Pasak jos, svarbu, kad ekonominė ir finansų krizė neperaugtų į saugumo krizę Europoje.
NATO gynybos ministrai aptarė ekonominio nuosmukio įtaką Aljanso gynybos pajėgumams, NATO šalių vadovų Čikagoje priimtus sprendimus stiprinti gynybos pajėgumus, gynybos planavimo aspektus, pranešė Krašto apsaugos ministerija.
„Susitikime buvo išreikštas susirūpinimas dėl mažėjančių gynybos biudžetų, svarstyta, kaip išlaikyti NATO efektyvumą ir pajėgumus“, – sakė R.Juknevičienė.
Ministrams pristatyta NATO gynybos biudžetų panaudojimo efektyvumo statistinė analizė.
R.Juknevičienė pabrėžė, kad nepaisant valstybės dydžio, valstybių dalyvavimas NATO operacijos yra politinės valios išraiška.
„NATO gynybos planavimas yra ne vien biurokratinis, bet ir politinis procesas. Manau, kad politikai turi aiškiai matyti, kokius pajėgumus NATO sukuria už turimus pinigus ir prisiimti atsakomybę už nepadarytus darbus,“ – sakė krašto apsaugos ministrė.
Ji taip pat teigė, kad svarbu įgyvendinti kuo daugiau bendrų NATO pratybų po 2014 metų, kadangi tai užtikrina ne tik naštos tarp sąjungininkų pasidalijimą, bet ir NATO matomumą.
Kaip pranešė KAM, ministrai aptarė NATO šalių vadovų šių metų gegužę Čikagoje (JAV) priimtus sprendimus stiprinti gynybinius pajėgumus - daugiašalių projektų įgyvendinimą. Šie projektai leis sąjungininkams naudotis būtinais pajėgumais, pavyzdžiui, išminavimo, amunicijos arba jūrinių stebėjimo laivų pajėgumais.
Be to, ministrai planuoja priimti dokumentus, kurie apibrėš NATO operacijos ateitį Afganistane po 2014 metų. Tuomet pasibaigs NATO vadovaujama Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. ISAF) operacija, kurią pakeis NATO vadovaujama Mokymo, patariamoji ir pagalbos misija. Planuojama, kas NATO vadovaujama misija Afganistane po 2014 metų bus ne kovinė, bet skirta Afganistano nacionalinėms saugumo pajėgoms mokyti.
Gynybos srityje dirbantys pareigūnai baiminasi, kad po pasitraukimo iš Afganistano kariniuose biudžetuose atsiradusi laisvų lėšų dalis nebūtų automatiškai perskirstoma kitoms sritims.
Afganistano kariuomenė ir policijos pajėgos perima vis daugiau atsakomybės už saugumą į savo rankas, o tai sudaro tinkamas sąlygas Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. ISAF) operacijoje dalyvaujančioms valstybėms mažinti Afganistane dislokuotų karių skaičių.
Lietuva planuoja perduoti atsakomybę už saugumą Goro provincijoje Afganistano nacionalinėms saugumo pajėgoms ir uždaryti Lietuvos vadovaujamą Goro provincijos atkūrimo grupę (PAG) iki 2013 metais pabaigos. Uždarius PAG, dalyvavimą ISAF operacijoje Afganistano pietuose tęs Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgos ir Oro pajėgų mokymo grupė.