Ežero pakrantėje – kliūtys
Teritorija, kur užfiksuoti pažeidimai, yra saugoma valstybės. Registrų centre nurodyta, kad tai yra kultūrinis draustinis. Jis įregistruotas remiantis Vyriausybės nutarimu. Regia.lt nurodo, kad konkrečiai tai yra Trakų senamiesčio urbanistinis draustinis (konservacinė funkcinio prioriteto zona). Šią saugomą teritoriją prižiūri Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija.
Kai atvykome į Trakus, Vilniaus Mažojoje gatvėje 2 mus pasitiko aukšta rudos spalvos tvora prie ežero. Nuo jos iki ežero tikrai nebuvo penkių metrų praėjimo. Ant šios tvoros iš abiejų pusių kabėjo lentelė su užrašu „Atsargiai! Palaidas šuo!“.
Nors kiemas išpuoselėtas, žolė namų valdoje žemai nupjauta, prie tvoros galų – tikri šabakštynai. Spėjame, jie turėtų atbaidyti visus norinčius pasivaikščioti ežero pakrante. Tvoros galuose – įvairūs želdynai, sukrautos žaliųjų atliekų krūvos, pasodinta tujų. Tarp sukrautų žaliųjų atliekų – ir badančių krūmų šakos.
Rugsėjo mėnesį atvykus dar kartą viena tvoros pusė prie ežero, regis, buvo šiek tiek nuardyta. Neliko ten ir želdinių, badančių krūmų. Taigi, praėjimas vienoje pusėje jau yra atlaisvintas.
Tačiau kitoje tvoros pusėje mums atvykus dar niekas nebuvo pasikeitę. Ten ir toliau augo neseniai pasodintos tujos. Taigi, praėjimas komplikuotas.
Vis dėlto kai su klausimais dėl pakrantėje augančių tujų kreipėmės į Aplinkos apsaugos departamentą, jo atstovai nurodė, kad mums išvažiavus tujos buvo išrautos. Ir atsiuntė tai įrodančią nuotrauką.
„Patiksliname, kad dėl jūsų nuotraukose užfiksuotų tujų liepos pradžioje buvo pradėtas dar vienas tyrimas. Šie želdiniai augo valstybinėje žemėje, todėl savivaldybė buvo įpareigota pašalinti tujas ir jau atliko šiuos darbus, siekiant užtikrinti, kad žmonėms būtų lengviau pasiekti vandens telkinį“, - teigė Aplinkos apsaugos departamento atstovai.
Apie užtvertą ežero pakrantę iš karto informaciją perdavėme Aplinkos apsaugos departamentui. Jo atstovai „Delfi“ tuomet teigė, kad dėl aptvėrimo sklypo savininkai jau pernai buvo patekę į inspektorių akiratį.
„Praėjusiais metais dėl Trakuose, Vilniaus Mažojoje g. 2, esančio sklypo buvo gauta keli skundai dėl to, kad praėjimas prie ežero yra užtvertas vieline tvora ir užsodintas erškėtrožėmis. Sklypo savininkams buvo duotas privalomasis nurodymas pašalinti kliūtis, kurios trukdo asmenims patekti ir judėti pakrante. Privalomasis nurodymas buvo įvykdytas, vielinė tvora nuimta, krūmai išpjauti, sklypo bendrasavininkei buvo surašytas nutarimas ir paskirta administracinė nuobauda“, – teigė AAD atstovai.
Tąkart gavęs „Delfi“ informaciją Aplinkos apsaugos departamentas dėl šio atvejo teigė pradėjęs naują tyrimą: „Iš nuotraukos matoma, kad tai naujas atvejis, dėl kurio aplinkosaugininkai atlieka tyrimą. Jam pasibaigus pasidalinsime jo rezultatais.“
Taigi, dabar Aplinkos apsaugos departamento paklausėme, kaip baigėsi šis tyrimas, ar sklypo savininkai buvo įpareigoti pašalinti kliūtis, ar jų atžvilgiu buvo pritaikytos nuobaudos.
Aplinkos apsaugos departamento atstovai „Delfi“ atsiuntė tokį atsakymą: „Dėl atsiradusios papildomos informacijos Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai toliau vykdo tyrimą, jam pasibaigus pasidalinsime tyrimo rezultatais.“
Aplinkosaugininkai nustatė pažeidimą
Sklypo savininkų veikla klausimų yra sukėlusi ir Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai. Parko direktorius Darius Kvedaravičius „Delfi“ teigė, kad dėl šio atvejo jau buvo kreiptasi į aplinkosaugininkus.
„Atsakydami į Jūsų paklausimą informuojame, kad Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija, reaguodama į gautą pranešimą dėl užtvertos pakrantės Vilniaus Mažoji g. 2, Trakuose, 2023-06-01 kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą prie Aplinkos ministerijos. 2023-06-09 TINP direkcija gavo AAD atsakymą apie tai, jog 2023-05-25 AAD Vilniaus valdybos Trakų aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai, tikrindami, kaip yra įvykdytas privalomasis nurodymas dėl vielinės tvoros ir želdinių pašalinimo teritorijoje, Bernardinų (Lukos) ežero pakrantėje, nustatė, kad ten esančio namo gyventojas su atitinkamomis valstybinėmis institucijomis nesuderinęs pakrantės tvarkymo darbų, užpylė ją žemėmis, kurias išlygino ir pasėjo žolę. Status šlaitas prie pat vandens, minimas elektroniniame laiške, nebuvo formuojamas, ežero pakrantė nėra stati, kaip tai gali atrodyti iš didelio atstumo padarytose nuotraukose. Dėl atliktų darbų galima vaikščioti pakrante, laiške minimas reljefo nelygumas yra netoli gyvenamojo namo, jis buvo ir anksčiau, tai yra užfiksuota ankstesnių apžiūrų metu. Dėl šio įvykio buvo pradėta administracinė teisena, apskaičiuota gamtai padaryta žala ir namo gyventojui išsiųstas pasiūlymas ją atlyginti gera valia. AAD pranešime buvo nurodyta, kad, suėjus įstatymo nustatytam žalos atlyginimo terminui namo gyventojas bus traukiamas administracinėn atsakomybėn“, – teigė D. Kvedaravičius.
Aplinkosaugininkai „Delfi“ yra detalizavę, kokių pažeidimų yra nustatę pakrantės apsaugos juostoje. „Informuojame, kad pakrantės apsaugos juostoje vykdant jos tvarkymo darbus buvo sunaikinta žolinė augmenija. Sklypo savininkui buvo pasiūlyta gera valia atlyginti žalą, kuri sudarė 45,57 Eur. Žala buvo geranoriškai atlyginta, o asmeniui surašytas administracinio nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu – sumokėti 150 Eur. Ši suma taip pat yra visiškai sumokėta“, – teigė AAD atstovai.
Sklypo savininkai turės daug ką nugriauti
Anot D. Kvedaravičiaus, parko direkcijai įtarimų kilo ir dėl statybų teisėtumo. „2023 m. įstaigos įgaliotas specialistas atliko pakartotinę teritorijos apžiūrą vietoje ir įvertino gyvenamosios paskirties namo rekonstravimo, pagalbinių pastatų Vilniaus Mažoji g. 2, Trakai, Trakų r. sav., statybos projekto sprendinių atitikimą įvykdytiems statybos darbams. TINP direkcijos vertinimu, galimai savavališkai, pažeidžiant projektinius sprendinius įvykdyta dalis pastatų, Vilniaus Mažoji g. 2, Trakai, Trakų r. sav., statybos ir aplinkos tvarkymo darbų. Dėl galimai neteisėtai užtvertos pakrantės ir savavališkų statybų fakto ištyrimo ir priemonių jų padarinių šalinimui TINP direkcija kreipėsi į įgaliotas institucijas: Valstybinę teritorijų planavimo ir statybų inspekciją prie Aplinkos ministerijos bei Aplinkos apsaugos departamentą prie Aplinkos ministerijos“, – teigė D. Kvedaravičius.
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovai „Delfi“ patvirtino, kad Statybos inspekcijoje 2024-04-24 buvo gautas Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos pranešimas dėl galimai savavališkų statybos ir aplinkos tvarkymo darbų adresu Vilniaus Mažoji g. 2, Trakai, Trakų r. sav. Reaguodama į šį pranešimą, Statybos inspekcija atliko patikrinimą.
Jo išvados sklypo savininkas nepalankios. Jie įpareigoti daug ką nugriauti.
„Atlikus patikrinimą žemės sklype Vilniaus Mažoji g. 2, Trakuose, nustatyta, kad sklype pastatyta: gyvenamasis namas, ūkinis pastatas, kiemo aikštelė, terasa, šiltnamis ir kiemo aikštelė. Sklypas patenka į Trakų istorinio nacionalinio parko teritoriją. Patikrinimai buvo atliekami 2024-05-16, 2024-06-12, 2024-07-24“, – teigė Statybos inspekcijos atstovas Rosvaldas Gorbačiovas.
Taip pat jis įvardijo, kokius pažeidimus nustatė statybos inspektoriai.
„Kiemo aikštelė įrengta neturint statybą leidžiančio dokumento. Šiltnamis pastatytas paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostoje. Terasa įrengta be projekto, suderinto su valstybiniu parku ir už draustinio apsaugą atsakinga institucija. Tvora, kurios aukštis 1,67 m., atraminės sienelės aukštis 0,68 m, plotis 0,2 m., pastatyta be suderinto projekto“, – aiškino R. Gorbačiovas.
Tiesa, savininkai dar turi sulaukti žinių ir dėl gyvenamojo namo ir ūkinio pastato.
„Dėl gyvenamojo namo ir ūkinio pastato teisėtumo nustatytų pažeidimų patikrinimas dar tęsiamas. Laukiame tam tikrų dokumentų, po kurių ir bus sprendžiama dėl galimo pažeidimo“, – teigė R. Gorbačiovas.
Galiausiai jis nurodė, kad savininkai įpareigoti neteisėtai pastatytus statinius nugriauti: „Savininkui surašytas savavališkos statybos aktas ir privalomieji nurodymai nevykdyti statybos darbų bei pašalinti savavališkos statybos padarinius. Dėl šiltnamio, terasos ir tvoros statybos statytojui surašyti privalomieji nurodymai pašalinti pažeidimus per 6 mėnesius.“
Registrų centro duomenimis, šio sklypo plotas yra 0.1376 ha. Nekilnojamojo turto registre 2024 m. liepos 30 d. atsirado žyma dėl savavališkos statybos.
Registrų centre nurodyta, kad sklypas Vilniaus Mažoji g. 2 priklauso Jolantai Stasiulionienei. „Delfi“ su ja susisiekti nepavyko. Jeigu pavyktų gauti jos komentarą, straipsnį papildysime.
Trakų senamiesčio urbanistiniame draustinyje saugoma istoriškai susiklosčiusi Trakų miesto planinė erdvinė struktūra, jos ryšio su gamtine aplinka, užstatymo elementų ir formų visuma. Draustinio plotas – 107 ha.
Trakų senamiesčio urbanistinis draustinis apima Trakų miesto dalį – pusiasalį tarp Lukos (Bernardinų), Galvės ir Totoriškių ežerų ir Užtiltę.
Šis draustinis apima Trakų miesto dalį, kuri vadinama didžiuoju miestu. Statybos kultūriniame draustinyje yra griežtai reglamentuotos ir joms galioja tam tikri standartai.
Šis tyrimas parengtas dalinai finansuojant Medijų rėmimo fondui.