas bent per balsavimus visuose praėjusiuose rinkimuose.
„2020 metų Seimo rinkimai, 2019 metų prezidento rinkimų I turas bei 2019 metų referendumai – pasirodo, kad aš šiuose rinkimuose visai nebalsavau. Ir taip tikriausiai nutiko ne tik man, bet ir tikriausiai visiems Portugalijos lietuviams, kurie balsavo. Nes mūsų balsai keliavo pirmiausia garbės konsului Lisabonoje, o iš ten jie turėjo būti siunčiami į ambasadą Madride. Kokiu paštu ar būdu jis siuntė neaišku, nes bent jau mano balsas nenukeliavo“, – nuogastavo moteris.
Pašnekovė taip pat paminėjo, kad šių metų prezidento rinkimai ir balsavimas referendume vyko viename iš Lisabonos 4 žvaigždučių viešbučių, esančių vienoje iš brangiausių Lisabonos vietų. Tačiau VRK laiške šįkart buvo parašyta, kad organizuoti Seimo rinkimus yra per brangu dėl mažo aktyvumo. Moteris sakė pažįstanti ir Portugalų, gyvenančių Lietuvoje, kurie, pasak jos, Portugalijoje vyktančiose rinkimuose jie gali balsuoti jų konsulato patalpose Kaune ir kėlė klausimą, kodėl to nebūtų galime padaryti ir su Lietuvoje vykstančiais rinkimais, t.y. balsuoti garbės konsulate Lisabonoje.
„Vėl pasipils kaltinimai – nesugeba balsuoti ir po to bumba“
Kitas kalbintas pašnekovas Tomas Kirša, oficialiai gyvenantis Portugalijoje su vyru, sakė, kad taip pat negavo rinkimų biuletenio paštu, o prieš tai vykusiuose Prezidento rinkimuose balsavo „gyvai“ – nuvyko į minėtą Lisabonos viešbutį, kuriame buvo įrengta rinkimų apylinkė.
„Išankstinio balsavimo į Seimą pirmojo turo biuletenius gavome anksti ir net pasijuokėme, kad viskas vyksta labai sklandžiai — kodėl kitose šalyse gyvenantys tautiečiai skundžiasi. Matydamas draugų nuotraukas atliekant savo pareigą išankstiniame balsavime, bet bergždžiai vis tikrindamas savo pašto dėžutę, to laiško iš Lietuvos ambasados Ispanijos Karalystėje spalio 18 dieną parašiau žinutę į ambasados paskyrą „Facebook“. Tą pačią dieną sulaukiau atsakymo, kad laiškai išsiųsti, o mes laiškus su balsais turime išsiųsti iki spalio 27 dienos ir, jeigu pasieks ambasadą iki lapkričio 1 dienos, bus įskaičiuoti.
Šiandien, spalio 26 dieną, nei mes, nei bene visi mūsų draugai ir pažįstami tautiečiai, laiškų negavo. Paštininkai jau baigė darbus, tad savo pareigos iki nurodyto termino mes, deja, neatliksime. Kalbos apie būtinybę naikinti mūsų apygardą netils. Vėl pasipils kaltinimai tiek iš politikų, tiek iš politologų bei komunikatorių jaunesniems balsavimo teisę turintiems piliečiams, kad nesugeba balsuoti ir po to bumba“, – rašė T. Kirša žinutėje mums.
VRK: tikrai suprantame rinkėjų, kurie gyvena Portugalijoje susirūpinimą
„Šiomis dienomis Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sulaukia elektroninių laiškų iš skirtingose valstybėse gyvenančių rinkėjų dėl to, kad vokai su antrojo Seimo rinkimų turo biuleteniais jų buvimo vietų vis dar nepasiekė. Esame gavę laiškų iš Portugalijos, Norvegijos, Šiaurės Airijos, Kanados ir Jungtinės Karalystės. Pastarojoje balsuoja didžioji dauguma užsienio lietuvių.
Lietuvos ambasada Londone vokus su rinkimų dokumentais rinkėjams yra išsiuntusi spalio 17-18 dienomis.
Tikrai suprantame rinkėjų, kurie gyvena Portugalijoje susirūpinimą. Juos laiškai su rinkimų dokumentais turi pasiekti iš ambasados Madride, kuri rūpinasi Lietuvos rinkėjų Portugalijoje balsavimu. Mūsų žiniomis, ši ambasada vokus su biuleteniais rinkėjams išsiuntė spalio 17 d.
Balsavimas užsienyje paštu labai didele dalimi priklauso nuo užsienio valstybių pašto tarnybų darbo spartos. Būna atvejų, kai tiek ambasados darbuotojai, tiek rinkėjai labai operatyviai išsiunčia biuletenius, tačiau dėl lėto pašto veiklos ar tose valstybėse tuo metu išpuolusių valstybinių švenčių, kai kuriose šalyse biuletenių kelionė užtrunka.
Vis dar viliamės, kad didžioji dauguma biuletenių rinkėjus pasieks.
Išsiųsti užpildytą biuletenį reikia iki rinkimų sekmadienio – spalio 27-osios. Lietuvos ambasados ir konsulatai jų lauks iki kito penktadienio po rinkimų dienos, t. y. iki lapkričio 1-osios.“, – rašome VRK atsiųstame atsakyme dėl visos šios situacijos.
Kliūtys balsuojantiems ir kitur užsienyje: iki šiol negauna balsavimo biuletenių
„Delfi“ jau rašė, kad prasidėjus išankstiniam balsavimui antrajame Seimo rinkimų ture, dalis pasaulio lietuvių skundžiasi iki šiol negavę vokų su balsalapiu. Dar kiti skundžiasi gavę vokus, tačiau be balsalapio su kandidatų pavardėmis. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šią savaitę pripažino – nesklandumų yra, bet sako, kad tai pavieniai atvejai, o kylančias problemas aiškina tuo, kad antrajam turui suorganizuoti skirtos tik dvi savaitės.
„O čia tai cirkas …. Gaunu laišką iš Lietuvos Respublikos Ambasada Londone / Lithuanian Embassy in London. Apsidžiaugiau, kad atliksiu pilietinę pareigą… deja, balsavimo biuletenio NEGAVAU!!!! Cirkas ne kitaip!!!! Dabar niekaip savo balso atiduoti NEGALIU!!! Taip ir žlugs Pasaulio lietuvių apygarda. Gėda!“, – rašo viena „Delfi“ skaitytoja Ieva Bar.
„Pasaulio lietuviu apygardai gresia uždarymas, tad kiekvienas balsuotojas svarbus. Žinau, kad ne aš viena negavau biuletenio. Taip pat yra žmonių, kurie gavo voką be markutės“, – pridūrė Ieva Bar. Moteris tikina pirmajame ture balsavusi ir su jokiomis problemomis nesusidūrusi.
„Mačiau jau buvo tekstas dėl tų deklaruotų gyvenamųjų vietų, bet man irgi buvo ta pati situacija. Esu deklaravusi gyvenamąją vietą jau labai seniai, tik faktiškai ten jau net negyvenu, bet vistiek atėjau balsuoti pagal tą adresą. Atėjau į apylinkę, kuri nėra mano, bet yra mano apygardoje vistiek ir ten turėjau galėti balsuoti, tai užpildžiau ilgiausią lapą, kad mane ten įtrauktų į rinkėjų sąrašą, galų gale man ten išvis neleido balsuoti, turėjau jau važiuoti į savo konkrečią apylinkę, ten vėl išlaukti eilę, tada ten vėl turėjau patvirtinti iš naujo, kad tikrai toks mano adresas, palaukti, kol jį patvirtins ir jau tada pagaliau galėjau balsuoti. O motyvai, kodėl negalėjau iš pradžių taip ir nebuvo paaiškinti, sakė, kad nesu registruota ten, bet neaišku iki galo. Manau, kad kitas apsisukęs tikrai būtų išėjęs ir negaišęs tiek laiko. Gal bus įdomu, nežinau, toks papildymas“, – savo laiške redakcijai skundėsi kita skaitytoja.
VRK pirmininkė: kad balsavimas užsienyje būtų sklandesnis, pokyčių galėtų imtis Seimas
Pasaulio lietuvių apygardos rinkėjai skundžiasi neturintys galimybės balsuoti antrajame Seimo rinkimų ture, mat negavo balsavimo biuletenių. Nors tokia problema pastebima jau ne pirmą kartą, o viešojoje erdvėje netrūksta pasiūlymų įvesti internetinį balsavimą, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Lina Petronienė akcentuoja, kad pokyčių imtis pirmiausia turėtų politikai.
„Čia yra Seimo sprendimas, ir ne tiktai internetinis balsavimas. Galbūt mum reikėtų daryti antrą turą po trijų savaičių, o ne po dviejų savaičių, kad tikrai fiziškai būtų daugiau laiko, šiek tiek daugiau rinkėjų gautų vokus“, – LRT televizijai sakė L. Petronienė.
Ji pripažino, kad dėl kitokios pašto specifikos užsienyje balsuojantys lietuviai neretai susiduria su sunkumais, tačiau, anot jos, ambasados galimiems nesklandumams ruošiasi.
„Taip, mes rinkimuose truputį esame priklausomi nuo kitų valstybių pašto specifikos, tai tikrai ambasados žino savo tos valstybės, kurioje reziduoja, pašto taisykles, žino greičius, ir jos tikrai tą situaciją vertins skaičiuodamos balsus“, – LRT teigė VRK pirmininkė.
ELTA primena, kad spalio 13-ąją įvyko pirmasis Seimo rinkimų turas. Socialdemokratų partija jau užsitikrino 18 vietų parlamente. Dabartiniai valdantieji konservatoriai kol kas pelnė 17 , o trečioje vietoje likusi Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ – 14 mandatų. Be to, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ jau iškovojo 8 Seimo nario mandatus, tuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 6.
Šį sekmadienį laukia antrasis Seimo rinkimų turas, kuriame bus renkami Seimo nariai vienmandatėse apygardose.