Auditą SAM atlikusi Valstybės kontrolė sukritikavo 1,6 mln. eurų mokėjimą lizingo bendrovei ir pavėluotą 666 tūkst. eurų Europos Sąjungos (ES) lėšų įsisavinimą, kai dėl šios priežasties teko grąžinti pinigus ES. Auditoriai teigia nustatę, kad ministerija iš viso daugiau kaip 2,3 mln. eurų panaudojo ne funkcijoms vykdyti, o kitoms reikmėms. Paaiškinimuose BNS ministerija sako, kad papildomos išlaidos panaudotos įgyvendinti ministerijai priskirtoms funkcijoms.
„Papildomos išlaidos patirtos dėl ne nuo SAM priklausančių aplinkybių“, - nurodo SAM ir aiškina, kad iš Vilniaus miesto savivaldybės perėmusi Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės savininko teises ir pareigas, turėjo sumokėjo 1,6 mln. eurų siekiančią savivaldybės skolą lizingo bendrovei už ligoninės naudojamą medicininę įrangą.
Kartu ministerija aiškina, kad dėl 666 tūkst. eurų, kuriuos ES teko grąžinti greitosios pagalbos automobiliuose laiku nepradėjus naudoti nusipirktos technikos, teisėsauga pažeidimų nenustatė.
„SAM, įgyvendindama Greitosios medicinos pagalbos automobilių parko atnaujinimo programą pagal VRM specialistų parengtą specifikaciją, įsigijo greitosios medicinos pagalbos automobilių kompiuterius su GPS ir programine įranga. Šią įrangą ne vėliau kaip iki 2011-12-31 turėjo pradėti naudoti Bendrasis pagalbos centras. Tačiau, negavusi finansavimo, VRM neįdiegė TETRA sistemos (...) Pažymėtina, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos 2014-06-02 sprendimu buvo nutrauktas ikiteisminis tyrimas, nenustačius nei SAM, nei BPC veiksmuose pažeidimų“, - pabrėžė ministerija.
Auditoriai taip pat pareiškė, kad ministerija sudarė sąlygas privatiems juridiniams asmenims pelnytis iš valstybės turto. Anot auditorių, Valstybės kontrolė 2011 metais rekomendavo ministerijai įvertinti Šiauliuose esančių patalpų nuomos sutartį, bet ministerija neatsižvelgė į rekomendacijas ir nuomoja patalpas privačiai bendrovei, o ši jas pernuomoja už beveik 10 kartų didesnę sumą.
„Valstybės tarnybos senbuviai mane tikina, kad prie tokių faktų ir skaičių priprantama. Kaip ekonomistas negaliu su tuo susitaikyti. Privalome visi žinoti, kad ne tik biudžeto lėšos, bet ir valstybės įstatymai turi ekonominę vertę, nes jiems sukurti buvo naudojami riboti ir ekonomiškai vertingi ištekliai”, – sakė valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.
Ministerija savo ruožtu pažymi dar pernai uždraudusi bendrovei ,,Deverono vaistinė“ pernuomoti šias patalpas. Taip pat aiškinama, kad bendrovė rekonstravo patalpas ir taip padidino valstybės turtą, o nuomos mokestis buvo koreguotas po 2011 metais Valstybės kontrolės išsakytų pastabų.
„Pasibaigus nuomos sutarties galiojimo laikui, SAM skelbs naują viešą nuomos konkursą dėl patalpų nuomos, nes dabar nutraukus nuomos sutartį, SAM galimai patirtų dar didesnes išlaidas“, - aiškina ministerija.
Ministerijai auditoriai išsakė kritikos ir dėl senų greitosios medicinos pagalbos automobilių. Ji teisinasi, kad pernai vykęs konkursas dėl naujų automobilių pirkimo nutrauktas, nes buvo pasiūlytos per didelės, SAM nepriimtinos kainos.
„Artimiausiu metu bus pakartotinai skelbiamas naujas GMP automobilių pirkimo konkursas, tikintis gausesnio tiekėjų dalyvavimo ir mažesnių kainų“, - aiškina ministerija.