12 s be L.Stankūnaitės kandžiojimo
„Darbietis“ Mečislovas Zaščiurinskas po posėdžio sakė, kad pateiktas vaizdo įrašas iš dalies pateisino prokurorus, tačiau jis vis tiek yra tos nuomonės, kad buvusios teisėjos teisinio imuniteto naikinti nereikia, nėra reikalo jos suiminėti.
N. Venckienės bendražygis Povilas Gylys sakė, kad pareigūnai pateikė vos vieną iš penkių epizodų, kurio trukmė – vos 12 sekundžių. Pasak jo, nepateiktas įrašas, įrodantis, kad N. Venckienė nuskriaudė L. Stankūnaitę. Pasipriešinimas pareigūnui užfiksuotas, tačiau jis visgi mano, kad prokurorų reikalavimai yra neadekvatūs, o iškarpytas įrašas kelia daugiau klausimų nei atsakymų.
„12 sekundžių, kai reikia nuspręsti, kokia drama įvyko namų viduje. Ar buvo panaudota prievarta prieš mergaitę, ar buvo panaudota prievarta prieš teisėją, kuri turi teisinę neliečiamybę, ar veiksmai buvo adekvatūs, kaip į visa tai reagavo mergaitė. Visų šitų dalykų nėra. Netgi iš tų 12 sekundžių niekaip negalėjo būti kaltinime žodžio „suimti“. Visiškai neadekvatus reagavimas. Na gerai, tarkime, tas epizodas, vienas iš penkių, kai kam sudarė ar galėjo sudaryti tokį įspūdį, kad galbūt galima patvirtinti prokurorų prašymą. <...> Tačiau mes negalėjome įsitikinti, ar prokuratūra, teisėsauga neiškreipia informacijos. Aš matau lošimą į vienus vartus. <...> Per pastaruosius metus, kai buvo žymiai rimtesni kaltinimai, nebuvo žodžio „suimti““, - sakė jis.
Komisijos pirmininkas: „Pakako“
Tuo tarpu komisijos pirmininkas socialdemokratas Vytautas Saulis buvo kitokios nuomonės apie 12 sekundžių įrašo svorį. „Pakako, - atsakė jis į klausimą, ar trumpos iškarpos pakako patikėti N. Venckienės nusižengimu. - Kadangi didžioji dalis kaltinimų prokuroro teikime susikoncentruoja į gerbiamos N. Venckienės pasipriešinimą policijos pareigūnams, tą mes ir pamatėme. Daugiau, deja, komentuoti negaliu. <...> Nenoriu komentuoti, ką mačiau, nes pasirašiau už tai ir tikrai nenoriu turėti nemalonumų su Generaline prokuratūra.“
7 balsavo už prokuroro prašymo tenkinimą pilna apimtimi, 5 – prieš. „Darbietis“ Ričardas Sargūnas posėdyje nedalyvavo, nes yra išvykęs į komandiruotę. Komisijoje buvo siūloma koreguoti siūlymą, paliekant tiesiog frazę, kad leidžiama patraukti baudžiamojon atsakomybėn, bet nepaliekant konkretizavimo apie teisę suimti, tačiau komisijos nariai pasirinko prokurorui parankesnį variantą.
Ketvirtadienio finaliniame posėdyje parlamentarai pagaliau gavo Garliavos šturmo vaizdo įrašą iš prokurorų. Šie epizodai turėjo įrodyti, kad N.Venckienė per mergaitės perdavimo motinai operaciją kandžiojo ir spardė Laimutę Stankūnaitę, stumdė policijos pareigūną.
N.Venckienė: per daug neimu į galvą
Prieš komisijos posėdį Seime N. Venckienė žurnalistams sakė abejojanti, kad įrašas pasitarnaus prokurorams, ji kartojo, kad L. Stankūnaitės nekandžiojo ir nespardė.
„Mergaitė buvo plėšiama, draskoma, man rankos išlaužtos. Dėl to ir kilo konfliktas, aš to ir neneigiau. Tegul jie pateikia tą įrašą, kur aš spardžiau ir kandžiojau“, - sakė ji.
Parlamentarė sakė, kad neturi aiškios nuojautos, kaip balsuos laikinoji Seimo komisija. „Galbūt ir naikinti“, - apie būsimą sprendimą dėl jos teisinio imuniteto svarstė ji. Kaip vėliau balsuos Seimas, apie anksčiau kalbėtą juntamą palaikymą tiek iš Darbo partijos, tiek iš premjero Algirdo Butkevičiaus, šįkart politikė nesigyrė.
„Aš per daug į galvą neimu, dėl to, kad gyvenimas sukasi. Aš žinau, kad aš padariau viską, kad mergaitę išgelbėčiau. To vaizdo įrašo nepateikė tik dėl to, kad nusikaltimus darė kiti asmenys ir jie už tuos nusikaltimus gali būti kada nors teisiami“, - sakė ji.
Posėdis uždaras, atvirai - maldos
Nuo 16.30 val. komisija ėmė rinktis į posėdį po pertraukos, per kurią įkalbėjo prokurorus pateikti vaizdo įrašą. Uždaro posėdžio metu politikai turėtų apsispręsti – siūlyti Seimui naikinti arba palikti N. Venckienės imunitetą. Už uždarą posėdį anksčiau ketvirtadienį balsavo 7 komisijos nariai, prieš – 4, susilaikė 1.
Komisija posėdžiavo Seimo rūmų 006 kabinete. Šiame kabinete draudžiama turėti mobiliojo ryšio telefonus, jis paprastai skiriamas nacionalinio saugumo ir kitiems slaptumo reikalaujantiems klausimams. Už durų laukė būrys žurnalistų ir saujelė N. Venckienės rėmėjų.
Šeši žmonės Seimo foje susėdę ir suklaupę ant grindų meldėsi. Viena moteris skaitė maldą iš išmaniojo telefono, kiti jai pritarė.
Komisijai buvo pateikti du sprendimo variantai: siūlyti Seimo palaikyti prokurorų prašymą dėl N. Venckienės imuniteto naikinimo arba siūlyti jį atmesti.Prokurorai dėl vaizdo įrašo pateikimo persigalvojo paskutinę minutę, anksčiau jie teigė, jog tokią medžiagą pateikti draudžia įstatymas, o komisijai vaizdo įrašo turinys buvo perteiktas raštu.
DELFI primena, kad dar pirmadienį Generalinės prokuratūra pranešė, kad neduos įrašo, nes prokuroro sprendimas grindžiamas Baudžiamojo proceso kodekso nuostatomis ir teismų suformuota praktika, kad draudimas skelbti ikiteisminio tyrimo duomenis apie nepilnamečius nukentėjusiuosius yra absoliutus. Tai sukėlė komisijos narių pasipiktinimą, o N. Venckienė grasino skųsti generalinį prokurorą Darių Valį prezidentei Daliai Grybauskaitei.
Dėl šių ir kitų peripetijų užtruko komisijos išvadų rengimas, teko pratęsti jos darbo terminą. Anksčiau buvo numatyta, kad komisija turi baigti darbą iki 25 d. ir paruošti rezoliucijos projektą, kuriuo pasisakys už arba prieš tenkinimą generalinio prokuroro prašymo leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti Seimo narės N.Venckienės laisvę.
Su tokiu prašymu į Seimą generalinis prokuroras D. Valys kreipėsi sausio 15 d. Jis iš viso nurodė šešis Baudžiamojo kodekso straipsnius, pagal kuriuos norima N.Venckienei pateikti įtarimus.
Pasak generalinio prokuroro, ikiteisminių tyrimų metu surinkti duomenys leidžia manyti, kad N. Venckienė 2010 m. lapkričio 17 d. Panevėžio miesto apylinkės teismo patalpose viešai užgauliai pažemino teisingumą vykdantį teismą.
„Čia ne pabaiga, aš netylėsiu ir tuo niekas nesibaigs. Jūs pamatysit, praeis dveji, penkeri metai - ir viskas išlįs. Tegu jie negalvoja, kad jie dabar užgesino viską, būdami korumpuoti, kyšininkai, ir iškrypėlių klaną gindami, čia taip nebus“, - tai žodžiai, kuriais N. Venckienė 2010 m. lapkričio 17 d. apibūdino Panevėžio miesto apylinkės teismą, nutraukusį baudžiamąją bylą prieš vienintelį pedofilijos bylos įtariamąjį Andrių Ūsą.
N. Venckienė taip pat įtariama nevykdžiusi Kėdainių rajono apylinkės teismo 2011 m. gruodžio 16 d. sprendimo, kuriuo buvo įpareigota skubiai perduoti globojamą mergaitę mamai L. Stankūnaitei.
Seimo nare tapusi buvusi teisėjai pateikiami įtarimai ir dėl trukdymo antstolei. Pasak D. Valio, N. Venckienė taip pat įtariama 2012 metų gegužės 17 d. piktnaudžiavusi vaiko atstovo teisėmis, psichiškai gniuždžiusi L. Stankūnaitės dukrą, panaudojusi fizinį smurtą prieš L. Stankūnaitę ir prieš policijos pareigūną.
Primename, kad N. Venckienės teisinį imunitetą buvo panaikinusi Vyriausioji rinkimų komisija, kai „Drąsos kelio" lyderė buvo kandidatė į Seimo narius. Imunitetą N. Venckienei buvo panaikinęs ir praeitos kadencijos Seimas, nes būdama teisėja N. Venckienė taip pat turėjo teisinę neliečiamybę.
Kaip žinoma, Kėdainių rajono apylinkės teismas 2011 m. metų gruodžio 16-ąją nusprendė N. Venckienės mirusio brolio D. Kedžio ir jo sugyventinės L. Stankūnaitės dukrą, kurią globojo N. Venckienė, perduoti motinai.
Sprendimas, pasitelkus dideles policijos pajėgas, įvykdytas 2012 m. gegužės 17-ąją.