Pratybų metu treniruotasi teikti ir medicininę pagalbą – Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas imitavo, kad susižeidė koją leisdamasis laiptais, į priedangą jis buvo atneštas ant neštuvų.
„Visos pratybos yra iš esmės surežisuotos, niekada nebūna taip, kad niekas nežinotų scenarijaus. Bet pratybos – būtinos, nes oro pavojaus pratybų Seime dar nebuvo, nežinau apskritai, ar valstybėje buvo. Šiandien mes išsibandome oro pavojaus tipo pratybas, kai per tam tikrą laiką visi esantys pastate turi leistis į priedangą“, – jau priedangoje žurnalistams pasakojo P. Saudargas.
Pratybos šį kartą vyko tik pirmuosiuose ir antruosiuose Seimo rūmuose, žmonės evakavosi į priedangą.
„Labai svarbu užtikrinti srautų reguliavimą, pereiti per kabinetus, pažiūrėti, ar niekas neliko, ar visi žmonės susigaudo, kur eiti“, – dėstė P. Saudargas.
Ketina atidaryti dar vieną priedangą
Planuojama, kad priedangoje Seime bus galima gauti pirmąją medicinos pagalbą, manoma, kad joje slėptis galima būtų ilgai.
„Čia yra priedanga, [žmonės] galėtų būti ilgai priklausomai nuo to, ką čia turėtume vandens, maisto, medicinos atsargų. Priedanga turi kitą išėjimą. Pabaigoje pratybų kaip tik galėsime, ir visi bus paprašyti, išeiti į vidinį kiemelį iš šios priedangos, tai atitinka reikalavimus būtent priedangai, ne slėptuvei“, – komentavo politikas ir patikino, kad kuriam laikui maisto atsargų Seimas turėtų.
Skaičiuojama, kad priedangoje po Vitražo galerija galėtų tilpti virš 100 žmonių (pratybos parodė, kad telpa ir 150). Dar vieną priedangą ketinama atidaryti ir antruosiuose Seimo rūmuose.
„Tai pirmi ir antri rūmai turėtų. Tada plėsime pratybas. Šiandien toks, galbūt, pirmas blynas“, – teigė P. Saudargas.
Jis tikino, kad įvykusios pratybos bus vertinamos ir aptariamos:
„Kas pavyko, kas nepavyko. Matom, kad žmonių Seime yra, nors atrodo, kad nėra plenarinio posėdžio <...>. Daugeliui tai buvo netikėta, nes tik pratybų organizatoriai žinojo, kada jos bus, koks scenarijus. Iš tikrųjų gera proga išsibandyti, kaip žmonės reaguoja, ir kanceliarijos darbuotojams, kurie atsakingi už tokio tipo evakuacijas, pasibandyti, kaip sekasi vykdyti funkcijas.“
Politiko teigimu, planuojamos ir kitos pratybos.
„Kitos pratybos bus skirtos netgi ir informuojant žmones ir treniruojantis, ką reiktų pasiimti, atsinešti, kokius daiktus palikti, kokius daiktus imti su savimi, ir dėl atsargų bus“, – sakė P. Saudargas.
Saudargas: turime galimybę persikelti ir balsuoti iš kitur
Kaip, esant oro atakų pavojui, o tokiu atveju galimai ir esant karo padėčiai, dirbtų Seimo nariai?
P. Saudargas pažymėjo, kad parlamentarai turi sąlygas dirbti nuotoliu.
„Jeigu būtų realus oro pavojus, aišku, visi tam kartui eitų į priedangą. Tačiau Seimas turi pasirengęs nuotolinio darbo sistemą, ją esame išbandę. Bet klausimas, kokiomis sąlygomis mes būsime priversti dirbti (ar veiks internetas – Delfi). Teoriškai per pandemiją mes esame išsibandę ir praktiškai esame išsibandę, kelis posėdžius turėję, taip kad, reikalui esant, Seimas galėtų dirbti nuotoliu arba iš kitos patalpos naudojant elektronines priemones. Savaime suprantama, kad ryšys turi būti ir matome, kad ir Ukrainoje ryšys yra, Aukščiausia Rada dirba“, – komentavo jis.
Jeigu dingtų internetas ir elektra, tuomet, pasak P. Saudargo, Seimo narių darbui yra numatyti kiti rūmai ir kitas Seimo pastatas.
„Jeigu tenka evakuotis iš šio pastato arba iš Vilniaus, tai Seimas turi galimybę persikelti ir balsuoti realiuoju būdu kitame pastate. Nebūtina čia visko atskleisti, bet yra kitas pastatas, dėl kurio sutarta“, – kalbėjo jis.
Pratybų metu Seime visi kiek pabuvo priedangoje po Vitražo galerija, o tada iš jos siauru požeminiu taku išėjo į lauką.