Tačiau politikui patekus į Seimą, reikia jau visų parlamentarų leidimo traukti kolegą teisminėn atsakomybėn ar apriboti jo laisvę.

VRK panaikino Darbo partijos narių Viktoro Uspaskicho ir Vytauto Gapšio, Tvarkos ir teisingumo atstovo Evaldo Lementausko, liberalės Linos Sukackienės, Tautos prisikėlimo partijos nario Roko Žilinsko ir socialliberalo Viktoro Bugnevičiaus teisinę neliečiamybę.

Į Seimą jau pateko V.Uspaskichas, V.Gapšys ir R.Žilinskas. Pirmieji du Darbo partijos byloje kaltinami finansinėmis machinacijomis, trečiasis teisiamas dėl viešosios tvarkos pažeidimo, septynių policijos pareigūnų įžeidimo ir pasipriešinimo jiems. Reali tikimybė, kad po antrojo turo į Seimą pateks ir E.Lementauskas, įtariamas bandęs papirkti sostinės tarybos narį Vidą Urbonavičių. Jo byla dar nepasiekė teismo.

L.Sukackienė ir V.Bugnevičius pralaimėjo rinkimus ir jau netrukus turėtų netekti kandidato statuso, todėl teisėsauga galės be kliūčių tirti su jais susijusias bylas.

Spręs kolegos

"Visais atvejais, matyt, turėtų spręsti Seimas", – pabrėžė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Jis neabejoja, kad visi išrinkti politikai galės prisiekti. "Tuomet įsijungs Konstitucijoje ir Seimo statute numatytas mechanizmas, kad tik visas Seimas gali leisti parlamentarą patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti jį ar kitaip suvaržyti jo laisvę", – aiškino VRK vadovas.

Panašiai svarstė ir Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka. Jis sakė, kad į Seimą dėl atitinkamo parlamentaro teisinės neliečiamybės panaikinimo turėtų kreiptis prokuroras arba teisėjas.

Kalėjimas negresia

Konstitucija ir įstatymai draudžia Seimo nariais rinkti asmenis, nebaigusius atlikti teismo paskirtos bausmės. Tai reiškia, kad teismui nubaudus į Seimą išrinktą politiką laisvės atėmimo bausme, jam nebus leista prisiekti. Toks politikas nepradės eiti parlamentaro pareigų, kol neatliks bausmės kalėjime. Jeigu teismas nustatytų tik piniginę baudą, asmuo laikomas atlikusiu bausmę, kai tą baudą sumoka.

"Šiuose rinkimuose, regis, nė vienam į Seimą išrinktam politikui negresia laisvės atėmimo bausmė, nebent administracinės", – svarstė Z.Vaigauskas.

Nori kaltės įrodymų

V.Uspaskichas rinkimų naktį lyg juokais, lyg rimtai užsiminė, kad galbūt neis į Seimą, nors yra išrinktas. "O ko ten eiti, kai partija turės tik aštuonias ar truputį daugiau vietų? Va, jeigu būtų kokie keturiasdešimt mandatų, tada kita kalba", – šypsojosi darbiečių lyderis.

Tačiau vakar V.Uspaskichas patvirtino tikrai tapsiąs parlamentaru: "Noriu pasiekti, kad bent dalis mūsų labai geros programos būtų įgyvendinta." Jis neigė einąs į Seimą slapstytis nuo teisminio persekiojimo. "Bet kai tapsiu parlamentaru ir prokurorai ateis prašyti panaikinti mano teisinę neliečiamybę, reikalausiu, kad pateiktų bent vieną mano kaltės įrodymą, nes visoje 152 tomų byloje jų nėra nei vieno", – kalbėjo V.Uspaskichas.

Paklaustas, ar ragintų kolegas parlamentarus balsuoti už tai, kad būtų panaikinta jo teisinė neliečiamybė, Darbo partijos vadovas atsakė: "Taip, jeigu iš tos aukštos tribūnos būtų pateiktas bent vienas mano kaltės įrodymas."