Gyvens sočiau

Kaip „Kauno dienai“ sakė Seimo finansų departamento direktorė Danutė Petrauskienė, naujajame parlamento biudžete numatyta, kad papildomoms išmokoms prireiks maždaug 5 mln. litų daugiau nei šiais metais.

„Kanceliarinių prekių kainos nepakilo, tačiau šios ir kitos išlaidos skaičiuojamos pagal vidutinį mėnesinį darbo užmokestį (VMDU), jam pakilus, keičiasi ir sumos. Kaip parašyta įstatyme, taip mes ir vykdome“, – teigė ji.

Trūksta logikos

Padidėjus VMDU, pagal biudžeto projektą nuo kitų metų Seimo narių išlaidoms, susijusioms su parlamentaro darbu, prireiks 1 mln. 426 tūkst. litų daugiau nei šiemet. Reprezentacijos išlaidos išaugs 589 tūkst. litų, Seimo narių biurams nuomuoti ir išlaikyti bus skiriama 190 tūkst. litų daugiau, suma už ryšio paslaugas pakils 247 tūkst. litų.

„Įvairių sąnaudų pririšimas prie VMDU ne visais atvejais atrodo logiškas, juo labiau neatrodo logiška, kad beveik didesnė pusė gaunamų pinigų yra neapmokestinami“, – tvirtino parlamento vicepirmininkas Gintaras Steponavičius.

Politikas mano, kad tai nėra skaidri sistema ir parlamentarai turėtų ryžtis ją keisti.

Panašu į vokelius

Parlamentinio Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Algirdas Sysas „Kauno dienai“ aiškino parengęs įstatymo projektą, kuriuo siūlys parlamentarams skiriamus priedus mokėti kaip darbo užmokestį.

„Nuo jų būtų mokami visi mokesčiai ir niekas mums nebepriekaištaus, kad mes gauname pinigus vokeliuose. Pats išmokų pririšimo prie VMDU principas yra ydingas, ir visos iš to plaukiančios pasekmės yra ydingos. Reikia atsisakyti priedų pieštukams, trintukams, mašinoms ir kitiems dalykams, – kalbėjo parlamentaras. – Pagal mano projektą Seimo nariai gautų mažiau, nes nuo visos sumos būtų skaičiuojami mokesčiai.“

Tiesa, A.Sysas naują parlamentarų darbo užmokesčio mokėjimo tvarką nustatančio projekto dar neužregistravo. Jis aiškino pirma norintis sužinoti, ką apie jį galvoja kolegos. Esą atsiradus pakankamai pritariančiųjų, galima būtų imtis projektą svarstyti.

Prieš išsiskirstydami atostogauti parlamentarai padidino bazinį atlyginimų dydį, pagal kurį skaičiuojamos politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų ir valstybės tarnautojų algos. Nuo kitų metų vidutinė parlamentaro alga padidės iki 4655 litų.