Užsienio reikalų komiteto pirmininko J. Karoso pateiktame rezoliucijos projekte siūloma "įvertinus demokratinės Rusijos paramą Lietuvos valstybei 1991 m. sausio 11–13 d. agresijos metu" ir tikintis, kad Rusija "įvertins asmenų, vadovavusių ir dalyvavusių 1991 m. sausio 11–13 d. agresijoje prieš Lietuvos valstybę, atsakomybę ir padės LR teisėsaugos institucijoms siekti teisingumo", paraginti Rusijos Federaciją pradėti konsultacijas su Lietuvos Respublikos Vyriausybe dėl SSRS įvykdytos okupacijos žalos atlyginimo.

A. Ažubalio pateiktoje rezoliucijoje rašoma, kad kompensacijos reikalautinos, mat 1991 m. sausio 11–13 d. SSRS ginkluotosios pajėgos įvykdė agresijos aktą prieš nepriklausomą Lietuvos valstybę ir jos žmones, o šiais Sovietų Sąjungos valdžios ir kariuomenės veiksmais buvo nužudyta ir sunkiai sužalota daug beginklių laisvės gynėjų, Lietuvos piliečių.

A. Ažubalis pabrėžia, kad Rusija 1991 m. liepos 29 d. Tarpvalstybinių santykių pagrindų sutartimi pripažino Lietuvą kaip vėl nepriklausomą nuo 1990 m. kovo 11 d., todėl 1991 m. sausio 11 d. puolimas yra agresija prieš nepriklausomą suverenią valstybę, o Rusijos Federacija pati tai pripažįsta ir yra pasaulyje įvardinta kaip SSRS tęsėja.

43 Seimo nariams projektą palaikius, prieš balsavus 2 ir susilaikius 9, priimta J.Karoso pasiūlyta Seimo rezoliucija „Dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo“.

Primename, kad Seimas penktadienį, Laisvės gynėjų dienos išvakarėse, neįtraukė į darbotvarkę Tėvynės sąjungos frakcijos nario Audronio Ažubalio pateiktos rezoliucijos, numatančios kreiptis į Rusiją dėl kompensacijų tragiškos 1991 m. dienos aukų artimiesiems.

„Aš manau, seniai laikas tiems žmonėms, kurie buvo sužaloti ir žuvo, ir jų šeimoms atlyginti tą padarytą skriaudą, kuri įvyko 1991 m. sausio 13 dieną. Ir Sausio 13-osios išvakarėse būtų labai didelis mūsų Seimo, mūsų politikų požiūris į tuos žmones, kurie nukentėjo“, – prasidedant posėdžiui į Seimo narius kreipėsi konservatorė Irena Degutienė.

Savo versiją, kodėl to klausimo svarstyti nevertėjo, pateikė liberalcentristas Algis Čaplikas.

„Man neaišku, kodėl jūs visada savo minėtą problemą prisimenate tik Sausio 13-osios išvakarėse? Kodėl jūs neprisiminėte prieš mėnesį, prieš du? – konservatorių klausė A. Čaplikas. – Tai man kvepia pigiu politikavimu – artėja rinkimai ir daugiau nieko.“

Jo vertinimu, šia rezoliucija nereiškiama nei pagarba, nei noras pagerbti žuvusiuosius. „Tai yra paprastas ciniškas politikavimas“, – Seime teigė politikas.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją