Per opozicinės Darbo partijos frakcijos sudarytą Seimo posėdžių darbotvarkę tai numatančias Socialinių draudimo pensijų įstatymo pataisas pateiks jų autorius. Seimo Darbo partijos frakcijos narys Valdemaras Valkiūnas. Įstatymo projekte jis nurodo ir konkrečią tėvų išlaikymui skirtą sumą: 5 procentai nuo metinių apmokestinamųjų pajamų, atskaičius mokesčius.

Jei Seimas pritartų, kiekvienas pilnametis dirbantis vaikas po 5 proc. nuo savo atlyginimo turėtų atseikėti kiekvienam iš tėvų. Kaip siūlo V. Valkiūnas, išmoka būtų skaičiuojama nuo visų pilnamečio vaiko gaunamų apmokestinamų pajamų, išskyrus ligos, motinystės, tėvystės, socialines ar kitas pašalpas.

Idėjos autorius V. Valkiūnas Eltai yra sakęs, kad tai nėra didelė suma. Jeigu žmogus uždirba vidutinį atlyginimą, jo pensininkai tėvai galėtų kas mėnesį gauti papildomai prie pensijos apie 150 eurų.

Nors Civiliniame kodekse yra įtvirtinta tėvų ir vaikų tarpusavio išlaikymo pareiga, tačiau, anot parlamentaro, remiantis teismų praktika, pastebima tendencija, kad tai yra labiau siejama su tėvų pareiga išlaikyti vaikus. „Esamas reguliavimas prieštarauja lygiateisiškumo principui, nes tėvų pareigos detalizuojamos labai konkrečiai, o vaikų – abstrakčiai“,- sako įstatymo projekto iniciatorius V.Valkiūnas.

Anot parlamentaro, vaikų pareigą išlaikyti tėvus reikėtų numatyti įstatyme, nes pasitaiko atvejų, kai per teismus tėvai turi išsireikalauti išlaikymo.

V. Valkiūnas sako negirdėjęs apie tokį Europoje taikomą modelį, tačiau tiksi, kad tai bus proveržio įstatymas, konkretus įrankis skatinti gimstamumą. „Tai būtų istorinis įstatymas, kuriuo parodytume Europai, kaip galima įveikti demografinę krizę “,- Eltai sakė politikas.

Seimo Teisės departamentas: siūlomos nuostatos nėra aiškios

Seimo Teisės departamentui kai kurios projektu siūlomos nuostatos nėra aiškios. „Pavyzdžiui, kalbama apie išmoką asmeniui, turinčiam pilnamečių vaikų, tačiau neaišku, kokius asmenis apima samprata „asmuo turi pilnamečių vaikų“ (visus pilnamečių vaikų tėvus, tik pensijų gavėjus ar kt.).“,- sako projektą įvertinę Seimo teisininkai.

Jiems taip pat neaišku, nuo kokių pajamų turėtų būti skaičiuojama išmoka. „Pavyzdžiui, socialinio draudimo įmokos skaičiuojamos nuo asmens draudžiamųjų pajamų. Įstatymo projekte nurodytos kiekvieno turimo pilnamečio vaiko gaunamos metinės apmokestinamosios pajamos (atskaičius mokesčius) galėtų apimti ne tik draudžiamąsias pajamas, bet ir pajamas iš kitos veiklos“,- sakoma Seimo Teisės departamento išvadoje.

Seimo teisininkai abejoja, ar reikalingas toks pasiūlytas reguliavimas, nes tai jau reglamentuoja Civilinis kodeksas.

„Teisės akto projektas turi būti rengiamas ir teisės aktas priimamas tik tuo atveju, kai siekiamų tikslų negalima pasiekti kitomis priemonėmis“,- sako Seimo teisininkai, atkreipdami dėmesį į Teisėkūros pagrindų įstatymą.

Seimo Teisės departamentas primena Civilinio kodekso nuostatas, reglamentuojančias pilnamečių vaikų pareigą išlaikyti savo nedarbingus tėvus ir jais rūpintis.

Išlaikymas mokamas vaikų ir tėvų tarpusavio susitarimu arba pagal tėvų ieškinį teismo sprendimu priteisus išlaikymą iš vaikų. Išlaikymo dydį nustato teismas, atsižvelgdamas į vaikų ir tėvų šeiminę bei turtinę padėtį, taip pat kitas bylai svarbias aplinkybes. Teismas, nustatydamas išlaikymo dydį, turi atsižvelgti į visų pilnamečių to tėvo (motinos) vaikų pareigą išlaikyti tėvus, neatsižvelgiant į tai, ar ieškinys dėl išlaikymo priteisimo pareikštas visiems vaikams ar tik vienam iš jų.

Be to, pagal Civilinį kodeksą, jeigu pilnamečiai vaikai nesirūpina savo nedarbingais tėvais, teismas pagal tėvų ieškinį gali iš vaikų priteisti papildomas išlaidas, tėvų turėtas dėl sunkios jų ligos, sužalojimo ar jiems būtinos priežiūros, kurią atlygintinai atliko pašaliniai asmenys.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)