Apie tai ministras pranešė antradienį apsilankęs sostinės V. Kudirkos aikštėje vykusioje protesto akcijoje dėl vėluojančio kultūros rėmimo.
"Labai svarbu, kad Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas būtų pasiruošęs ir skubos tvarka įvertintų paraiškas finansavimui teikti. Visi rytoj turėtų būti pasiruošę atnešti paraiškas", - sakė Š. Birutis.
Sostinės V. Kudirkos aikštėje antradienį keletas kultūrinės žiniasklaidos redaktorių ir jų bičiulių surengė simbolinę akciją "Pernykštis sniegas". Akcijos dalyviai kastuvais sniegą permetinėjo iš vienos vietos į kitą ir atgal, taip primindami, kad valdžios žmonių požiūris į kultūrą ir parama jai, ypač kultūros spaudai, išlieka toks pat absurdiškas, kaip ir sniego kasimas iš vienos vietos į kitą.
Permetę sniegą iš vienos vietos į kitą, kultūros darbininkai savo kastuvus atrėmė į "Varpo" redaktoriaus Vinco Kudirkos paminklą.
"Šiuo simboliniu veiksmu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į absurdišką kultūros rėmimo situaciją, jau tapusią liūdna tradicija. Jau seniai praėjo terminas skelbti spaudos rėmimo konkursą, o ta tema vis dar susirašinėja įvairios įstaigos, ministerijos, Vyriausybė nepasirašo kažkokio popieriaus, kuris leistų Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui inicijuoti paramos projektų teikimą, - kalbėjo vienas iš akcijos sumanytojų, mėnraščio "Metai" redaktorius Antanas Šimkus. - Pernykštis sniegas. Šiemetis sniegas. Daryk, ką nori, niekas nesikeičia. Todėl tokio absurdo akivaizdoje imamės absurdą iliustruojančių veiksmų".
"Vyriausybės požiūris į kultūrą toks, kad ji ne taip reikalinga arba jos iš viso gali nebūti", - sakė portalo bernardinai.lt kultūros redaktorius Gediminas Kajėnas.
"Čia problemų - visa grandinė. Šiuos metus pradedame su tuščia sąskaita. O tuščia ji dėl to, kad atsiskaitėme už praėjusių metų projektus. Dabar neturime jokių finansų, išskyrus labai kuklią prenumeratą, - kalbėjo "Šiaurės Atėnų" redaktorė Giedrė Kazlauskaitė. - Visa kultūrinė spauda iki šiol ne tik kad nėra gavusi finansavimo 2016 metams, bet net nepaskelbtas konkursas. Tai reiškia, kad net jį paskelbus šiomis dienomis, rezultatų tegalima tikėtis po trijų mėnesių. O iš ko ligi to laiko mums mokėti spaustuvei, bendraautoriams, darbuotojams?"
Pasak akcijos rengėjų, pats akivaizdžiausias tokio neveiklumo pavyzdys yra dabartinė kultūros leidinių padėtis.
Renginio iniciatorių teigimu, tokia situacija yra metų metais formuoto sisteminio požiūrio rezultatas. "Po praėjusių metų pirmąjį pusmetį vykusių ilgų pokalbių, peticijų, radijo laidų, diskusijų su Lietuvos kultūros taryba ir Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondu, Prezidentūros, Vyriausybės, Kultūros ministerijos raštų galiu tik pasakyti, jog niekas nepasikeitė. Niekas. Greičiausiai valdininkai neranda laiko padėti dviejų parašų ir antspaudo", - sakė akcijos dalyvis, "Literatūros ir meno" redaktorius Gytis Norvilas.
Anot kultūros ministro Š. Biručio, Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas nesusitvarkė iki galo.
"Iš tikrųjų reikia dar kartą akcentuoti, kad daug nusiskundimų iš spaudos, kultūrinių leidinių dėl neobjektyvumo, neskaidrumo, ir todėl daugiau kaip prieš metus buvo taisytas įstatymas. Jame buvo numatytos, mano manymu, gana sudėtingos procedūros. Manau, būtų užtekę ministro įsakymo, ir jis prisiimtų visišką atsakomybę. Dabar procedūros numatytos gremėzdiškos, kai fondo taryba paruošia nuostatus, tada du Seimo komitetai juos svarsto, tvirtina. Paskui pateikia Kultūros ministerijai. Suprantu, kad jie piktinasi. Ir, ko gero, teisingai, nes procedūros užsitęsė. Jos gana ilgos", - kalbėjo Š. Birutis.