Šis sprendimas buvo priimtas spalio 23 dieną – Seimo valdybos posėdžio protokole įvardijama, kad už jį balsavo šeši Seimo valdybos nariai, vienas susilaikė.
Tačiau parlamento vadovas Viktoras Pranckietis šio Seimo valdybos sprendimo nepasirašė ir teikia jį valdybai persvarstyti „dėl posėdžio metu iškilusių abejonių“.
„Seimo pirmininkas jo nepasirašė ir praėjusią savaitę, spalio 30 dieną, parašė raštą, kuriuo prašo klausimą persvarstyti valdyboje dėl posėdžio metu iškilusių abejonių“, – BNS sakė V. Pranckiečio atstovė spaudai Karolina Frolovienė.
Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius BNS patvirtino, jog valdybos sprendimas nepasirašytas, tad jo nėra ir teisės aktų bazėje. Pasak A. Nekrošiaus, kol kas neaišku dėl šio sprendimo galiojimo, nors Seimo valdybos balsavimas ir buvo.
Seimo pirmoji vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė sako, kad parlamento vadovas turi teisę grąžinti valdybai persvarstyti sprendimą. Ji pati vienintelė susilaikė balsuodama dėl parlamentinei veiklai skiriamų lėšų naudojimo tvarkos.
„Jei Seimo pirmininkas mano, kad kažkas buvo neišgirsta, nesuprasta, gali nepasirašydamas grąžinti valdybai ir dar kartą prašyti įsigilinti, jeigu toks jo sprendimas yra, mes artimiausiame posėdyje apie tai kalbėsime“, – BNS sakė R. Baškienė.
Parlamento pirmoji vicepirmininkė sakė palaikanti dabartinę tvarką, kuomet lėšas galima leisti tik automobilio eksploatacijai, ir nemato priežasčių grąžinti nuomą, ypač kadencijai einant į pabaigą.
„Būtent mūsų iniciatyva buvo nustatyta daugiau atskaitomumo, ir ypač dėl automobilių naudojimo, nes praėjusių kadencijų praktikoje beveik visos lėšos buvo naudojamos automobilių nuomai ir eksploatavimui, buvo negražių situacijų, kad kai kurie Seimo nariai automobilius, nuomotus už parlamentinei veiklai skirtus pinigus, išsipirkdavo“, – kalbėjo vicepirmininkė.
„Aš dėl to ir susilaikiau, manydama, kad anas sprendimas buvo teisingas. Etikos ir procedūrų komisija mano, pasiūlydama kompromisinį sprendimą, kad tik 30 proc. parlamentinei veiklai skiriamų lėšų gali būti naudojama automobilių nuomai. Aš vis tik laikiausi savo nuomonės, juo labiau, kad ši kadencija eina į pabaigą, kad reiktų ją pabaigti (su tokia tvarka – BNS), kaip pradėjom“, – pažymėjo R. Baškienė.
R. Karbauskis komentuoja, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisijos siūlymu minimus pakeitimus priėmusi valdyba „pamažu grąžina privilegijas“.
„Sudaryti sąlygas Seimo nariams privilegijoms ir savo reikmėms leisti mokesčių mokėtojų lėšas yra apgailėtinas, žemas ir neteisingas veiksmas prieš visus Lietuvos žmones“, – frakcijos pranešime cituojamas R. Karbauskis.
„Valstiečių“ vadovas R. Karbauskis taip pat tvirtina, jog „Seimo valdyboje sprendimus priima opozicija, nes dauguma valdybos narių yra opozicijos atstovai“.
Tačiau už šį valdybos sprendimą balsavęs patvirtino pats „valstietis“ A. Nekrošius, sakydamas, jog taip balsavęs, nes buvo aišku, kad „sprendimas vis vien bus priimtas“.
„Valstiečius“ palikusį V. Pranckietį, kurio „valstiečiams“ nepavyko išversti iš posto, kritikuojantis R. Karbauskis pranešime taip pat „ragina visą Seimą išlikti budriam ir nepakliūti į opozicijos pinkles“.
„Opozicija visada pabrėždavo, kad naikins viską, ką pasiūlė ir priėmė LVŽS. Tokie valdybos posėdžiai ir sprendimai tai patvirtina“, – teigia R. Karbauskis.
Remdamasis Seimo statutu, R. Karbauskis sprendimą dėl parlamentinei veiklai skiriamų lėšų naudojimo skundžia Seimui.
Komitetai ir frakcijos gali apskųsti Seimo valdybos sprendimus Seimui, jeigu manoma, kad jie priimti viršijant valdybai suteiktus įgaliojimus. Tokius skundus nagrinėja ir sprendžia Seimas, išklausęs Etikos ir procedūrų komisijos išvadas.
Seimo valdyba spalio pabaigoje Etikos ir procedūrų komisijos teikimu pakeitė parlamentinei veiklai skiriamų lėšų naudojimo aprašą, grąžindama automobilių nuomą. Tam galima panaudoti ne daugiau kaip 30 proc. parlamentinei veiklai mėnesiui skiriamų lėšų, išskyrus išperkamąją nuomą.
Taip pat pakeitimais leidžiama ne tik nuomoti, bet ir pirkti kompiuterinę įrangą Seimo nario biurui, apmokėti Seimo nario organizuojamų renginių ir kitų su parlamentine veikla susijusių svečių priėmimo Seimo rūmuose, įskaitant maitinimo, išlaidas, kvalifikacijos kėlimo išlaidas.