„Sunku susikalbėti, nes ir man nesinorėjo klausytis <...> sunkiai suvokiamų (jo – ELTA) kalbų. Na, jo demonstratyvumas turbūt pademonstruotas buvo ne kartą, ir ne tiktai mano atžvilgiu“, – žurnalistams JAV sakė prezidentas.

Anot jo, toks Rusijos atstovo elgesys atspindi bendrą valstybės agresorės poziciją JT saugumo principų klausimu.

Vasily Nebenzya

„Tai yra turbūt vėlgi tąsa to paties Rusijos elgesio, kuri visa savo povyza demonstruoja, kad jai nusispjauti į Jungtinių Tautų Chartijos principus, ir kad ji iki galo toliau naudosis tomis privilegijomis, kurios kažkada buvo jai suteiktos, tačiau prarado savo prasmę, kadangi Rusija yra nebe ta Rusija, arba nebe ta Sovietų Sąjungos tęsėja, kuomet buvo įkurtos Jungtinės Tautos ir prasidėjo šitos svarbios organizacijos egzistavimas“, – teigė šalies vadovas.

„Nemanau, kad Rusija tokiu savo destruktyviu elgesiu nusipelno pasaulio tautų simpatijų“, – pridūrė šalies vadovas.

G. Nausėda

Jungtinių tautų (JT) Generalinėje Asamblėjoje Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda teigė, kad trečius metus tęsiantis Rusijos sukeltam karui Ukrainoje JT organizacijai reikia imtis pokyčių. Šalies vadovas atkreipė dėmesį, kad, trūkstant daugiašalio atsako į agresiją, kyla abejonių dėl šios organizacijos sistemos patikimumo.

„Mūsų bendras kolektyvinis atsakas iki šiol buvo nepakankamas. Mes nesugebėjome sustabdyti šios beprotybės. Nesugebėjome priversti Rusijos persigalvoti dėl savo pavojingų veiksmų. (...) iki šiol agresorius slepiasi po Saugumo Tarybos nuolatinės narės priedanga. Pasislėpęs tiesiog plika akimi matomoje vietoje. Tyčiojasi iš kiekvieno iš mūsų, turėdamas neribotą veto teisę“, – antradienį Niujorke vykstančioje JT Generalinėje asamblėjoje kalbėjo G. Nausėda.

„Tai baisus smūgis pačiam Jungtinių Tautų sistemos patikimumui. Nepaisant to, nuolat girdime raginimus Ukrainai pasiduoti, eiti į kompromisą dėl savo suvereniteto ir teritorinio vientisumo arba sutikti su Rusijos ultimatumais“, – sakė šalies vadovas.

Jo teigimu, reformuoti Saugumo Tarybą ir atkurti JT Chartijos patikimumą yra bendra pareiga. „Kad visiškai suprastume, kas šiuo metu pastatyta ant kortos, turime imti klausyti Rusijos vadovų ir jų atstovų Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje žodžių. Kiek kartų jie atvirai pripažino, kad Kremlius ketina nušluoti Ukrainą nuo žemės paviršiaus! Jei bet kuriai suvereniai valstybei gresia visiškas sunaikinimas, jokia šalis nebėra išties saugi“, – tikino G. Nausėda.

G. Nausėda

JT narėms – raginimas vykdyti arešto orderį prieš V. Putiną

G. Nausėda atkreipė dėmesį, kad, siekiant išvengti humanitarinės katastrofos, Ukrainai dar vis yra būtina sutelkta ir greita pagalba. „(...) Ukrainai reikės daugiau karinės įrangos, amunicijos, medicinos priemonių. Ukrainai taip pat skubiai reikia humanitarinės ir finansinės pagalbos. (...) Rusijos atakos sunaikino 80 proc. Ukrainos šiluminės energijos gamybos ir trečdalį hidroenergijos pajėgumų“, – kalbėjo jis.

JT Generalinėje Asamblėjoje Lietuvos vadovas taip pat kreipėsi į Rusijai palaikymą reiškiančias šalis – Baltarusiją, Iraną, Šiaurės Korėją ir Kiniją – ragindamas jas stabdyti agresorei teikiamą paramą. JT šalis G. Nausėda ragino įvykdyti ir Tarptautinio baudžiamojo teismo išduotą arešto orderį prieš Vladimiro Putino nusikaltimus. „Tarptautinis baudžiamasis teismas jau yra išdavęs Vladimiro Putino arešto orderį dėl jo nusikaltimų, konkrečiai dėl vaikų deportacijos ir neteisėto jų išgabenimo. Raginu Jungtinių Tautų valstybes nares vykdyti šį orderį. Įšaldytas Rusijos užsienio turtas taip pat turėtų būti panaudotas Ukrainai padarytai žalai atlyginti“, – teigė prezidentas.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (17)