„Eurostato duomenimis, 2016 metais Lietuva socialinei sričiai skyrė tik 14,6 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) ir buvo pačiame gale, drauge su Rumunija ir Turkija. Latvija ir Estija mus aplenkė. ES vidurkis - 28 proc. Su tokiomis socialinėmis problemomis ir tokiais skaičiais atrodome apgailėtinai”, - konstatavo K. Paulikė.

Šeimos stiprinimo įstatyme Vyriausybė nustačiusi bazinį paslaugų šeimai paketą, kurio prieinamumą savo teritorijoje turėtų užtikrinti visos savivaldybės. Antradienį K. Paulikė jį pristatė Seimo socialinių reikalų komitete.

Pasak patarėjos, socialinėms paslaugos savivaldybėse finansuoti iš viso reikėtų 331 mln. eurų. Dalis finansavimo jau skirta savivaldybėms.

„Siekiama, kad iš privalomo teikti socialinių paslaugų sąrašo nebūtų išbraukta nė viena paslauga, nors savivaldybėms tai nebūtinai paranku, pareikalaus daugiau pastangų, darbo”, - komentavo K. Paulikė.

Pavyzdžiui, viena iš numatomų priemonių, kurios aprašą dabar rengia SADM, „Socialinės integracijos stiprinimo mechanizmai vaikams ir jaunuoliams su aukštos rizikos elgsena ir (ar) iš nepalankių aplinkų“.

Pasak K. Paulikės, viena iš tikslinių grupių - specialiųjų poreikių vaikai, tarp kurių ir turintys autizmo sutrikimų.

Kitos tikslinės grupės, kurių paslaugoms numatoma skirti 4 mln. eurų - jaunuoliai iš socialinės rizikos šeimų, kurie greitu metu pradės savarankišką gyvenimą (nuo 16 metų); jaunuoliai iš globos institucijų, globėjų šeimų, šeimynų, kurie greitu metu pradės savarankiškai gyventi (nuo 16 metų), vaikai ir jaunuoliai, išėję iš socializacijos centrų ir pradedantys savarankišką gyvenimą, bei grįžtantys į savo gyvenamąją vietą iš gydymo įstaigų (pvz., psichiatrijos dienos stacionaro), prekybos žmonėmis aukos iki 29 metų, vaikai ir jaunuoliai, patyrę smurtą artimoje aplinkoje iki 29 metų, specialiųjų poreikių (pvz., autizmo sindromą) turintys vaikai iki 18 metų.

Kaip pridūrė K. Paulikė, specialiųjų poreikių vaikams būtų skirti 2-3 projektai po maždaug 235 tūkst. eurų 18-24 mėnesiams. Veiklos - nuo specialistų rengimo iki darbo metodikų diegimo.

Bazinių paslaugų šeimai paketą Vyriausybei ketinama pateikti iki lapkričio 30 dienos - pora mėnesiu vėliau nei planuota, nes užtruko paslaugų sąrašo, prieinamumo kriterijų, išvystymo normų aprašų derinimai.

Paslaugas dar reikės suderinti ir su Demografijos, migracijos ir integracijos 2018-2030 metų strategijos priemonių planu, kuris dar tik baigiamas rengti, kitais dokumentais.

ES priemonės „Kompleksinės paslaugos šeimai“ tęstinumui SADM yra gavusi 22 mln. eurų.

Pasak K. Paulikės, kreiptasi į savivaldybes dėl informacijos pateikimo apie pačias reikalingiausias paslaugas, kurias galėtume finansuoti per ES projektą.

Vyriausybei apsisprendus patvirtinti bazinį paslaugų šeimai paketą, jis bus privalomas kiekvienoje savivaldybės teritorijoje.

ELTA primena, kad šiuo metu savivaldybėse teikiamos paslaugos skiriasi, bet parengtas bazinių paslaugų šeimai paketas, aiškiai apibrėš, kokias paslaugas neatlygintinai galės gauti šeima, turėdama vienokius ar kitokius poreikius.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (29)