Vyresnieji, moksleiviai Airidas, Paulius, Renaldas ir Edvinas, buvo užsiėmę žaidimais, įsitaisę prie televizoriaus. 31 metų moteris penkis sūnus augina viena. Praėjusių metų rugpjūtį ji tapo našle. Kaunietei dar per skaudu pasakoti apie šeimą ištikusią tragediją. Ji tik užsiminė, kad vyras pavasarį išvyko į Angliją, o baigiantis vasarai žuvo.

„Rugsėjį turėjome išvažiuoti ir mes, bet nespėjome“, – jaudulį tramdė jauna moteris.

Penkių sūnų mama sako privalanti padaryti viską, kad vaikai užaugtų sveiki, baigtų mokyklą. Berniukai neblogai mokosi, Airidas ir Paulius sportuoja. Jiems gerai sekasi.

Šeima penkeri metai gyvena savivaldybės skirtame bute, buvusiame bendrabutyje. Du maži kambarėliai ir bendra virtuvė – tai visas šešiems žmonėms skirtas būstas. Dėl buto ji ne kartą kreipėsi į įvairias institucijas, bet pagalbos nesulaukė. „Nors ir penkiais aukštais vaikai tegul miega, vis tiek buto greitai negausite“, – tebeskamba ausyse valdininkų žodžiai.

Skaudūs žodžiai žeidžia

Kauniečiai Jūratė ir Rolandas Gudauskai augina šešis vaikus. Vyriausiajai Renatai, A.Stulginskio vidurinės mokyklos moksleivei, – šešiolika, o pačiam mažiausiajam, Haroldukui, – tik ketveri.

36 metų moteris įsitikinusi, kad vaikai yra didžiausias šeimos turtas, nors dėl to tenka patirti įvairių rūpesčių.

„Skaudžiausia būna, kai apsilankiusi seniūnijoje ir paprašiusi kokios nors pagalbos išgirstu įžeidžiančių žodžių. Esą pati esu kalta, kad prisigimdžiau tiek vaikų. Į daugiavaikes šeimas dažnai žiūrima pašaipiai. Mums mažai kas padeda“, – savo išgyvenimais dalijosi daugiavaikė mama.

Paramos ji sulaukia tik iš mokyklos ir iš Gausių šeimų bendrijos. „Dalijamės vaikų išaugtais drabužiais, kartu rengiame šventes. Pernai bendrija padėjo mūsų šeimai apsilankyti prie jūros. Vaikai ją matė pirmą kartą“, – prisiminė J.Gudauskienė.

Daugiavaikė mama nėra sulaukusi paramos iš politikų ar verslininkų. Ją žeidžia, kai kartais per šventes vaikams nuperkama saldainių ir manoma, kad labdaringa misija baigta. Dar skaudžiau būna, kai aukoti varguoliams žmonių prašoma viešosiose vietose.

Abu Gudauskai dirba prekybos centre, gauna minimalų atlyginimą. Aštuonių žmonių šeima gyvena vieno kambario bute, kurį Jūratei paliko močiutė.

„Sunkiai telpame. Savivaldybėje pasakė, kad bus sudaryta atskira eilė daugiavaikėms šeimoms. Paduosime dokumentus, bet manau, kad būsto ilgai teks laukti. Politikams labiausiai turėtų rūpėti, ar gausios šeimos turi kur gyventi“, – įsitikinusi J.Gudauskienė.

Politikams rūpi savireklama

O.Ivanauskienė 3000 litų skolinga už elektrą ir bijo, kad ji nebūtų išjungta. Kompensuojama tik didžioji mokesčio už šilumą dalis, o mokant už kitus patarnavimus lengvatų nėra.

Šeimos pajamos – 1300 litų. „Nemėgstu kreiptis į labdaringas organizacijas. Kai nueinu, būnu nužiūrėta nuo galvos iki kojų. Nesu prasigėrusi, vaikai nemurzini. Toks jausmas, lyg nežinau, ko noriu“, – nelinksmais įspūdžiais dalijosi Odeta.

Kai vaikai sirgo ir neturėjo pinigų vaistams įsigyti, moteris ryžosi nueiti į „Caritas“. Gavo pasenusių medikamentų, kurių vaikams duoti nedrįso.

„Jei bent viena Seimo narė užsuktų į mūsų bendrabutį ir pamatytų, kaip gyvena šeimos, gal suprastų, kokios pagalbos joms reikia“, – svarstė našlė.

Kauno gausių šeimų bendrija vienija 80 šeimų, kurios augina mažiausiai po tris, o kai kurios – po aštuonis devynis vaikus.

Bendrijos pirmininko pavaduotojos, „Aušros“ gimnazijos pedagogės Algirdos Surblienės šeimoje auga keturios atžalos.

Gausių šeimų rūpesčiais gyvenanti A.Surblienė mano, kad politikai, rengdami vienkartines akcijas, turi savų tikslų – jiems svarbiau savireklama, o ne reali parama skurstantiesiems.

Akcijos – be naudos

„Daugiavaikės šeimos yra pakankamai išdidžios. Tėvams labai reikia pagalbos, bet jie nesižemina jos prašydami. Kai pajunta abejingumą ar atsainų požiūrį, jaučiasi atstumti“, – įsitikinusi A.Surblienė.

Politikai turėtų labiau domėtis daugiavaikių šeimų gyvenimu, buitimi, vasaros poilsiu. Dabar pažadai varguoliams dažniausiai pasipila tik prieš rinkimus, o vėliau pamirštami. Bendrijos pirmininkės pavaduotoja labiausiai vertina šeimų savitarpio pagalbą, nes tik patys augindami daug vaikų tėvai geriausiai supranta vieni kitus.

Verslininkė, moterų klubo „Milda“ prezidentė, Panemunės katalikių moterų draugijos pirmininkė Alė Jurgaitienė, įsitikinusi, kad vienkartinės akcijos naudos neduoda.

„Nuolat globojame dvi daugiavaikes šeimas. Žinome visas jų bėdas, kiek galime, padedame materialiai. Stengiamės rasti verslininkų, kurie neabejingi varguoliams, bet ne visi juos užjaučia“, – aiškino A.Jurgaitienė.

Kauno socialinės rūpybos skyriaus duomenimis, mieste gyvena 2500 daugiavaikių šeimų, auginančių beveik 8000 vaikų. Visi vaikai iki 18 metų kas mėnesį gauna 52 litų pinigines išmokas, o skurdžiausieji – dar ir socialines pašalpas. Daugiavaikių šeimų tėvai mano, kad tai – tik lašas jūroje.