Sėkmingas ukrainiečių kontrpuolimas Charkivo ir Chersono srityse privertė net žiauraus Kadyrovo karinio režimo pasiųstus čečėnus filmuoti jau nebe smagius pasišaudymus, o tai, kaip jiems tenka gelbėti savo samdinius nuo ukrainiečių ugnies.
Ukrainos kariai išvaduotose žemėse rankioja išmėtyta karo techniką ir rusų karių kūnus. Kita vertus, padėtis išvaduotose teritorijose tebėra įtempta, nes rusai toliau apšaudo Ukrainos miestus ir gyvenvietes, net jei dabar jiems reikia šaudyti iš rusiškosios Belgorodo srities.
„Vis dar baisu ir nėra, kur išvažiuoti. Tiesiog niekur, nes daugeliui žmonių – tai vieninteliai namai. Mūsų vieninteliai namai yra čia ir niekas nežino, kas bus toliau“, – pasakojo Kozačja Lopan gyventoja Julija.
Ši ką tik išvaduota gyvenvietė yra tik už poros kilometrų nuo Rusijos sienos ir karas čia toli gražu nesibaigė.
„Kiek bendraujame su žmonėmis, tai visi yra labai pavargę. Labai norime, kad visa tai greičiau baigtųsi ir kad vadovai tarpusavyje pasiektų kokį nors kompromisą, kad žmonės nebekentėtų ir nebežūtų, paprasti, taikūs žmonės“, – kalbėjo kaimo gyventoja Julija.
Kol kas sunku pasakyti, kada tai įvyks. O kol kas ukrainiečiai stengiasi sugrąžinti miesteliui nors kokį nors normalesnį vaizdą. Pavyzdžiui, uždažė per pusę metų atsiradusias Rusijos vėliavos spalvas.
Deja, kol kas savivaldybės rūsys yra pagrindinė slėptuvė nuo rusų bombų ir raketų. Be to atsirado daug darbo, aiškinantis rusų nusikaltimus.
„Neseniai lankėmės rūsyje, kur buvo įrengtas vietinis kalėjimas ir kankinimų kamera. Žmonės išgyveno tikrai sunkius laikus. Yra vietinių žmonių, kurių likimas iki šiol nėra žinomas. Daug jų žuvo, daug buvo priverstinai evakuoti į Rusijos Federaciją. Deja, buvo išvežta ir vaikų“, – kalbėjo vietos savivaldybės vadovas Viačeslavas Zadorenko.
Sprendžiant pagal paskutinius Ukrainos kariškių veiksmus, puolamųjų veiksmų tempas sumažėjo.
Bet, pavyzdžiui, Oskilo upė, ties kuria rusai bandė sukurti naują gynybos liniją Charkivo srities šiaurės rytuose, ukrainiečiai jau forsavo. Tai sudaro jiems palankias sąlygas visiškai išvaduoti Charkivo sritį ir pulti gretimą Luhansko sritį okupavusius rusus.
„Galbūt dabar kai kuriems iš jūsų atrodo, kad po pergalių serijos darome tam tikrą pertrauką. Bet tai nėra pauzė, tai yra pasiruošimas kitai pergalių serijai, kitoms pergalėms ir mums labai svarbiems pavadinimams, kuriuos reikia išgirsti. Nes Ukraina privalo būti laisva, visa“, – sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Kita vertus, rusai ir toliau kontroliuoja daug pietinių Ukrainos žemių, toliau apšaudo Zaporižios atominės jėgainės teritoriją ir yra labai abejotina, kad šis karas greitai baigsis.
Bidenas žada tvirtą paramą
Apie tai ir apie tvirtą paramą Ukrainai interviu kanalui CBS kalbėjo ir JAV prezidentas Joe Bidenas.
„Ta kaina, kurią Ukrainos žmonės moka už šį karą yra nepaprastai didelė. Bet mes remsime juos tol, kol reikės mūsų pagalbos“, – sakė JAV vadovas.
Paklaustas, kiek toli JAV yra pasiryžusi eiti su parama Ukrainai, JAV prezidentas J. Bidenas atsakė – „tiek, kiek prireiks“.
Vargu ir ar Vladimiro Putino režimą išsaugos pasamdyti kaliniai. Nors tuo dabar intensyviai užsiima pagrindinis Kremliaus privačių karinių pajėgų „Vagner“ grupuotės vadas Jevgenijus Prigožinas.
„Po pusės metų einate namo – gavę malonę. Tie, kurie nori pasilikti su mumis – pasilieka su mumis“, – kaliniams sakė jis.
Abejotina, kad kaliniai ir kiti V. Putino generolų samdiniai atlaikys bent porą mėnesių, tuo labiau ž pusę metų fronte. Bet jų žmonos ir motinos Rusijoje kol kas nesiskundžia dėl tų 50 tūkst. dolerių vertų išmokų, kurias jos gauna už žuvusius savo vyrus.
Kita vertus, nors rusai išminavimu užsiima pasiėmę ilgą lazdą, karas Ukrainoje vis labiau virsta aukštų technologijų karu. Ir jei jis truks ilgai, vakarų remiama Ukraina gali įgyti lemiamą persvarą. Pavyzdžiui, Ukrainos aviacinių reaktyvinių variklių gamintojai pristatė naujausią bendrą produktą su garsiuoju Turkijos bepiločių gamintoju „Bayraktar“. Tai bus naikintuvo dydžio, labai greitas bepilotis, su modernia navigacija ir daug ginklų.
Visą LNK reportažą žiūrėkite čia: