Etikos ir procedūrų komisija pasiūlė balsuoti ne dėl rezoliucijos, o dėl paties teisinės neliečiamybės naikinimo, bet galiausiai parlamentarai nusprendė galutinį sprendimą priimti antradienį, kitame plenariniame posėdyje.
Seimo komisija pasiūlė panaikinti toje pačioje byloje teisiamo DP pirmininko Viktoro Uspaskicho teisinį imunitetą.
Dėl parlamentarų teisinės neliečiamybės panaikinimo Vilniaus apygardos teismo prašymu į Seimą praėjusią savaitę kreipėsi generalinis prokuroras Algimantas Valantinas.
Kaip ketvirtadienį Seimo posėdyje teigė komisijos pirmininkas konservatorius-krikdemas Stasys Šedbaras, prokurorų pateikta medžiaga dėl V. Gapšio sukėlė nemažai abejonių. Pavyzdžiui, parlamentarams užkliuvo patys kaltinimai, jų pateikimo ir teisinių procedūrų atlikimo laikas.
„Kaltinimai V. Uspaskichui beveik sutampa su kaltinimais V. Gapšiui, tik šiam pateikti mažesne apimtimi. Kur čia atsakomybės skirtumas? (…) Aiškaus individualizavimo mums pateiktoje medžiagoje nebuvo“ – retoriškai klausė S. Šedbaras, pažymėdamas, kad žemesnes pareigas einančio žmogaus atsakomybė turėtų būti mažesnė.
V. Gapšys anksčiau yra buvęs DP vicepirmininkas ir atsakingasis sekretorius.
Ne vienas ketvirtadienio posėdyje kalbėjęs Seimo narys piktinosi, esą DP byla yra politizuota. S. Šedbaras pripažino, kad šie įtarimai nėra visiškai be pagrindo: „Koks čia yra noras, ar politikavimas, ar ne, pasakyti negalime, tačiau įvairių prielaidų ir abejonių yra“.
Pats V. Gapšys tikino nenorintis išvengti atsakomybės – apginti savo nekaltumą jis esą galėtų pasibaigus Seimo kadencijai. „Darbietis“ tuomet žada net prašyti panaikinti senaties terminą, kuris baigsis 2014 m., praėjus porai metų po Seimo kadencijos pabaigos.
DP nariai, prašydami pritarti komisijos išvadai, negailėjo liaupsių V. Gapšiui. Kolegą užtarusi komisijos narė „darbietė“ Virginija Baltraitienė prašė parlamentarų „nežlugdyti jauno žmogaus ir politiko“.
„Kalbėti, kad jaunas politikas yra kažkokios organizuotos gaujos narys, tiesiog juokinga“, - antrino DP atstovas Kęstutis Daukšys. „Tai yra jaunas, perspektyvus žmogus, mylintis savo valstybę“, - tvirtino V. Uspaskichas.
Tuo metu Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Audrius Endzinas priminė, kad V. Gapšio veika, dėl kurios jis teisiamas, buvo padaryta dar neįgijus Seimo nario statuso. Todėl jis kartu su frakcijos kolegomis siūlė suteikti „darbiečiui“ galimybę paneigti pareikštus įtarimus.
Anot kitos šios frakcijos narės Dalios Kuodytės, pritarti komisijos parengtai rezoliucijai dėl V. Gapšio teisinės neliečiamybės būtų „mažų mažiausiai amoralu“.
„Pritardami rezoliucijai skelbiame totalinį nepasitikėjimą Lietuvos teisine sistema. (…) Aš esu prieš, kad Seimas taptų prokuroru ar teisėju“, - pažymėjo konservatorius-krikdemas Saulius Pečeliūnas.
V. Uspaskichui ir V. Gapšiui inkriminuojamos įvairios veikos, sunkiausia – apgaulingas DP buhalterinės apskaitos tvarkymas. Už tai gresianti griežčiausia bausmė – iki 4 metų laisvės atėmimas.
Kaltinamajame akte nurodyta, kad partija 2004-2006 m. neįrašė į oficialią apskaitą daugiau kaip 24 mln. Lt pajamų, daugiau kaip 23 mln. Lt išlaidų, nesumokėjo valstybei daugiau kaip 3,8 mln. Lt mokesčių ir įmokų.