Pastebėjo pedagogai
Praėjusių metų liepą pradėjęs veikti apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis, kuris smurtaujantį asmenį įpareigoja nedelsiant laikinai išsikelti iš gyvenamos vietos, pasirodo, ne visuomet veikia taip, kaip surašytas.
Vieno Panevėžio lopšelių-darželių auklėtojoms šį pirmadienį ant vos trejų su puse mergytės kūno pastebėjus akivaizdžias mušimo žymes, ant kojų sukilo ir policija, ir vaikų teisių specialistai.
Įtarimai mušus mergytę krito jos mamai, kuri jau ne pirmą kartą dėl smurto prieš savo vaiką atsiduria teisėsaugos akiratyje.
Šeimą pažįstantieji apstulbę: po tokio išgyvento siaubo mažylė sulaukė kirčio dar ir iš ją ginti turinčių institucijų.
Mat namus teko palikti ne mamai, išdrįsusiai mušti vaiką, o tėčiui su dukryte.
Jiems abiem gali tekti netgi kraustytis iš Panevėžio.
„Kodėl mamos sumušta trimetė baudžiama – išplėšiama iš jai įprastos namų aplinkos, atskiriama nuo darželio draugų ir pedagogų“, – toks sprendimas šokiravo šeimos kaimynus.
Dukrytę išplūsdavo ir viešai
Kaip pasakojo šeimą pažįstanti savo tapatybės viešinti nenorėjusi moteris, abu mergytės tėvai turi psichikos negalią, kabintis į savarankišką gyvenimą jiems padeda įvairios valdiškos institucijos, socialiniai darbuotojai.
Prieš kiek daugiau nei trejus metus porai gimė dukrytė. Kadangi tėvai neturėjo socialinių įgūdžių, o kai kuriais atvejais ir supratimo, kaip pasirūpinti vaikeliu, visi trys buvo apgyvendinti Šiaulių Motinos Teresės šeimų namuose. Juose globojami asmenys ar šeimos, kuriose nors vienas iš tėvų arba abu yra augę globos namuose, turi negalią, gauna mažas pajamas, kartais priklauso socialinės rizikos grupei.
Čia šeima gyveno dvejus metus.
„Kadangi tėvai mergytės neatsisakė, bet savarankiškai jos auginti nepajėgė, buvo apgyvendinti Motinos Teresės šeimų namuose Šiauliuose. Žinau, kad būta ne vieno smurto protrūkio, buvo atvejų, kai mama pratrūkdavo parduotuvėje ir visokiais bjauriausiais žodžiais imdavo plūsti mergytę. Sutuoktiniai labai dažnai kivirčydavosi, tačiau apie tai žinojo tik globos namai, policijos pareigūnai, kiek man žinoma, nebuvo informuojami“, – teigė šeimą artimai pažįstanti moteris.
Agresijos protrūkiai – ne naujiena
Anot pašnekovės, kai mergytei suėjo dveji, šeimai buvo leista gyventi savarankiškai. Iš Šiaulių jie persikėlė į Panevėžį, čia išsinuomojo butą, tėtis susirado darbą vienoje valymo įmonių.
„Kai šeima gyveno Šiauliuose, moteris, padedama socialinių darbuotojų, buvo stebima psichiatrų, gerdavo paskirtus vaistus. Persikėlus į Panevėžį vizitai pas medikus nutrūko. Kaip sakė šeimos socialinė darbuotoja, jokio priverstinio gydymo negali būti – jeigu moteris jo atsisakė, niekas negali jos priversti apsilankyti pas psichiatrus ar tuo labiau gerti vaistus. Tačiau blogybė ta, kad jos liga pasireiškia agresijos protrūkiais“, – tvirtino „Sekundės“ pašnekovė.
Jos teigimu, šį rudenį policijai pranešta, kad viešojoje vietoje, prie darželio, prieš mergytę smurtauja mama. Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Mamai laikinai teko palikti nuomojamus šeimos namus. Mergytę, padedamas socialinių darbuotojų, prižiūrėjo tėtis, kuris taip pat turi negalią.
Galop ikiteisminis tyrimas mamai buvo nutrauktas ir maždaug gruodžio viduryje ji grįžo į šeimą.
„Praėjusį penktadienį mama ir vėl smurtavo prieš savo dukrą, bet šis įvykis kažkodėl liko nutylėtas. O jau pirmadienį mergytė į darželį atvesta su didele mėlyne ant veido. Tuomet darželis apie šį įvykį informavo policiją ir vaikų teisių specialistus. Vaikas nuvežtas parodyti teismo medicinos ekspertams“, – pasakojo moteris.
Nuskriausta dar kartą
Vaikų teisių apsaugos specialistai nustatė, kad mergytei likti su smurtaujančia mama nesaugu.
Nors įprastai, kol vyksta tyrimas, gyvenamąją vietą privalo palikti smurtautojas, šįkart vaiką mušusiai mamai leista pasilikti šeimos namuose. Iš jų teko išeiti tėčiui su, kaip įtariama, mamos primušta mažyle.
„Kadangi mama su negalia ir neturi kur gyventi, jai leista gyventi šeimos nuomojamame bute. Vėlų vakarą vyras su mažamete buvo priverstas ieškoti, kas juos priglaustų“, – stebėjosi pašnekovė.
Pasak jos, kelioms dienoms šeimai pastogę suteikė draugų draugai, o vėliau svarstoma tėtį su dukrele apgyvendinti Šiaulių krizių centre.
„Kodėl maža mergaitė, kuri ir taip nukentėjo nuo smurtaujančios mamos, turi būti dar nubaudžiama tų, kurie turėtų ją apginti – priversta palikti jai įprastą namų aplinką, darželio draugus, auklėtoją. Vaikas iš namų išvežamas į visiškai svetimą vietą. Krizių centras juk ne namai. Tėtis taip pat turi negalią, bet, padedamas socialinės darbuotojos, jis geba pasirūpinti dukra. Man atrodo nežmoniška, kai negalvojama apie tą mažą ir taip nuskriaustą mergaitę“, – institucijų darbu nusivylusi šeimą pažįstanti moteris.
Tarėsi visi
Panevėžio policija šį pirmadienį, apie 10.30 val., išties sulaukė pranešimo, kad 37-erių moteris sukėlė fizinį skausmą 2020 metais gimusiai mergytei. Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo.
Pasak Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėjos Odetos Jukniūtės, sprendimo dėl tokių poveikio priemonių policija nepriėmė vienašališkai – buvo tariamasi su kitomis atsakingomis institucijomis.
„Bendras sprendimas buvo priimtas pasitarus su vaikų teisėmis ir šeimą prižiūrinčiais socialiniais darbuotojais dėl šios šeimos specifiškumo. Daugiau detalių, kol vyksta ikiteisminis tyrimas, komentuoti negaliu“, – sakė O. Jukniūtė.